CO ZROBIĆ ze stuletnim DOMEM ? 🏡

preview_player
Показать описание
W dzisiejszym odcinku przyjedzie Karol, który sprawdzi w jakim stanie są mury naszego starego stuletniego domu, który kupiliśmy w Portugalii. Od tej wizyty będzie zależeć, czy dom zburzymy czy będziemy remontować. A Wy jakbyście zrobili na naszym miejscu?

🚐 PodróżoVanie przez ✌ to kanał Kasi i Łukasza. Po 5 latach życia w Londynie zdecydowaliśmy się zrezygnować z wyścigu szczurów i podążyliśmy za marzeniami. Sprzedaliśmy wszystko co mieliśmy i w lutym 2018 roku kupiliśmy białego dostawczaka VW LT35, którego własnymi siłami przerobiliśmy na kampera. Od tego czasu van jest naszym jedynym domem. Do tej pory odwiedziliśmy 36 krajów, objeżdżając wzdłuż i wszerz Europę oraz kawałek Azji. Całą przygodę relacjonujemy na naszym kanale na YouTube oraz Instagramie. Oglądaj nowe vlogi w każdą sobotę o 19!

#offgrid #działka #portugalia

* * * * * * * *
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Cześć, od dłuższego czasu oglądam Wasz przygody. Jestem architektem i pracuję w zawodzie już kilkadziesiąt lat, uczestnicząc w różnych projektach przebudów. Zwróćcie proszę uwagę na to, że Wasz dom został lokowany dawno temu. Ktoś kto to zrobił (a jak sądzę był to "lokals") na pewno przemyślał jego położenie i wewnętrzne funkcje w odniesieniu do stron świata (np. nasłonecznienia, przeważających kierunków wiatru, spadku terenu, etc.). Z tego punktu widzenia każda zmiana funkcji pomieszczeń może okazać się niekorzystna. Drastyczne zmiany pomieszczeń (korzystając z żelbetu, czy stali) wydając się kuszące okażą się niezwykle kosztowne i niewspółmierne do wielkości Waszego domu. Podobnie można popatrzeć na ewentualne zmiany dotyczące zastosowanego ocieplenia ścian czy dachu. Kopiowanie rozwiązań z Polski dotyczące izolacji termicznej czy też jej lokalizacji na dachu, czy też na stropie (na którym ten dach się opiera) mogą okazać się nietrafione. Sugerowałbym raczej odtworzenie Waszego domu, bazując i podpatrując jak zostało to zrobione z innymi budynkami w tej miejscowości lub okolicy. Przygotujcie swój program (lub progamy min. i maks.) i spróbujcie znaleźć lokalnego architekta, który po konsultacji pomoże wybrać to co dla Was jest najlepsze (zawsze ufajcie zawodowcom!). Dopiero wtedy będzie można oszacować koszty i zdecydować się na określony wariant. Powodzenia!

piotrolechnowicz
Автор

Myślę że warto zrobić szacunkowy kosztorys remontu tego domu i porównać z szacunkowym kosztem budowy nowego domu. Dom można wyremontować, pytanie czy koszt tego remontu nie przewyższy kosztu budowy nowej konstrukcji. Warto również spisać wszystkie zalety i wady obu rozwiązań. Myślę że może być to pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Pozdrawiam oraz życzę powodzenia :)

Slawek
Автор

Witam kochani, 13 lat temu podjęliśmy decyzję o budowie domu. Wcześniej jeździliśmy oglądając wiele budynków. Podpowiem tak nie idźcie za sentymentami, technologie dzisiejsze to lata świetlne w budownictwie. Dostosowując ten dom do obecnych standardów wydacie tyleż samo co na nowoczesny, szyty dom dla Was beż konieczności rezygnacji z czegoś. Stary dom to skarbonka bez dna, nawet jeśli na początku wydaje się, że jest taniej. To siedlisko dla Was, a nie dla sentymentów innych. Mój dom po 13 latach wymaga jedynie malowania podbitki, a stare mury będ ą pokazywały swoje niedomagania ciągle. Pozdrawiam

jarojarecki
Автор

Łukasz ty żartujesz z tymi ścianami i Karolem ? słupy betonowe zrób, wieniec betonowy w koło i wszystko możesz poprzestawiać. Taka technika belek betonowych i wypełnienia robisz czym chcesz- słup (czy słupy) do podparcia w newralgicznym miejscach. Ytong sam wymurujesz, tynk cały wywal. I tak zrobisz styropian na zewnątrz i zaizolujesz. Projektanta i konstruktora Wam trzeba ;)

Fan-vgnd
Автор

Stary posłuchaj. Jeżeli nie podoba Ci się układ pomieszczeń, a nie możesz nic zmienić ze względu na strop, to masz dwa wyjścia:
1. Poddać się i przegrać ze stropem i do końca życia wku...iać się na układ pokoi, a co za tym idzie, prawdopodobnie nigdy nie będziesz tam do końca szczęśliwy...
2. Rozwalić strop i zrobić układ pomieszczeń według waszych serc. Strop zrobisz sobie z drewna, bo i tak będziesz kupował drewno na więźbę.
Spoko nie dziękuj, nie ma za co.

