ROBINSON CRUSOE IGAZ TÖRTÉNETE - SZIGETLAKÓ TENGERÉSZEK

preview_player
Показать описание
Nyugodtan kijelenthetjük az eladások alapján, hogy a Robinson Crusoe című regény a világ egyik legnépszerűbb regényei közé tartozik, alig van ember, aki ne ismerné a hajótörött remete elképesztő történetét.
Crusoe históriáját Daniel Defoe vetette papírra, és talán maga sem gondolta volna, hogy műve olyan hihetetlen népszerűségre tesz majd szert, hogy világszerte milliók fognak rajongani érte, és egy külön irodalmi műfaj is ki fog alakulni regényének hatására, a robinzonád.
Felmerül a kérdés, vajon mi inspirálta Defoe-t, hogy megírja halhatatlanná váló regényét? Kik voltak az igazi Robinson Crusoe-k?
A videóból kiderül!
00:00 Bevezető
4:09 Daniel Defoe életrajza
8:54 Röviden a Robinson Crusoe-ról
14:50 Alexander Selkirk
24:42 Pedro Serrano
28:33 Robert Knox
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Az elmúlt időkben már minden dicsérő szóból kifogytam.Így csak ismételten azt írhatom, hogy messze a legjobb vagy! Szókimondó, izgalmas, nagyon jó stílusban mondod el a sztorikat, amelyek legtöbbje eddig ismeretlen volt.Külön kiemelném a választékos fogalmazásodat és a történetekhez fűzött igazságos, reális véleményedet. Gratula !🥰

hanaippon
Автор

Nagyon erdekes temakat dolgozol fel. Szivesen nezem a videoidat.
Udvozlettel. Marta, Sydney NSW. Australia 🇦🇺

martahorvath
Автор

Nagyon jól követhető, érdekes, tartalmas anyagösszefoglaló!

Angyali
Автор

Az Ember sok mindenre képes, pl. meg kell nézni egy komoly függőt, szinte mindegy milyen áron, de megszerzi amit akar, az életösztön pedig, nyomhat egy nagy szorzót... Fain lett ez is...:)

csabalaszlo
Автор

Gyerek koromban nagy kedvencem volt, a Kincses szigettel együtt. Ez azon regények közé tartozott, amit többször újra olvastam. Sőt tavaly ráakadtam a YouTube-on hangoskönyv formájában, nosztalgiából meghallgattam munkaközben 😅

norbertnagy
Автор

Szia! Imádom hallgatni az ilyen és hasonló történeteket! Szeretem, hogy nem rakod tele képekkel, hogy nézni kelljen így tudom hallgatni a teendőim közt és mozog a fantáziám is ahogy prezentálod a sztorikat. Számomra érdekes témákat hozol 😊

torilaky
Автор

Óriási munkát végeztél, valssztekosan adod elő 🤗🌺

katalintamasi
Автор

Ismét fantasztikus videó... a felkészültséged lenyűgöző

GabrielBreak
Автор

Köszönöm, nagyon érdekes volt - még úgy is, hogy épp az elmúlt tanév őszi félévében tanítottam is Defoe-t. :)

Alexander Selkirk történetét pedig egy Delfin-könyvől ismerem - Martin Ballard: Az igazi Robinson. Most kiderült, hogy nem ő volt az első, aki megírta. Illetve Selkirken kívül nem ismertem név szerint más "Robinson"-t, csak tudtam, hogy Defoe és más robinzonád-írók több ember igaz történetéből merítettek.



Mindig izgalmas, hogy egy idegenben vadonba vetett ember hogy áll a helyzetéhez. Vajon az, hogy ismerem a Robinson-történeteket, képes lennék túlélni a vadonban? Nem vagyok benne biztos...
További robinzonádként még eszembe jutott Verne-től a Kétévi vakáció - amelyben tizenéves fiúk profi módon megszervezték az életüket felnőttek nélkül, de az ellenpélda is Goldingtól A Legyek Ura - ahol horrorba csap át a vadonba szabadult fiúk története (legalábbis számomra horrorisztikus volt, csak egyszer bírtam elolvasni). Verne-ről meg kell jegyezni, hogy ő tobb olyan regényt is írt, amikor a főhős(ök) kiszakadt(ak) - valamikor szó szerint - a megszokott civilizációs közegből.

