Jak poprawić sprawność kotła gazowego?

preview_player
Показать описание
Jak i po co neutralizować kondensat wypływający z kotła gazowego kondensacyjnego?

Kotły gazowe kondensacyjne to powszechnie stosowane urządzenia do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Charakteryzują się wysoką sprawnością spalania (niektórzy producenci podają sprawność nawet powyżej 100%).

Kotły gazowe kondensacyjne składają się z: palnika, komory spalania, wymiennika pierwotnego, wymiennika kondensatu, przewodów spalinowo-powietrznych oraz przewodu odprowadzającego kondensat.

Jak można jeszcze bardziej poprawić sprawność kotła gazowego kondensacyjnego? Trzeba zwiększyć ilość kondensatu, obniżając temperaturę powracającą do kotła gazowego. Przełoży się to po pierwsze na większą sprawność kotła, po drugie na mniejsze zużycie gazu.

Mamy 3 sposoby na zwiększenie ilości kondensatu. Pierwszy to ograniczenie temperatury zasilającej, czyli zależy nam, żeby grzać długo z możliwie jak najniższą temperaturą. Czyli żeby kocioł pracował na najniższej wydajności, ale za to stale.

Drugi sposób to zastosowanie regulacji pogodowej. Automatycznie dostosowujemy maksymalną temperaturę wychodzącą z kotła gazowego względem temperatury zewnętrznej. Czyli zawsze mamy gwarancję, że zasilamy instalację najniższą możliwą temperaturą - to przełoży się na najniższą możliwą temperaturę powracającą do kotła gazowego, a to z kolei przełoży się na jego maksymalną możliwą sprawność.

Trzeci sposób polecamy osobom, które znają się na obsłudze kotłów gazowych - czyli serwisantom. Możecie obniżyć maksymalną moc kotła gazowego znając projektowe zapotrzebowanie na ciepło. Ta opcja jest szczególnie przydatna, kiedy kocioł gazowy przełącza się na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej - nie będzie wtedy pracował z pełną wydajnością, dzięki czemu zwiększa się jego sprawność.

W momencie kiedy instalacja jest mieszana, czyli mamy grzejniki i podłogówkę, najlepiej zastosować gotowy, dedykowany zestaw do kotłów gazowych kondensacyjnych - PrimoBox ACB 910, 930 albo 950, wyposażony w odpowiedni zawór mieszający, który zwiększa poziom kondensacji w kotle gazowym.

Jednocześnie musimy pamiętać, że kwaśny kondensat może wpłynąć negatywnie na działanie systemu kanalizacyjnego - jeżeli budynek jest podłączony do miejskiego systemu kanalizacyjnego i rury kanalizacyjne są wykonane z materiału tworzywowego, w zasadzie nie trzeba się tym przejmować. Kondensat można odprowadzić bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego. Dokładnie tak samo dzieje się jeśli budynek jest podłączony do szamba.

Ale jeżeli do budynku podłączona jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, trzeba zwracać uwagę na jakość i rodzaj usuwanych zanieczyszczeń. Może bowiem dojść do zatrzymania rozkładu związków organicznych, co przełoży się na brzydki zapach z przydomowej oczyszczalni.

Można się przed tym prosto zabezpieczyć korzystając z neutralizatora kondensatu ACN 120. Trzeba go zamontować blisko kotła gazowego kondensacyjnego i podłączyć bezpośrednio do niego odpływ kondensatu z kotła. Po wypełnieniu neutralizatora odpowiednim złożem (jest w elementach dostawy) kwaśny kondensat będzie neutralizowany i otrzymamy kondensat bezpieczny dla przydomowych oczyszczalni ścieków.

