#3 Podejmowanie decyzji, poczucie 'ja', wolna wola | prof. Wojciech Glac

preview_player
Показать описание
W dzisiejszym odcinku miałem przyjemność i zaszczyt porozmawiać z prof. Wojciechem Glacem o neurobiologii podejmowania decyzji. Poruszyliśmy takie tematy jak rola kory czołowej i przedczołowej, rola układu limbicznego, interakcje między tymi układami, rola dopaminy, wpływ losowości na funkcjonowanie mózgu, rola pamięci, czym jest poczucie wewnętrznego "ja", a także jeden z moich ulubionych tematów – problem wolnej woli.

---------
Wojciech Glac jest neurobiologiem na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pełni funkcję profesora w Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka. Od lat z pasją popularyzuje wiedzę o mózgu. Jest organizatorem Dni Mózgu w Trójmieście, wydarzenia, które od dekady przyciąga miłośników nauki i neurobiologii, a jego wysiłki włożone w popularyzację wiedzy są szeroko doceniane, czego dowodem jest prestiżowa nagroda Popularyzator Nauki w kategorii Naukowiec. Jest autorem licznych publikacji dotyczących mózgu, a w internecie można znaleźć wiele jego wykładów i wywiadów, w których w przystępny sposób opowiada o fascynujących zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu.

Linki:
----------
Rozdziały:
00:00:00 Wstęp
00:01:42 Neurobiologia procesu decyzyjnego
00:12:08 Kora czołowa i przedczołowa
00:16:37 Obciążenie poznawcze
00:19:39 Indywidualne różnice
00:24:33 Wpływ stresu
00:26:08 Interakcja kory i układu limbicznego
00:33:08 Dopamina
00:36:16 Wpływ losowości
00:41:11 Rola pamięci
00:46:53 Neurobiologia poczucia "ja"
01:06:15 Wolna wola
----------
Muzyka w podcaście (mój projekt muzyczny): @soundsofdeafkoel

#mózg #neurobiologia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo interesująca rozmowa. Świetna atmosfera.

Hadża
Автор

Podoba mi się ukształtowanie formuły podcastu jako autorskich wykładów i wywiadów z interesującymi ludźmi. W bieżącym odcinku szczególnie zaciekawiła mnie teoria Pana profesora, że poczucie własnego 'ja' może rozpoczynać się w strukturach mózgu odpowiedzialnych za 'czucie' własnego ciała. Ten odcinek wydaje się bardzo specjalistyczny, ale przedstawienie faktów w popularnej formie sprawia, że to był ciekawie spedzony czas. Dziękuję za ponad godzinę przyjemności słuchania!

HoracjuszTramble
Автор

Bardzo merytoryczna rozmowa, świetnie mi się jej słuchało! A sama końcówka skierowała mnie do Twojego poprzedniego odcinka i otworzyła na zupełnie nowy punkt widzenia. Dzięki za to.

monikap.
Автор

Życzę rozwoju tego wartościowego kanału

dominikkurek
Автор

Bardzo ciekawa rozmowa i ogólnie treści na tym kanale. Czekam na więcej równie interesujących i merytorycznych gości.

paweostaszewski
Автор

Zostawiam komentarz dla zasięgu i algo rytmu musi być siedem słów . Niech się niesie

wiktoriam
Автор

Bardzo ciekawa, wartościowa rozmowa. Cieszę się że trafiłem na Twój kanał, bo poruszasz tematy dla mnie bardzo ciekawe. Praktycznie od lat dziecięcych interesuję się psychologią i neurobiologią, często lubię też sobie "filozoficznie" popatrzeć na niektóre aspekty naszego życia, psychiki, etc. Jest to dla mnie jeszcze bardziej ciekawe, iż mam stwierdzone ADHD i mój mózg działa trochę w inny sposób. Na szczęście jakoś w wieku 13/14 lat, samemu z siebie zacząłem interesować się tematem ADHD.. Dopiero po 7 latach dostałem diagnozę, na ten moment mam już całkiem sporą świadomość swojej "choroby", pracowałem z ludźmi którzy mają z tym ogromne doświadczenie, czytałem wiele książek, słuchałem wiele podcastów i co najważniejsze, samemu obserwuje swoje myśli oraz zachowania więc umiem już radzić sobie z wieloma symptomami oraz trudnościami, ale nawet z tego podcastu który nie jest stricte związany z tą tematyką, mogłem coś nowego dla siebie wyciągnąć. Piona i powodzenia w rozwoju, własnym oraz kanału :D