A másik érdekes és elgondolkodtató téma: hogyan ítéljük meg az előttünk élteket.
Engem is idegöl, amikor többszáz éves műveket mai szemmel elítélünk. Pl. a videóban említett módon, hogy a regényíró olyan szavakat használ, ami ma már sértő, de az ő korában még nem volt az - de most azért irgum-burgum neki évszázadokkal később... Tanultunk anno a német szakon nyelvpolitikát is, és ott tudatosult bennem, hogy milyen sokszor fordul elő, hogy egy szó jelentése elmegy negatív irányba. Pl. még az én gyerekkoromban sem számított degradálónak "az 'n' betűs szó" (idézet a videóból), mindössze annyit jelent(ett), hogy fekete.
Megint Szíriusz kapitány: a Szíriusz és az emberke című regényben, illetve rádiójátékban is felmerül: a földön kívüli lényt nem lenne ildomos földi törvények alapján elítélni, pláne úgy, hogy védőfelszerelései nélkül fizikailag sokkal sebezhetőbb a Földön, mint a földi ember. Valahogy így kellene hozzáállnunk a régi korok értékrendjéhez is: nem kell egyetérteni vele, de ne is mai szemmel ítéljük meg.
Még egy gondolat: tavaly végeztem el a hittanári szakot, és a Biblia-ismereti órákon az egyik legfontosabb tanulság az volt, hogy a Biblia szövegeit csak úgy álljunk neki értelmezni, hogy közben legyünk képben azzal a korral, amelyben íródott - legyünk tisztában azzal, hogy akkor mit jelentettek ezek a gondolatok, és utána vizsgáljuk meg, hogy nekünk mit üzennek.
Nemcsak a Biblia szövegeit kell így vizsgálnunk, hanem szinte (mert persze vannak kivételek) mindent, ami nem a mi korunkban íródott, történt.

rekagyokos
Автор

Úgy bele éltem magam😅 super voltál ismét ❤🎉

annamariaszilva
Автор

Drága G. V.!! ❤ Nagyon érdekes, lenyűgöző videót sikerült megint alkotnod 😊Többek nevében is köszönöm szépen ❤😊

kirakalmar
Автор

Nagyon érdekes téma, alaposan kidolgozva ..köszi szépen.

Автор

Amikor a szulonek a gyereket kell eletben tartania nah ott jon elo az igazi eletben maradasi-, es allati oszton az emberbol. A video perfekt, mint mindig. ❤

szilviazolnai
Автор

Újabb remekmű! Köszönet érte! Lehetne már szerda...

zoltanfazekas
Автор

Nagyon köszönöm ezt a videót, .Cooper! Kitűnő lett, mint mindig. A napom megkoronázása (ma kerti munka volt, hulla fáradt vagyok).

gabriellakiss
Автор

Szia! Tetszett a videó nagyon érdekes volt. Jó alapos voltál mint mindig . Gyerekként nagyon szerettem az ilyen témájú könyveket. Szerintem is nem véletlen hogy világhírűvé vált a mű. Érdekes hogy mennyi ember inspirálhatta az írót. Köszi, jó pihenést!!

AnnaGruber-cjsy
Автор

Szia😊
A Robinson Crusoet kb 12 évesen olvastam először a Keresztszüleim telkén egy fán csücsülve, sárgabarackot majszolva😅(utána, azt hiszem Rudyard Kiplingtől a Dzsungel könyve következett), és emlékszem, voltak olyan részek amiktől megijedtem, de összességében nagyon tetszett😊
Lehet ismét előbányászom a könyvespolcról, kedvet kaptam hozzá.🙂
Köszönjük szépen a videót, kiváló munka, és részletekben gazdag, mint mindig😊

Pandapocak
Автор

Nagyon érdekes videó volt, köszönöm! 👍

Vid.
Автор

Jókai Mór, Ahol a pénz nem Isten. Jó olvasást Cooper :)

nekodarcherychannel
Автор

Nagyon jó videó volt, és bevallom meglepett, hogy már akkor is írtak 'fan fiction'-t mikor ez a kifejezés még nem is létezett😅😅

lucalucyszilas