ZAKRZEPICA ŻYŁ głębokich ❤️ Objawy i Przyczyny ❤️ Leczenie zapalenia żył

preview_player
Показать описание
Zakrzepica - jak leczyć zapalenie żył głębokich! Poznaj przyczyny i objawy. Zakrzepica to bardzo podstępna i niebezpieczna choroba, która może rozwijać się po cichu i nie dawać żadnych objawów. Z powodu zakrzepicy może dojść nawet do zatoru tętnicy płucnej, który prowadzi do zgonu. Według najnowszych statystyk w Europie na tą groźną chorobę umiera blisko pół miliona osób, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. #zakrzepica #zakrzepicaobjawy #zapalenieżył

❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:

Rozdziały
00:00 Zakrzepica żył głębokich - co to jest?
00:54 Zapalenie żył głębokich - przyczyny
02:57 Zakrzepica - pierwsze objawy
03:41 Objawy choroby zakrzepowo-zatorowej
03:57 Objawy zatkania tętnicy płucnej
04:25 Diagnostyka zakrzepicy
06:04 Leczenie zakrzepowego zapalenia żył

✅ Jakie są główne przyczyny zakrzepicy?

W prawidłowo funkcjonującym układzie krwionośnym jak powszechnie wiadomo krew płynie żyłami do serca. Pracujące mięśnie znacząco ułatwiają tłoczenie krwi z nóg bezpośrednio w kierunku przeciwnym do siły ciężkości. Zastawki, które znajdują się w naczyniach żylnych uniemożliwiają z kolei spływanie krwi w dół. W sytuacji, gdy krew będzie chciała zawrócić to automatycznie zatrzaskuje się i w konsekwencji zamyka drogę powrotną. Jeżeli któryś z wymienionych mechanizmów zawodzi to niestety krew zaczyna gromadzić się w żyłach. Pierwszymi objawami jest najczęściej pojawienie się stanów zapalnych, które wywołują z kolei uszkodzenie warstwy nabłonka wyścielającego poszczególne naczynia. W miejscach, gdzie doszło do uszkodzenia płytki krwi pojawia się skrzeplina, czyli nic innego jak zwykły zakrzep. Stopniowo zmniejsza on średnicę naczyń krwionośnych, dlatego też odpływ krwi obwodowej do serca jest znacznie utrudniony. Jeżeli nasz organizm nie wchłonie skrzepliny to niestety może ona rozrosnąć się do takiego momentu, że całkowicie zatka żyłę.

✅ Jakie są rodzaje zakrzepicy?

Pamiętać należy o tym, że zakrzepica nie jest chorobą jednorodną, dlatego też można wyróżnić kilka różnych rodzajów schorzenia. Główny podział polega oczywiście od lokalizacji występowania zakrzepu. Wyróżnić można na przykład zakrzepicę dystalną, która obejmuje żyły łydki. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń, które na szczęście dość rzadko prowadzi do zatorów płucnych. Zakrzepica żył głębokich obejmuje z kolei układ żylny kończyn dolnych. Przy żylakach bardzo często pojawia się zakrzepica żył powierzchniowych. Wyróżnić można także zakrzepicę proksymalną, która powstaje w nodze, a dokładniej mówiąc w nodze. podkolanowej. Zakrzepica proksymalna najczęściej prowadzi do zatorowości płucnej, dlatego też powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i skutecznie leczona.

✅ Jakie są najpopularniejsze objawy zakrzepicy?

Jak wspomniano powyżej zakrzepica może stwarzać bardzo duże zagrożenie, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się jakie są objawy zakrzepicy. Zaniepokoić powinien przede wszystkim obrzęk i bóle nóg. Przy zakrzepicy żył głębokich ból powinien ustąpić, gdy podniesiemy nogi do góry. Gdy skóra zmieni swój naturalny kolor to warto jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy. Zaniepokoić powinna przede wszystkim blada i szaro-niebieska skóra. Częstym objawem zakrzepicy jest również gorączka. Zakrzep można rozpoznać po tym, że jedna z kończyn jest znacznie cieplejsza od pozostałego ciała. Przy zatorowości płucnej pojawić może się również ból w klatce piersiowej. Jeżeli pojawi się nieprzyjemny ucisk i problemy z oddychaniem to należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Niepokój powinien wzbudzić także niedowład kończyn. Zakłócony przepływ krwi może powodować brak uczucia w rękach i nogach. Cichym objawem zakrzepicy jest także zadyszka.

✅ Jak wygląda leczenie?

Zakrzepicę można leczyć na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszą metodą jest leczenie przeciwkrzepliwe i trombolityczne. Jeżeli chodzi o leczenie przeciwkrzepliwe to sprowadza się ono do zapobiegania zwiększaniu zakrzepu. Pacjentowi podawane są zazwyczaj zastrzyki podskórne z heparyną. Leczenie trombolityczne polega z kolei na próbie rozpuszczenia zakrzepu w żyle. W tym celu pacjentowi podaje się streptokinazy dożylnie. Istnieje także leczenie operacyjne. Pomoc chirurga jest wskazana przy zaawansowanej zakrzepicy.

❤️ Subskrybuj nasz kanał 👍 włącz powiadomienia o nowych filmach 🔔 wracaj po więcej informacji na temat zdrowia:

👨‍⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

❤️ Bądźcie zdrowi ❤️
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ktory z lekarzy przyjmuje się dziś pacjentem, są to wyjątki że lekarz chce pomóc pacjentowi dzisiaj liczy się kasa nie masz kasy zdychają .

BernardynaByra
Автор

Jakie badanie trzeba zrobić na zakrzepicę?
Np w udzie? USG?Mam silny ból w udzie. Pozdrawiam

kravista
Автор

Mnie dzisiaj rano jak królik z kapelusza wyskoczył obrzek lewej stopy, kostki i łydki .Jestem zaniepokojona .Nie ufam lekarzom bo już raz zostałam źle zdiagnozowana i leczona.Teraz się przygotuję merytorycznie.Jakie leki bierzecie Państwo na zakrzepice żeby znów mnie nie szprycowali zastrzykam nie na to co trzeba .Pomóżcie proszę

anitarabczynska
Автор

Ostatnio bardzo bolą mnie żyły , najbardziej pod kolanem i na udzie od wewnątrz., Tak jakby naciągane żył Mam pytanie, czy to może być zakrzepica .Czekam na doplera żył, ale czas oczekiwania 8 dni -prywatne..Za odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam.

Moosterku
Автор

bez pijawek nie wyleczysz a z pijawkami owszem

magdashikeli