Asertywność w pracy nauczyciela – trudna droga między agresją a uległością

preview_player
Показать описание
Edukacja na czasie. Nauczyciel.
Zagadnienia:
1. Czym jest tak naprawdę asertywność, czyli o mówieniu „nie” i szacunku do drugiego człowieka. Wyjaśnimy, czym jest asertywność w teorii i w praktyce i czym różni się ona od prostego mówienia „nie”.
2. Do czego mam prawo? Wyjaśnimy różnicę między prawem oświatowym a osobistym prawem każdego nauczyciela. Pokażemy, dlaczego posiadanie praw jest ważne i dlaczego bierzemy na swoje barki ogromne ciężary, gdy rezygnujemy ze swoich praw albo nie jesteśmy ich świadomi.
3. Trochę o stawianiu granic. Opowiemy, dlaczego stawianie granic z wyczuciem jest takie trudne, a jednocześnie brak granic powoduje, że wszystkim jest gorzej.
4. Narzędzia do stawiania granic i ochrony siebie przed ocenami „całego świata”. Przedstawimy, jak stawiać granice i jak dzięki tej umiejętności chronić siebie przed ciągłym ocenianiem przez wszystkich wokół. Pokażemy, jak dać sobie prawo do wybierania, które opinie chcemy uwzględnić, a których – nie, bez zaniedbywania uważności na głosy innych ludzi.
5. A jak radzić sobie z ocenami nie wprost? Na koniec pokażemy, jak można prostować komunikację z różnymi „uczestnikami” nauczycielskiego życia i jak zadbać, aby komentarz: „Bo przecież wiadomo jacy są Ci nauczyciele…” nie został z nami na dłużej.
Po części wykładowej przewidujemy sesję odpowiedzi na pytania uczestników webinarium.

Webinarium poprowadzi:
Sławomir Prusakowski
Psycholog, trener i edukator zajmujący się różnymi obszarami ludzkiego rozwoju. Na Uniwersytecie SWPS pokazuje studentom psychologii, jak przełożyć teoretyczną wiedzę z wykładów na codzienną praktykę. Wspiera nauczycieli w ich pracy – zarówno zawodowo, jak i prywatnie.
Moderatorem spotkania będzie:
Karolina Wójcik
Рекомендации по теме