CEE Edu Digital Summit 2024: Od higieny cyfrowej po dezinformację

preview_player
Показать описание
Wnioski z marcowego CEE Edu Digital Summit są dla nas wciąż aktualne! Przypomnijmy, co mówili kolejni eksperci, zaproszeni na to wydarzenie o cyfrowej edukacji 🎥

🔸 Patryk Zakrzewski ze Stowarzyszenie Demagog zwracał uwagę na umiejętności rozróżniania prawdy od fałszu. I przywoływał statystyki - w tej chwili zaledwie co drugi nastolatek stwierdza, że w ogóle jakkolwiek weryfikuje treści znalezione w Internecie. I tylko co trzeci uważa, że jest w tym sprawny.

Fake newsy i szeroko pojęta dezinformacja stanowią ogromne zagrożenie dla młodych ludzi, i to jeszcze zanim na dobre zaczną interesować się światem i polityką. Dlatego szkoła musi promować i rozwijać kompetencje oddzielania prawdy od kłamstwa.

🔹 Interesujący punkt widzenia przedstawiła Katarzyna Hernandez, Dyrektor Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Według niej największym zagrożeniem dla konkretnego dziecka nie są ani fake newsy, ani oszustwa w sieci, ani nawet sprawnie działający hakerzy, tylko to... z czym dane dziecko mierzy się w danym momencie.

Czasami na pozór błahe sprawy mogą urosnąć do wielkich rozmiarów - a wtedy dziecko będzie potrzebować pomocy. Dobrze, aby mogło ją uzyskać u rodzica, psychologa szkolnego, nauczyciela albo innej osoby zaufanej, z którą może porozmawiać i uzyskać pomoc. Zatem - reagujmy i zapobiegawczo edukujmy!
Рекомендации по теме