TS-16 Grot vs MiG-19, MiG-21, MiG-23 i MiG-25 [Zabytki Nieba]

preview_player
Показать описание
Filmik ułatwiający porównanie polskiego Grota z radzieckimi odrzutowcami.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zasadnicza różnica między Grotem i Migami jest taka, że Migi BYŁY, a Grot MIAŁ BYĆ.

andrzejchaubinski
Автор

SPROSTOWANIE: oczywiście w 0:45 jest przejęzyczenie, które wiele osób wychwyciło - pokazany jest MiG-21, a powiedziałem że MiG-29. Mowa oczywiście o "ołówku" - MiGu-21, który na filmie jest dobrze podpisany.

Zabytki_Nieba
Автор

zaraz zaraz - MiG-25 nie był rozwinięciem MiGa-23 ... był to kompletnie inny samolot przeznaczony do zupełnie innych rzeczy . MiG-23 to typowy myśliwiec przewagi powietrznej 3 generacji, z kolei Mig-25 był myśliwcem przechwytującym przeznaczonym do zwalczania wysoko lecących samolotów szpiegowskich i ewentualnych bombowców oraz jego wercja MiG-25R była samolotem rozpoznawczym ... jako ciekawostkę dodam ze do tej pory Mig-25 dzierży rekord wysokości lotu (w swojej dziedzinie) wynoszący 37 650 metrów

madwolf
Автор

Świetny film jak zawsze. Tylko mam jedną uwagę, w 0:45 powiedział pan mig 29 zamiast mig 21

sympatycznyczowiek
Автор

Te wszystkie konstrukcje mają tylko jeden wspólny mianownik, mianowicie miały służyć do latania (no i kraj pochodzenia oczywiście). A tak na marginesie, to służyłem w 28 pułku i mam wielki sentyment do 23👍

goosf
Автор

MiG-25 ani nie był rozwinięciem MiGa-23, co już wyjaśniono, ani nie był oblatany po nim. MiG-23 został oblatany 3 lata po MiGu-25 - w 1967 roku.

DrittAdrAtta
Автор

Przez zupełny przypaddek wpadlem między ambitnych projektantów lotnictwa i przemysłu stoczniowrgo. Tak naprawdę to zagraniczni naukowcy mogli naszym buty wyczyścić. Tylko że w Polsce mieliśmy wielkiego brata i tępaków w służbie. A za granicą zapobiegliwych koordynatorów tamtejszych koncernów. Wszystkim mondralom proponuje jeśli ssą ambitni żeby się przymieerzyli do zaprojektowania latawca albo tratwy. Potrzeba wiedzy z materjałoznawstwa, metalurgii, termodynammiki, hydrodynamiki, fizyki ciał w trzech stanach skupienia hemii organicznej itd... Dopuero projektowanie metodą elementów skończonych można stworzyć w miarę sennsowną konstrukcję. Zachęcam wszystkich gadaczy do próby projektoiwania i wykonania.

andrzejmatuszczyk
Автор

Z MiG-23 to KPZR trochę przejanuszowała :D. Flogger był dobrze zapowiadającym się latadłem. Prawdopodobnie był to i jest najszybszy myśliwiec jednosilnikowy świata (?). Pod koniec lat sześćdziesiątych kiedy osiągnął już ostateczny kształt, zmienna geometrię, prostokątne wloty powietrza itd, partia postanowiła dać go do produkcji seryjnej jeszcze przed ukończeniem prób. W efekcie Migunia nabyła bardzo złą opinię. Niedoróbki poprawiono w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Niemniej o ile MS stanowił zubożoną wersję eksportową do krajów min, arabskich, to taki ML nie mówiąc już o MLD miał już bardzo fajne możliwości. ZSRR nie miał się czego wstydzić.
Co do Grota, to nie zapominajmy, że miał to być głównie samolot szkolny, zaś MiG-19 to naddźwiękowiec przechwytujący mający swe korzenie w MiG-15 i 17. Tak, to ta gałąź rozwoju, która w latach pięćdziesiątych wyczerpała swoje możliwości rozwoju. MiG-21 to już zupełnie nowa jakość, to fajnie lata jak brzytewka, no i ładne jest a i na malutkim silnikczu (pierwsze wersje) szybko poleci. Ogólnie naprawdę udana maszyna. Nasz TS-16 grot byłby samolotem bardziej zaawansowanym niż, na siłę naciągany MiG-19. Kto wie, czy gdybyśmy byli samodzielnym państwem, czy na podstawie Grota nie udało by się zrobić dużo większego, pełnokrwistego myśliwca. Mógłby on w nosku mieć daleko większy radar niż MiG-21. (Btw, polecam zobaczyć jak człowiek sowiecki kombinował w tym kierunku i zrobił z MiG-21 Miga E8). Niemniej nie zapominajmy, iż Grocik miał być malutkim samolocikiem szkolnym. Trudno go porównywać z bydletami pokroju MiGa 23 czy MiG-25. BTW, nawet Francusko - Brytyjski Jaguarek był/jest chyba dwa razy cięższy od Grota, a powstał w nieco późniejszym czasie. Ba MiG-21 to przeszło dwie tony różnicy (jaka wersja, MiGuni się utyło wraz z wiekiem). Tyle ja :)

