Everything costs so much #costofliving #diningout #restaurant #costoflivingcrisis #savings

preview_player
Показать описание

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

I still do this and then get home and go. "Oh... maybe not then." Nothing is cheaper anymore 😭

lli
Автор

It may be the same price or more expensive but you would get more servings when you cook at home.

guavee
Автор

Basically why I’ve moved to pre-made meals. 14 meals a week that are nutritious and healthy with all the macros calculated and large portion sizes cost just as much as going to the supermarket and making it all myself.
So much time and hassle saved

TheRoyalMuffin
Автор

Not directed towards the video itself, but I think a lot of people genuinely don’t understand how to plan for groceries. If you find it cheaper to spend $10-15/meal/person/day, you need to learn to use ingredients more efficiently. I.e. if you bought kale for a stir fry but only used half of the bunch, you need to plan another recipe that uses the other half of the kale. Grocery shopping effectively takes a little planning but becomes second nature in time.

As someone else put it—there is no way a company could buy ingredients, hire employees, cover overhead, etc for cheaper than you could make a meal. Yes, a meal out might cost $10 and the groceries might cost $20 for the same meal, but with groceries you will be making 4-6 servings not one—ie yes, a lasagna might cost $30 to make but you get 12+ servings. Another tip—get comfortable eating leftovers.

overeagerreader
Автор

It still cheaper per portion and you can freeze extras and save them for later. Making your own freezer meals is the way

lefu
Автор

The thing is though, you’re getting that stuff and it lasts a while. The dinner out is just a one time thing. So technically it is still cheaper, it just doesn’t feel like it

abbyrobles
Автор

True but all the ingredients are 30 dollars not the portions of chicken and rice. Home cooked meals can feed you a couple times so if you can get 3 servings of chicken and rice it’s only 10 dollars.

abz
Автор

I'm convinced people who believe this don't actually know how to cook. You don't use all of the 30$ worth of groceries on the one meal.

Crabilene
Автор

That's not fair math though! For 4 cups of rice and 5 breasts of chicken you can make 5+ portions of chicken and rice. You're comparing buying half a dozen meals(30$) to one restaurant meal, which is occasionally two. It's good to make the comparison to make sure you're getting a good deal, but restaurants aren't a better deal than cooking at home where I am, not by a long shot.

dianaquill
Автор

I mean you usaly get allot more food! Like yeah the same recipie is more expensive but instead of 15$ for one portion, its like 30$ for 6 portions. And if you live alone you'll have dinner for 6 days

Kemmicals
Автор

Youd have to be shopping at Erewon for this to be the case.

Cooking at home will always and I mean ALWAYS be cheaper. If the ingredients go up in price for us they do the same for restaurants as well.

blaackberry
Автор

Biggest pro tip. Buy a whole chicken and learn to cut it open. Its cheaper. You basically just slice down the breast plate with kitchen shears, open it up and then its really easy to feel where the joints are to cut it up the rest of the way.

I buy a whole chicken every week, boil it for soup, take it out then bake it with olive oil and spices. Taste delicious and lots if servings.

thirstbasket
Автор

The trick is to choose a base ingredient that you can turn into 5 unique meals using other staple ingredients. So instead of having 5 days of leftovers (if you don’t like leftovers), you’ll have 5 different meals. I like to buy ground beef. I can do stew, hamburger, spaghetti, taco salad, bulgogi etc.. all from just one or two packets of ground meat. I use only the amount of ingredients I need for one meal instead of having the normal 4-6 servings. I also will season and cook it ahead of time separately then add it to those meals when needed.

I’m married with kids now so this isn’t something that I do anymore, but it worked great when I was single and needed some variety while saving money!

kcarter
Автор

Yup, I bought groceries for months for me and my bf and it broke our bank account every paycheck. Recently we got kinda lazy and ordered pickup food from across the street whenever we’re hungry and we’ve saved an insane amount 😅

Alyrulz
Автор

Our meals at home cost between $1.5-$3 per serving, including the sides. Chicken, rice, veggie, sauce and herbs. Aldi!

katiedolan
Автор

Uhh, you do know with that $30 grocery shopping you get more than just one serving of chicken and rice than paying 20 something dollars for one serving of the same thing right?

littlemissteacup
Автор

If someone is buying the ingredients hiring staff to cook it for you, hiring staff to serve you. And paying the massive overhead to have a restaurant. There is no way it’s cheaper than doing it yourself

Nimblenima
Автор

I heard australia has more expensive groceries but the restaurant stil had to make aprofit. I suggest buying in bulk, go to an asian supermarket. Things like soysauce are always way more expensive in small bottles at the supermarket, you pay more than for a whole bottle elsewhere. Spices too, buy big.

And when you are eating some saucy chicken with rice a little chicken goes a long way.

Iflie
Автор

It still is cheaper to cook at home. It only costs 30 dollars cuz you are purchasing multiple portions worth. This is so incorrect

amarimochi
Автор

1) are you dumping the whole bag of rice in the pot? No (10+ servings of rice= cents per cup at least.

2) chicken can be broken down into different portions and frozen. You can either have then 4-8 servings of chicken breast or buy chicken thies for cheaper and still have 10 servings and freeze half.
$7 for sauce and you're not dumping the whole bottle in there.

Fresh herbs might be the only waste in here, invest more in bottles and you'll be good on those for months.

But hey, to each their own 🫠

melonvsknife