Produkty z filmu:

0:00 Wstęp
0:23 Kotły gazowe kondensacyjne
0:54 Budowa kotłów gazowych kondensacyjnych
1:26 Zasada działania kotła gazowego kondensacyjnego
4:10 Jak poprawić sprawność kotła gazowego?
4:41 3 sposoby na zwiększenie ilości kondensatu
7:41 Zestawy PrimoBox ACB
8:31 Kondensat w kotle gazowym
11:00 Neutralizator kondensatu ACN 120

AFRISO znajdziecie także tutaj:

#afrisopl #instalacje #kociolgazowy
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo dobry materiał!! Świetne zobrazowanie na przykładzie jadących dwóch samochodów. Przy wymianie kilka lat temu kotła na gazowy precyzyjnie trzymałem się tych zasad przedstawionych w tym filmie. Mieszkam w domu z przed 2giej wojny światowej. Dom zmodernizowany z instalacją grzejnikową w 100% domu. Dobierając grzejniki założyłem do obliczeń niski parametr temperaturowy mniej więcej 50/35/20. Przy mrozie - 15oC na kotle było 38oC. Więc temp 55oC na kotle dla mnie to jakoś kosmos. Mój kocioł ma dość szeroko modulacje mocy palnika od 1.85 do 15.2 kW. Nie ma mowy o taktowaniu kotła. Regulator pogodowy oczywiście kontroluje temp zewnętrzna i wewnętrzna. Umieszczony jest w pokoju dziennym gdzie grzenik ma odkręconą głowice termostatyczna jest na 5 co daje odwzorowanie jak zmienia się temperatura w domu (pokój na północ). W części użytkowej domu mam ok 23oC. +/- 0.3oC. Kocioł pracuje non stop w trybie automatycznym. Kwoty na fakturze za gaz nie są dla mnie postrachem.

pawelkowal
Автор

Bardzo konkretne informacje przedstawione w zwięzłym stylu..bez niepotrzebnego show 👍😉.. Może Pan prowadzić wykłady akademickie..🙂 Pozdrawiam

adamolczak
Автор

długo się zastanawialiśmy który wybrać piec i czy w ogóle wybrać piec gazowy, kurcze.. teraz tyle jest opcji, że można osiwieć... dzięki za filmik, finalnie kocioł gazowy został zamówiony, montaż w przyszłym tyg będziemy regulować. De Dietrich nas przekonało gwarancją i jakością, zobaczymy 👏

renatawisocka
Автор

Jest łapka w górę.
Przejrzysty przekaz.
Pozdrawiam

jadwigakuchta
Автор

Udało mi się zaoszczędzić czasu i znaleźć odpowiedź na pytanie „jak zoptymalizować pracę kotła gazowego”. Polecam zoptymalizować tagi na filmiku aby różne hasła na ten tytuł pokazywały się w wyszukiwarce. Miałam chwile Was poszukać :)

katerynayaky
Автор

Do obniżenia/kontroli temperatury maksymalnej (Vaillant ecoTec Plus) korzystam z ustawień instalatora i tam podaję maksymalne temp obiegów grzewczych. Dla CWU trzeba wejść z specjalnym kodem serwisowym do ustawień zaawansowanych i ten jest też opcja maksymalnej temp wody jaka idzie do ogrzewania bojlera. Ja mam na 55stC

okonato
Автор

Łapka w górę, za "półtorej litra kondensatu" :)

EngineMusicProductions
Автор

W całej rozciągłości potwierdzam. Termet Ecocondens Silver, temperatura zasilania CO (tylko grzejniki) 43-45 st.C, na powrocie ok. 35 st.C. Grzejniki mocno przewymiarowane. W mroźne dni kiedy temperatura spada poniżej minus 10-15 st.C mogę otworzyć hurtownię kondensatu. Leje nawet 20 l na dobę, a po trzech latach eksploatacji palnik i wymiennik nie wykazują żadnych niepokojących śladów zużycia.

januszkowalski
Автор

Fajny film, ale porównanie z samochodami nie do końca trafione. Kocioł gazowy służy nie tylko do CO ale też CWU (ciepła woda użytkowa). Jeżeli moc kotła jest mała to będziemy długo czekać na CWU.
Poza tym kocioł pracujący z niskimi temperaturami musi cały czas pracować, a więc pobierać energię elektryczną, sam kocioł to z 60W, plus osprzęt CO, a więc nie jest to energia pomijalna. Dodatkowo kocioł kondensacyjny jest bardziej skomplikowany niż atmosferyczny i to co zaoszczędzimy na gazie pójdzie na serwisanta i części zamienne.

