Pomidory - jak mieć zdrowe sadzonki pomidorów.

preview_player
Показать описание
Zdrowa i silna rozsada pomidorów to pierwszy krok do sukcesu w ich uprawie. 🍅 Dlatego w dzisiejszym filmie znajdziecie podpowiedź, na co zwrócić uwagę, żeby ją samodzielnie przygotować. Zapraszam! 🍅🍅🍅
Pomidory mogą trafić na warzywną grządkę do gruntu dopiero w połowie maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Dlatego w naszym klimacie zmuszeni jesteśmy do przygotowania wcześniejszej rozsady. Nie jest to trudne, w początkowym etapie wzrostu pomidory są wdzięczne w uprawie. Ale żeby później plony były obfite, warto zadbać o to, by sadzonki przez nas przygotowane były w jak najlepszej kondycji.
A zaczynamy od wysiewu nasion wybranej odmiany. Przygotowanie rozsady pomidora trwa ok. 8-10 tygodni, więc jeżeli zamierzamy uprawiać te rośliny na działkowej grządce, to najczęściej za najlepszy moment wysiewu podaje się połowę marca. Jeżeli zamierzamy uprawiać pomidory w szklarni, tunelu foliowym lub na osłoniętym, ciepłym balkonie, możemy te wysiewy przyspieszyć i sięgnąć po nasiona nawet w połowie lutego.
Nasiona wysiewamy do doniczek, wielodoniczek lub wybranych plastikowych pojemników, które muszą mieć zawsze otwory na dnie. Wypełniamy je podłożem do wysiewu, które musi być wolne od patogenów chorobotwórczych i nasion chwastów oraz mieć odpowiednią strukturę dla kiełkowania roślin. Zwilżamy je i lekko ugniatamy, po czym rozmieszczamy na nim nasiona. Przysypujemy je ok. półcentymetrową warstwą ziemi i delikatnie podlewamy, najlepiej za pomocą opryskiwacza. Całość ustawiamy w ciepłym miejscu i możemy przykryć szybką lub folią, co pomaga zachować odpowiednią wilgotność podłoża. Pamiętamy przy tym o codziennym wietrzeniu przez kilka lub kilkanaście minut.
Pomidory kiełkują bez większych problemów, pierwsze wschody powinny się pojawić po mniej więcej tygodniu. Gdy je zauważymy dbamy o delikatne podlewanie sadzonek, ale tak żeby ziemia była lekko wilgotna, a nie mokra. Lepiej nawet, żeby była zbyt sucha niż zbyt mokra. Dobrze jest zadbać o miejsce jak najbardziej oświetlone, zwłaszcza jeżeli przeprowadziliśmy wysiewy z wyprzedzeniem. Możemy się wspomóc także lampami do doświetlania roślin. Ale nawet jeżeli nie mamy takiej możliwości i sadzonki pomidorów nadmiernie się wydłużą, możemy to naprawić podczas pikowania. W tym czasie nie nawozimy sadzonek, ale dokładnie się im przyglądamy, sprawdzając czy nie widać oznak żerowania szkodników lub plam chorobowych. Gdyby tak się zdarzyło, usuwamy zainfekowane siewki.
Pikowanie to kolejny zabieg, który jest niezbędny, jeżeli chcemy mieć piękne sadzonki pomidorów. Polega ono na przesadzeniu każdej sadzonki do osobnej doniczki. W przypadku pomidorów przeprowadza się go, gdy roślina ma od dwóch do czterech liści właściwych. Na tym etapie warto już użyć żyznego podłoża , np. gotowego do użycia podłoża do pomidorów. Możemy też użyć wybranej wielkości doniczek produkcyjnych, np. o średnicy 8-10 cm, możemy też wykorzystać różnego rodzaju opakowania po produktach spożywczych, należy jednak zawsze zadbać o to, by były one wcześniej dokładnie umyte i żeby miały otwory drenażowe na dnie.
Pomidory bardzo lubią przesadzanie. Dzięki niemu zapewniamy roślinom lepsze warunki rozwoju zarówno części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. W wyniku pikowania uszkodzony zostaje wierzchołek wzrostu korzenia, co wpływa na to, że silniej się on potem rozwija. A im silniejszy będzie system korzeniowy, tym silniejsza będzie cała roślina.
Podczas pikowania, możemy sadzić pomidory głębiej niż rosły do tej pory. W ten sposób możemy właśnie naprawić te sadzonki, które nadmiernie nam wybujały, tzn wydłużyły się zanadto w kierunku światła i są wiotkie. Takie sadzonki podczas przesadzania zagłębiamy aż po nasady liści, możemy je sadzić też lekko ukośnie. Pamiętajmy, aby przez pikowaniem zawsze dobrze podlać pojemnik z sadzonkami, dzięki czemu korzenie są bardziej elastyczne, a roślina lepiej zniesie czas spędzony poza doniczką z ziemią. Po umieszczeniu w nowym miejscu, sadzonki jedynie delikatnie zwilżamy, pierwsze bardziej obfite podlewanie wykonujemy po mniej więcej dwóch, trzech dniach.
Od tego momentu regularnie, ale bardzo delikatnie podlewamy sadzonki pomidorów. Pamiętajmy, że lepiej jest gdy mają one nieco za sucho niż za mokro. Ziemia, w której sadzimy te ciepłolubne warzywa nie może być zimna, lepiej żeby była ogrzana do temperatury pokojowej. Należy postarać się zapewnić sadzonkom jak najwięcej światła. Systematycznie sprawdzamy, czy nie pojawiają się jakieś szkodniki lub oznaki chorób.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