DoPoKi
Автор

Dzień dobry! Dziękuję za ciekawą rozmowę. Byłbym niezmiernie wdzięczny za podanie odniesień do prac dt. wyczerpania aktywności komórek nerwowych układu siatkowatego (lub naprowadzenie na źródło takiej hipotezy), o czym Pan profesor wspomina ok. 18:40. Jest to coś ciekawego np. w kontekście tzw. hamowania ochronnego, jakie przewidywał Pawłow w swoich pracach nad temperamentem. Gdyby było wiadomo jak to badać (a że dotyczy to pnia mózgu, to pewnie głównie u zwierząt), wysoce interesujące byłoby sprawdzenie różnic indywidualnych w tym zakresie, z laboratoryjnymi wskaźnikami siły procesu pobudzenia, opracowanymi przez Pawłowa i jego uczniów. Pozdrawiam serdecznie, Maciej

maciejugowski
Автор

Ciekawy podcast. Pan profesor ma wyjątkową zdolność do przystępnego omawiania tematów - bez zbędnej, w formie podcastu, terminologii. Można było sporo się dowiedzieć. Mimo że rozmowa trwała prawie 1, 5 godziny, chciałoby się zgłębić temat jeszcze bardziej, dla mnie zwłaszcza w kontekście współpracy(?) między "dwoma sieciami". Może kiedyś będzie okazja do drugiej części rozmowy :)

YT-KamilS
Автор

Ale sądzę, że też silny wstrząs: -zakazu wobec dziecka zabierania głosu gdy wiedziała o co chodzi - w bardzo wczesnym dzieciństwie będzie blokował podejmowanie decyzji w podobnych sytuacjach.

joannakakolewska
Автор

Bardzo ciekawe i fajnie poprowadzone, ale ilość reklam rozprasza i w rezultacie zniechęca.

karolwtorek
Автор

Autorze kanału taka rozkmina: a jeśli metaświadomość to poprostu dwie myśli naraz? Jedna ta niższa a druga o tym, że obserwuje tą niższą i wcale jedna nie jest wyższa od drugiej tylko tak to definiujemy?

MaciejSoma
Автор

Serio, już Pan myśli że zobrazowanie działania mózgu = wiemy gdzie jest świadomość i nie ma żadnej wolnej woli bo wszystkie procesy w mózgu są mechanistyczne? W 2022 przyznano nagrodę Nobla z fizyki za eksperymentalne udowodnienie naruszenia nierówności Bella, wnioski z tego płynące oznaczają że rzeczywistość na podstawowym poziomie nie jest deterministyczna, tzn. poprzez superpozycję jest miejsce na istnienie wolnej woli/wyboru. Teraz pytanie gdzie ta wolna wola w mózgu może się manifestować? Bardzo ciekawa jest sama budowa neuronów, a najbardziej w swej funkcjonalności zagadkowe są synapsy. Dlaczego natura zrobiła te przerwy do których są uwalniane neuroprzekaźniki żeby w "losowy" sposób łączyć się w danej jednostce czasu z tysiącami receptorów na błonie postsynaptycznej? Z inżynierskiego punktu widzenia to nie ma sensu. Po co opóźniać i osłabiać pierwotne impulsy? Może to właśnie jest punkt styku dający ingerencję duszy/świadomości w drobne zmiany na poziomie fluktuacji kwantowych zmieniających tory poruszania się molekuł, które poprzez ilościowo mały początkowy wpływ na receptory finalnie zmieniają rezultat działania sieci milionów neuronów. Dla nauki zmierzenie w czasie rzeczywistym co dokładnie się dzieje z molekułami w chociażby jednej synapsie nie jest możliwe, bo sam pomiar zakłóciłby jej działanie, tzn. jest na poziomie zasady nieoznaczoności Heisenberga. Jest jeszcze cała masa zagadnień wynikających z różnych eksperymentów, na które akademicka nauka o neurobiologii w żaden wyczerpujący sposób nie odpowiada, np. na wyjaśnienie mechanizmu postrzegania pozazmysłowego.
Zapraszam do zapoznania się z tym zagadnieniem, to nie jest żadna ściema. Nawet na Harvardzie to badali i potwierdzili że istnieje.
W Polsce tez są ludzie którzy to potrafią, głównie dzieci bo jeszcze nie mają wdrukowanych w lewej półkuli "paradygmatów" tego co jest możliwe dla świadomości.

krzysztofcebulski
Автор

Mam jednak jedną wątpliwość. Prowadzący za wszelką cenę chce udowodnić że człowiek nie ma woli...

ancheluslazarides
visit shbcf.ru