nomtbg
Автор

U mnie w domu 150m2 sama podłogówka i mam na piecu 30 bez żadnych sprzęgeł i pomp w rozdzielaczach przy obecnej pogodzie czyli ciągle na minusie .W domu od 21 do 24 zależy od przeznaczenia pomieszczeń.

adamlewandowski
Автор

Czy zbyt niska temperatura ustawiona na wyjściu z kotła nie spowoduje przyspieszonej korozji wymiennika?

wz
Автор

Mam pytanie. To jak jest lepiej. Gdy komin jest dłuższy i ocieplony? Wtedy powietrze dolotowe bardziej jest ciepłe i osuszone? Ja mam komin przez ścianę o długości około 60 cm. Na tak krótkim odcinku mało się powietrze ogrzeje. Co spowoduje, że w mroźne dni będzie jeszcze więcej kondensatu. Czy takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na kocioł? Sugerując się Pana wykładem i zadaną temp. na zasilaniu 44 stopnie na powrocie jest ponad 30. Jak tak zimne i wilgotne powietrze wpływa na proces spalania i zużycie?

jzator
Автор

czy ilość kondensatu będzie stała? A co będzie się działo kiedy mamy -1 i suche powietrze a co innego będzie się działo kiedy mamy jesień i wilgotne powietrze czy to również na wpływ na ilość kondensatu???

krzychuperkowski
Автор

Ja jednak wciąż mam pewien 'problem'. W domu posiadam na parterze ogrzewanie podłogowe a na piętrze grzejniki, poza łazienka bo tam też jest podłogówka. Posiadam piec gazowy kondensacyjny, do tego pompę circula platinium i nie wiem jaką mam ustawić temperaturę dla samego ogrzewania i ogrzewania CWU. Dom ma 110m2. Z góry bardzo dziękuje za pomoc w tej sprawie.

rafabryks
Автор

Xzy dobrze rozumiem Pana wypwoeidz z 7:40 że jeśli w tym samym czasie kociol 2 funkcyjny dostanie sygnał grzania CO+CWU to ruszą z większą mocą aby dać radę obsłużyć oba rzadania chyba że ograniczymy mu moc np z 24kW do 18kW to wówczas choćby swiat się walił nie wolno mu przekroczyć 18kW?

Krakowskisplen
Автор

Jaki wpływ ma kondensat na żeliwną rure kanalizacyjną podpiętą do miejskiej kanalizacji wykonaną z plastiku. Neutralizotor jest potrzebny aby rury żeliwnej nie przegryzło :) ?

mireksalamon
Автор

Witam planuję zamontować kocioł gazowy kondensacyjny, instalacja w domu podłogówka na parterze i grzejniki na poddaszu . Moje pytanie brzmi jaki system Afriso wybrać do takiego kotła. Dziękuję za szybką odpowiedź.

lukaszgro
Автор

Może ktoś z ekspertów odpowie tutaj: czy słuszna jest teza, że im wyższy/dłuższy jest przewód odprowadzający spaliny z pieca gazowego kondensacyjnego (a jednocześnie zasysający powietrze) - tym lepszy sprawniejszy jest efekt rekuperacji... Czyli ile procent zwiększenia sprawności pieca kondensacyjnego możemy uzyskać dzięki długiemu przewodowi w którym następuje rekuperacja spaliny/powietrze zasysane do komory spalania?

ekoobywatel
Автор

Mam oczyszczalnie bioh i nie mam neutralizatora i nic się nie dzieje, oczyszczalnia działa sprawnie

Wiesiek_Ciasny
Автор

Czy kociol kondensacyjny winien miec odzielne zasilanie w powietrze i odzielny komin gazowy

zygmuntpeksyk