WHEELIE.cz - kurzy jízdy po zadním kole

preview_player
Показать описание
Mirek „Sporťák“ Frey
Profesinální motokaskadér s dvanáctiletou praxí a jeden z předních jezdců stuntridingu v ČR
Instruktor školy Wheelie a instruktor bezpečné jízdy pro Motoškolu Mirka Lisého

Skoro každý, jako malý kluk zkoušel jet na svém jízdním kole po zadním. Někdo si tuto touhu donesl až za řídítka motocyklu, ale strach o jeho poškození či o zdraví, ho odradilo od toho to zkoušet dál.
Často dostávám otázky, jak se bezpečně naučit jízdě po zadním. Návodů jsou spousty, ale začátečnickým chybám se vyhne málokdo a následky někdy můžou být fatální, jak pro jezdce, tak motorku.

Pro ty, kteří nechtějí riskovat, a přesto si chtějí zkusit jaký je to pocit zvednout přední kolo k nebi, jsem v roce 2018 spustil projekt školy Wheelie. Žáci si pod mým dohledem osvojí základní návyky a principy této adrenalinové zábavy.

Na čem se jezdí a jak kurz probíhá?

Po vlastních zkušenostech z dvanáctileté praxe a zkušenostech z výuky v jiných motoškolách, jsem vyvinul výukový motocykl, pro nějž posloužila jako základ osvědčená Honda CBR 600 F Sport. Vývoj a stavba tohoto speciálu mi ve volných chvílích zabrala celý jeden rok práce. Důraz jsem přitom kladl na bezpečnost žáků, zrychlení a zjednodušení výuky.

Jako první bod bylo co nejvíce usnadnit zvednutí motocyklu na zadní kolo, aby se žák co nejrychleji dokázal dostat do mrtvého úhlu a soustředit se na jemnou práci s plynem a zadní brzdou.
(mrtvý úhel je úhel, kdy motocykl již nepotřebuje další výkon pro jízdu po zadním. Po překročení tohoto úhlu se motocykl vlastní vahou převrací dozadu a jezdec musí pomocí zadní brzdy vrátit stroj zpět před mrtvý úhel, aby nedošlo k pádu)
K tomu dopomohla speciální kyvná vidlice, u níž je možnost zkrácení rozvoru motocyklu o 20 cm a díky tomu není potřeba použití velkého výkonu k zvednutí motocyklu na jedno kolo. K nadměrnému použití výkonu slouží doraz na plyn, který je nastaven lehce nad potřebnou hranici.

Na toto navazuje první část výukového programu (trvající cca 10 minut), což je seznámení se s technikou, výklad a statické „wheelie“ - žák se posadí na motorku, která je na místě postavená do mrtvého úhlu, je mu vysvětleno ovládání zadní brzdy, plynu, spojky, posez a další věci související se správnou jízdou po zadním kole.

Dalším bodem při vývoji motocyklu byl doraz, který zabrání převrácení motocyklu za mrtvý úhel, než se žák naučí pracovat se zadní brzdou. Jako doraz slouží pomocné kolečko s nastavitelnou výškou, kterou se reguluje, jak daleko se motocykl může dostat za mrtvý úhel. Výuka práce se zadní brzdou následuje ihned po teoretické části a probíhá tak, že žák během spolujízdy se mnou ovládá pouze zadní brzdu, aby se mohl soustředit pouze na ni a získal tak potřebný cit. Po zažití jejího ovládání a vysvětlení, jak zvednout motocykl na zadní kolo s praktickou zkouškou začíná žák jezdit samostatně.

Jako poslední bod byly pomocná boční kola, díky kterým jezdec nemusí řešit stabilitu a může se naplno soustředit na jízdu. V klidu tak sesynchronizuje všechny zmíněné body, uvolní tělo a vše si může mnohem více užívat. Během toho stále jezdím po jeho boku, upozorňuji ho na případné chyby a snažím se jezdce posunout, motivovat k co nejlepšímu výkonu.

Díky splnění všech těchto bodů prošlo ve zkušebním roce 2018 kurzem na tři desítky žáků bez jediného pádu. Zároveň všichni zvládli během dvou až tří hodin plynulou a kontrolovanou jízdu po zadním kole na tomto speciálu. Všichni si tak splnili cíl, či sen se kterým přišli a zjistili, jak je Wheelie opravdu náročné. Jiní si zas položili základ pro další rozvoj v jízdě po zadním, ale pro všechny to byl také hlavně čas plný adrenalinu, zábavy a nových zkušeností, které se hodí i pro další ovládání motocyklu v běžném provozu.
Рекомендации по теме