arkadiusztomczak
Автор

A ja, w odróżnieniu do innych komentarzy, uważam, że materiał o migach z czasow Grota jest przydatny jako uzupełnienie, bo pokazuje pewien kontekst, w jakim powstawał TS16, i prezentuje wysiłki polskiego przemysłu na tle możliwości technicznych i technologicznych reprezentowanych przez współczesne mu produkty naszego ówczesnego Najwiekszego Sojusznika, ktory miał monopol na naddźwiekowce. Może następny materiał o Avro Arrow, samolocie o podobnej historii tylko zza oceanu, i z polskim akcentem w postaci Janusza Żurakowskiego, brata konstruktora Żuka?

maciekhoda
Автор

Jeżeli prawidłowo rozumiem pojęcie elevon (elevator&aileron) czyli powierzchnie sterowe służące jako star wysokości oraz różnicowo wychylane jako lotki to mam parę uwag. MiG-19 oraz MiG-21 nie miały takiego usterzenia. Z pokazanych w filmiku tylko MiG-23 posiadał takowe w całości (bez lotek - klapa na całej rozpiętości skrzydła) oraz MiG-25, którego usterzenie przejmowało rolę lotek na predkościach naddzwiękowych. Podobnie MiG-29 w którym podczas manewrowania na dużych kątach natarcia lotki są nieefektywne. MiG-21 miał poierzchnie steru wychylane symetrycznie i jestem tego pewien bo układ sterowania wypatroszony z tego samolotu mam wywalony na ścianie w szkole. :P Jak w czymś się pomyliłem proszę o sprostowanie. Pozdrawiam!

radosawwitczak
Автор

Super!
A teraz poproszę o "Dromaderze" :) I od razu ciekawostkę o kontrakcie na dostawę samolotów dla jednego z krajów arabskich. I o wykorzystaniu tego samolotu w jednym w krajów europejskich :D
Czekam z niecierpliwością!

focafoto
Автор

Grota mialem do sklejania.
Zwykle do sklejania samoloty byly kupowane w Skladnicy Harcerskiej i pochodzily z NRD.

Tato kupil mi grota do sklejania, produkcji jakiejs spoldzielni inwalidow, w kiosku.

Skleilem ten samolot, ale wyszla katastrofa.
Dostarczony klej lapal lipnie i zistawoal slady.
Plastik modelu byl czarny.
W zestawie nie bylo farby do pomalowania.

seboc
Автор

Podziwiam Pana w tłumaczeniu dyletantom twierdzeń i porównań

staszekboroski
Автор

Jeżeli ktoś uważa, że TS-16 i radzieckie MiGi mają wspólne korzenie to jest to osoba, dla której zapewne wszystkie samoloty są podobne i niewiele się różnią. Ludzie tacy nie mają pojęcia o samej konstrukcji i o tym jak ona powstaje. Gdyby rozebrać dwa takie "podobne" samoloty na części pierwsze to okazało by się, że nie ma dwóch zamiennie pasujących a nawet podobnych części. Do tego jeśli jeden bedzie zbudowany w systemie jednostek metrycznych, a drugi imperialnych to nawet śrubki nie da się zamienić.

baltazargabka_
Автор

Ale co miało dać te "porównanie"?
Takie skakanieb po łepkach nie wiele wyjaśnia.
A i mig 25 nie był rozwinięciem miga 23 :P

kub
Автор

Na samym początku jest błąd. Ołówek to mig-21.

miltonkrzysztoftomczak
Автор

Porównanie realnie istniejących, seryjnych samolotów do konceptu, który nawet nie miał prototypu z metalu? Podobnie da się udowodnić wszytko o polskim przemyśle motoryzacyjnym, bo pokazano stylizację wyścigówek

jacuswoczega
Автор

W 1954 oblatano MIG19 a 1958 zakupiła go Polska, czyli 4 lata później. Ile miały F16 gdy kupowaliśmy je od nowego "brata"?

tentyp
Автор

0:00 Hej, wiem że film ma swoje lata ale zakładam że masz jeszcze ten zegarek. To Junkers, czy mi się wydaje?

PrendkiProntek
Автор

Grot byłby fajnym szturmowcem zamiast Lim-6bis, nie ma sensu porównywać go do myśliwców.

hefalump