История на заплатите и цените на имотите в България

preview_player
Показать описание
Изследване на историята на заплатите и цените на имотите в България през годините. Видеото разглежда как са се променяли доходите и стойностите на жилищата, анализирайки факторите, които са влияли на тези тенденции.

Биткойн България - телеграм канал

Биткойн България - телеграм група
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Навсякъде в учебниците е казано как се изчислява дали един имот е скъп или достъпен. За да е изгоден имота за покупка парите от наеми трябва да върнат стойността му след амортизация за период между 120 и 144 месеца. 10 или 12 години! Всичко над 180 месеца - 15 години е неизгодно и се смята за надценен имот .

simonezaza
Автор

Великолепен анализ! Благодаря за положения труд и споделянето!

yordanyordanov
Автор

Благодаря за анализа и за труда! Много е полезно! Щеше да е добре, ако имаше и средната и максимлана официална държавна заплата! Според мен сега няма никакъв "имотен балон"!

PetrePetrov-pw
Автор

Благодаря за видеото.! Интересно и показателно. Мога да допълня само: В началото на демокрацията е било по- трудно да се купи с тогавашната средна заплата, но пък хората имаха според мен повече спестявания и също така ако говорим за цените в столицата, големите и по- малките градове, разликата беше по- малка. Т. е. тогава, който е решил да се премести в София е можел да вземе някакви прилични пари за имота си в по- малкия град. След това със затварянето на заводи, което принуди хората да се местят и търсят препитание в големите градове, все повече разликата между цените в София и провинция се увеличи. Но тогава
единици имаха тази финансова грамотност /освен ако не са имали досег със западния свят/, за да предвидят хода на събитията. Хората държаха парите си в банките масово в левове, имаше висока инфлация, но и банките се надпреварваха да дават високи лихви, до момента в който изведнъж въртележката спря.

amarant
Автор

Само да вметна 2009 купих апартамент за 9000$, за какви 77000$ ми го представяш. Верно ... беше в краен квартал и за ремонт, но масово тогава бяха по 11-20 000 всички обяви. По принцип идеята е правилна и аз съм забелязал, че имотите стават по евтини спрямо заплатите, но анализа не може да е толкова елементарен т.к. не се отчита инфлацията и увеличението на другите стоки от първа необходимост - ток, вода, храна и т.н. които пряко касаят отделените пари за имот ... а именно те намаляват ... имам впредвид разликата която остава след всички неотложни разходи.

ГалинИванов-мя
Автор

Страхотно, отдавна се канех да се поразровя за точно тези данни, т к. имах усещането за нещо подобно. Ако Ви се занимава, може да направите продължение като съпоставим цените на имотите със други основни стоки за същия период. Цена на хляба, на олиото, брашно. Може би дори на злато. Ще е много полезно. :) иначе евала за това ще го покажа поне на 10 човека

ilixentertainment
Автор

Не мисля, че е правилно да се разглежда конкретно София като мерило за България, понеже тя е един от малкото градове с приръст на населението и хора реално постоянно търсят имот там. Ако гледаме по-малък град например Русе, Търново, Стара Загора например предполагам числата ще се изменят доста. Не се отчита и, че тази заплата е преди ДДС, осигуровки и тн., както и че покупателната способност е комплексен показател, който включва много повече неща освен цената на имотите.

Въпреки това видеото е интересно и показателно. Бих гледал по-подробен анализ на тези данни.

galinrashkov
Автор

Здравейте, на хартия статистиката изглежда правилна, но определено цените на имотите дори за последните 3 години се повишиха повече от 60%. Цените вече не са изгодни и това го показва спада на покупки на имоти за 2023 година.