Polska.Jest.CUDOWNA
Автор

Kasiu, Łukaszu! Jestem Właśnie po video Waszego ostatniego odcinka. Jako wieloletni inżynier budownictwa zachęcam Was do tego remontu. Sporo zrobicie sami! Od czego bym zaczął: 1) z 2-3 zbitych długich desek zróbcie suwnice - równię - po której będziecie zsuwać dachówki z dachu - tak, żeby ich nie zrzucać i nie uszkodzić. Składajcie je na palecie i nie wyrzucajcie - mogą się Wam jeszcze przydać). Dachówki w lepszym stanie oczyśćcie drucianą szczotką. Z firmą, która zajmuje się poszyciami dachowymi ustalcie czy ten model dachówki jest jeszcze dostępny. Jeśli tak być może oszczędzicie na części materiału zebranego z Waszego dachu. Z dachu oczyszczonego z dachówek wymiećcie piach i luźne elementy. Dach możecie zabezpieczyć odpowiednią do tego celu folią lub plandeką stosowaną przy zerwaniu dachu. Odpowiednio zabezpieczony strop da Wam czas nawet do przyszłego roku jeśli chodzi o dalsze decyzje. 2) zacznijcie od skuwania tynków w pomieszczeniach - koniecznie pamiętajcie o maskach, rękawicach i okularach - z uwagi na pleśń itp. Na skute ściany na nieście preparat grzybobójczy silnie penetrujący. Są takie do nanoszenia wałkiem albo do natrysku - wtedy można kupić opryskiwacz ciśnieniowy za 10euro (na pewno jeszcze się Wam przyda). W kolejności można myśleć o zewnętrznym ociepleniu. Możecie iść w styropian ale jeśli nigdy go nie układaliście i nie wykonywaliście tynków może być to trudna praca - dodatkowo te upały - gorzej dla tynkowania. Przegadajcie z Karolem temat wełny skalnej do ocieplenia zewnętrznych ścian budynku. Tą ułożycie sami - możecie ją kleić lub olistwować budynek upychając w "rusztowanie" wełnę (przy drugiej metodzie można użyć wełny szklanej). Przygotowane rusztowanie nie tylko będzie trzymało wełnę, ale i posłuży jako konstrukcja, do której możecie przymocować deskę elewacyjną. Jeśli zakołkujecie lub w dodatkowo inny sposób przymocujecie wełnę do ścian elewacji będzie można ją również otynkować - ale tu również ważna będzie odpowiednia pogoda (powyżej 25st.C. może być już trudno). Ps. Co z prądem na Waszej działce? Przyda się cieślą i innym ekipom na budowie. Załatwiacie już te sprawy?

gmyru
Автор

Dach uprzątnij jak najszybciej i zabezpiecz dom od deszczu plandeką bez względu na dalsze decyzje.

mireks
Автор

Remontować ten stary dom !😀po drodze może wpadną jeszcze jakieś pomysły. I poproszę o dłuższe odcinki 😍

magdalenak.
Автор

Gdyby to było w Polsce, w żadnym wypadku bym tego nie remontował. Zburzyć całkowicie i zbudować od nowa, z nowoczesnych materiałów i współczesnymi metodami, w takim układzie jak chcecie. Co z tego że wyremontujesz, władujesz dużo pieniędzy, jak dalej będzie to stary nieustawny dom w którym zawsze coś będzie wyłazić. Pytanie czy remontowanie tego w ogóle będzie znacząco tańsze niż budowa od nowa. No ale kwestie pozwoleń i portugalskich papierologii to inna sprawa.

krzysztofpolito
Автор

Dachówki mają swój ciężar - strop wytrzymał wiec jest solidnie zrobiony.
Mamy strop betonowy i w upalne lata jest doskonałą izolacją, na poddaszu mimo wszystko jest gorąco, dachówki rozgrzewają się.
Pozostawiła bym tak jak jest, otwartej przestrzeni Wam nie zabraknie a czasami człowiek potrzebuje intymnosci.
Może warto zrobić dach dwuspadowy, wyjdzie taniej i mozna wtedy dobudować wejscie zewnętrzne na strych.
Życzę Wam powodzenia .

dorotadem
Автор

Też miałem taką zagwostkę. Wybrałem remont generalny i po 20 latach eksploatacji doradzam wybudować nowy. Zliczając wszystkie koszty przez te lata, gdzie zawsze coś wyjdzie do poprawy to wybudował bym nowy bez ciągłych kompromisów. Nie wspominam już o kosztach eksploatacji. Co nowa technologia to nowa. Powodzenia. Czuwaj!