#pomidor #pomidory #pomidorki #pikowanie #warzywa #warzywnik #warzywniak #warzywagórą #uprawa #uprawawarzyw #ogród #ogrod #ogródek #dzialka #działka #pod #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porada #hobby #marzec
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wreście znalazłam film w którym przedstawiono dokładnie po kolei kroki sadzenia, super 😀

iza
Автор

Jaki miły i wyczerpujący przekaz dla słuchających, ciepły głos daję pozytywną energię

beatapoznan
Автор

Super filmik, dokładnie pokazany krok po kroku 👍😂😄😄

zofiakozie
Автор

Bardzo fajny kompleksowy film, wszystkie informacje w jednym miejscu

asylka
Автор

Super odcinek dużo się dowiedziałam. Zaczynam dopiero przygodę z ogrodem. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu 😊

iwonakunysz
Автор

Takie pomidory to marzenie
Pozdrawiam serdecznie 🤗

dorotastachura
Автор

Dziękuję za porade ..pomidorki to delikatne roślinki ..nie wiem co mi z nich wyjdzie ale się uczę.

barbaraselena
Автор

Moje ulubione warzywo. W tamtym roku zrobiłem piwo pomidorowe, z passatą, suszonymi pomidorami, odrobiną ziół i przypraw pasujących do pomidorów, solą i chilli. Piwo było na podium na jednym konkursie piwowarskim.

Pustynna_Burza
Автор

Bardzo przydatny film pani Izo super pozdrawiam z całego serduszka ❤

zuzannakwiatkowska
Автор

Super ciekawy pełny wiedzy filmik.dziekuje

tomaszstaszewski
Автор

Mam pytanie, czym podlewałaś pomidorki bo na filmie widać jakąś brozową ciecz, to jakiś nawóz?

jochansz.
Автор

Ja sadziłam w wielodoniczkach w miniszklarenkach 🥰

tytan
Автор

Witam. Mam pytanie. Planuje postawić duży tunel na pomidory w pełnym słońcu. Czy w upalne dni pomidory nie spała się? Pozdrawiam

sylwiaszefer
Автор

Merci madame pour la vidéo bonne continuation

belkacemboudekak
Автор

Czy papryki wysiane na początku lutego i pikowane miesiąc temu mogę czymś zasilić bo niektóre odmiany gubią liścienie

goldi
Автор

Ja jeszcze trzymam na parapecie ale jak swieci to wynosze do sloneczka jeszcze z tydzień moze dwa i do ziemi gnojki pojda😂

jakubszelag
Автор

Mam pytanie o kalafior odmiana bora podkiełkowałem nasiona wypuściły ogonki czy można je dać do doniczek

patrykjedrzejewski
Автор

Moje sadzonki (4 liście właściwe) z wierzchu mają piękną zieleń, ale liście pod spodem są koloru brązowego, dotyczy to różnych odmian. Powiedzcie - czy tak ma być ? Nie są to brązowe plamy ale kolor na całości 😮

magorzatazurek
Автор

Iza, jak przekonac slonce zeby nie lecialo w kulki? Takiego roku jak ten jeszcze nie

paweszczepanowski
Автор

Ładne te Twoje pomidorki 😍
Moje jeszcze malutkie, bo idą do gruntu.

Iza, a jakie poleciłabym pomidory do gruntu ze względu na smak i odporność na choroby?

zielonegroszki