PBD
Автор

На въпроса дали имотите стават по-скъпи или парите се обезценяват отговорът е - и двете. Ние имаме късмета да живеем в държава и време, в което новото строителство върви с пълна сила. Това е сериозна спирачка за още по-фрапиращи покачвания на цените на имотите. На запад жилищно строителство в подобен мащаб отдавна няма и затова купуването на жилище от млади хора е почти невъзможно. Тук все още има прозорец, в който с нормални доходи да се закупи нещо, но той бързо се затваря. Предполагам, че до 10-15 години и тук повечето хора ще са принудени да са под наем.

InTheMiddle
Автор

Ако доходите ти са ок и подбереш правилен имот винагине добро време да се закупи имот. Аконсинв малък град със заплата 2500 и имота е 100 000 лв е ок, но ако си в столицата със същия догод си обречен

velislavmlechenkov
Автор

Адмирации за видеото! Моля споделете google sheet на тази таблица.

kristianstanev
Автор

Направи такъв клип за златото заплата към цена на злато и как защитава от инфлация?

baronsamedi
Автор

Добра статистика, която дава повод за размисъл.
Притеснява ме обаче истинността на данните и от там целият извод.

128 000 долара за двустаен в център е просто нереалистично. И това е средна цена а не най- ниска.

Не знам как е изчислена тази цена, но определено не съществува такъв имот в центъра (без значение от неговото състояние). Поради това бих подложил на съмнение и данните за предни години.

БориславКунов-фр
Автор

От обзаведен апартамент и апартамент на шпакловка и замазка има невероятна разлика . Истината според мен е, че абсолютно всичко стана по-скъпо . Разходите за живот скочиха повече от два пъти . Преди банките не даваха ипотечни заеми както сега . До края на 2016 година малко банки даваха ипотечни заеми . Докато банките дават заеми цените ще скачат. Видеото е добро, но има една подробност, че доста от сайтовете за имоти имат дублирани обяви на различни цени и това изкривява крайната цена на имотите.

simonezaza
Автор

Какъв е тоя апартамент в центъра на София за 129 к долара?

melissajenner
Автор

С минимална заплата от 2000€ в Германия трябват около 60 заплати

nikolayargirov
Автор

Купих си двустаен в Надижда след основен ремонт 93г за 10000$

gogolingogolinov
Автор

Има много фактори в пъти по важни, които не се споменават, един от тези факти е политиката на централизация, второ, данните са доста манипулативни и не обективни, тъй като тласкат само в една посока, която на практика е очевидно грешна, тъй като инфлацията глобално се увеличава и на практика заделянето на подобни средства при това възнаграждение става все по немислимо . Всеки може да съпостави подбрани статистически данни и тъй като спомена математика, то при такова малко натрупване на фактори се оказва че вадим генерални заключения от частни случаи...

dragomirmarkovski
Автор

Ще е интересно да се видят и лихвените проценти на кредитите , които банките раздават за същият период от време ..

galingeorgiev
Автор

Този приятел звучи като много закъсал брокер.
Не съм чувал по плоскодънен анализ, ако въобще може да се нарече анализ.
Дори с коректни данни могат да се направят грешни изводи.
А в случая на осреднени данни става нещо като онзи дето ял картофи, друг пък ял кибапчета но средно статистически са яли мусака.
Според мен извода не е че имотите са станали по евтини а че минималната работна заплата се е повишила, и с мъчително бавни темпове се опитва да стигне дъното на европейския съюз.
Незнам дали неуспешния брокер е живял по онова време за което говори, но тогава, всеки с малко повече мускули и проблеми с главата, можеше да вземе бухалка и да се разхожда из града си и даже полицаите му викаха колега.
Ако някой се опитва да намери логика в случилото се по онова време и не може, да знае че нямаше никаква логика.
След разпадането на комунизма и социализма, започна най голямото разграбване на България.
В това да унищожиш собствения си народ и държава нямаше нищо логично и нормално.
Но се намериха доста мераклии за тази работа.
Да се говори за онези времена със статистически дани е смешно.
Никаква статистика не може да опише безумието на българина.
Късмет на брокера.

batilchobatilcho