radekk
Автор

A moze z kuchni zrobcie piekna lazienke. Pozostale 4 pokoje zaadoptujcie na sypialnię, pokoj gościnny, biuro i garderobę. A dobudujcie salon z aneksem kuchennym.

iwonadebicka
Автор

Koszt ścian w calosciowym koszcie domu to 10-15%… a Wy musicie jeszcze je oczyścić i włożyć mnóstwo pracy aby doprowadzić je do stanu „surowej ściany” (zdarcie tynków, osuszenie, wciąż nie wiadomo czy nie będzie wykwitów grzyba). Jeśli macie możliwość na tych fundamentach postawić taką samą bryłe ale inny rozkład ścian to postawcie na nowo. Łukasz spokojnie da radę wymurować z gazobetonu w kilkanaście dni. Kwestia stropu - jeśli nieużytkowy to można kupić gotowe wiązary (cała więźba dachowa) co znacznie przyspieszy proces zakrywania. Decyzje pewnie już podjęliście jakaby ona nie była powodzenia! 😊

MilosheX
Автор

Budowa czy remont trzeba zacząć od robiórki dachu a przy okazji pozyskac co się da z dachówki czy pustaków (wyglądają na solidne). No i uprzątnąć teren podczas tych prac przyjdzie rozwiązanie.

krystynakochano
Автор

Większość doradza tu nie mając absolutnie pojęcia o tym jak budowane były stare domy w Portugalii.
Ten pustak nazywa się tijolo i ma bardzo słabe właściwości nośne. Dlatego wszystkie ściany są ścianami nośnymi. Obecnie nowe domy w Portugalii mają szkielet żelbetonowy a ściany są wtedy wypełniane tym pustakiem.
Odnośnie tego domu, nie da się zamieszkać na poddaszu albo dobudować pietro.
Lekki strop i drewniana konstrukcja dachu plus ocieplenie pianką żeby było miło i chłodno w upalne dni.

RobIn-kyuz
Автор

Siemanko Podróżnicy !
a co z izolacją poziomą ścian? Tu u nas na Dolnym Śląsku w 100 letnich domach zawsze był z tym problem - po prostu jej nie było i ściany ciągle były wilgotne (podciąganie kapilarne). Jest to do zrobienia w starym domu ale dość kosztowne.
Remont starego a budowa od zera nowego finansowo wyjdzie podobnie. Zostaną gołe mury, nie ma sensu ratować tych tynków.
Gdyby to był stary piękny dworek - ok, ma urok i klimat. A tu? Będziecie męczyć się w niefunkcjonalnym układzie.
Kilka poważnych remontów i jedna budowa za mną.
Ja bym postawił nowe. Może w tych samych gabarytach, ale nowe. Pozdrawiam serdecznie !

Tomek-dtr
Автор

Ja wyremontowałam sama dom, totalna ruinę po pożarze, nie żałuję a Wasz domek już widzę swoimi oczami jak go odnowicie bo ma potencjał i to duży, a ludzie którzy piszą że wszystko zburzyć i postawić na nowo to moim zdaniem nie mają wyobraźni, zapału do pracy, wiedzy i doświadczenia . Powodzenia❤

justynagorska
Автор

też jestem inżynierem budownictwa i uważam, że remont tego domu nie ma sensu: 1 - 100 lat temu nie robiono poziomej izolacji ścian w poziomie fundamentów a teraz nie ma możliwości wykonania takiej izolacji (można metodą iniekcji ale to droga metoda i też nie jest idealna), 2 - grzyba nie da się pozbyć, nawet jeśli osuszycie ściany i grzyb się wysuszy to on nadal tam będzie..dla mnie to jest szok, że nawet tynków nie chcecie skuwać...??
Pewnie w ogóle bym się nie wypowiadał ponieważ nie lubie krytykować innych inżynierów, zwłaszcza, że nie byłem tam na miejscu ale wg mnie trzeba ten dom zburzyć i wybudować na nowo inaczej będziecie mieli wielki kłopot...
Pozdrawiam i życze powodzenia!!

maciejduda
Автор

Jest bardzo dużo możliwości z tym domkiem. Przemyślcie sobie wszystko na spokojnie bo przy takiej renowacji nie unikniecie zbędnych kosztów ale możecie je maksymalnie zredukować.

Ważne że ściany zewnętrzne macie dobre natomiast całą resztę możecie zburzyć razem z tym stropem ciężkim niebezpiecznym. Tylko wszystko oczywiście najpierw dobrze muście zabezpieczyć.

Widzę już Was na tarasie z kawką przed tą bajeczną chatką obita drewnem 😎😎😎

tomekpl
Автор

😮 jak prawidłowo zabudujesz nowe nadproża, to dasz radę przestawić otwory okienne i drzwiowe, gruz z wyburzeń przeznacz na utwardzenie ciągów komunikacyjnych, po korytowaniu warstwy uprawnej, pokryj dach czym prędzej plandeką tymczasowo i zacznij wietrzyć.

henrykpawetadeusz