Naprawa zasilacza ATX. Jak jest zbudowany taki zasilacz?

preview_player
Показать описание
W tym filmie zajmujemy się naprawą zasilacza ATX. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zasilacz jest sprawny, ponieważ daje prawidłowe napięcia, ale pod większym obciążeniem wyłącza się. Otwieramy go i szukamy uszkodzenia. Po wymianie zużytych elementów składamy zasilacz do kupy i sprawdzamy, czy naprawa się udała.

Nie chcesz przegapić nowych filmów? Subskrybuj kanał!

Moje najciekawsze filmy:
Odczyt i zapis pamięci EEPROM:
Prosty jonizator powietrza:
Karta graficzna do komputera 8-bit:
Prosty regulator mocy na triaku:
Wskaźnik poziomu baterii:
Miernik bardzo niskich rezystancji:
Klasyczny zasilacz laboratoryjny:
Regulowany stabilizator napięcia:
Nagrzewnica indukcyjna dużej mocy:
Naprawa zasilaczy wtykowych:
Miernik indukcyjności cewek:
Przeróbka zasilacza impulsowego na zasilacz 36V:
Naprawa żarówki energooszczędnej:
Prosty wykrywacz metalu:
Niezawodna przetwornica step-down:
Miernik ESR:
Naprawa zasilacza 12V 5A:
Pluskwa o dużym zasięgu:
Naprawa żarówek LED:
Proste radio FM:
Przenośny zasilacz regulowany:
Nadajnik FM:
Prosty zasilacz flyback:
Sztuczne obciążenie do testowania zasilaczy:
Zmiana napięcia w zasilaczu impulsowym:
Zabezpieczanie przed odwrotną polaryzacją:
Regulator MPPT do paneli słonecznych:
Budujemy zasilacz impulsowy:
Zasilacz laboratoryjny z zasilacza impulsowego:
Naprawa ładowarki 5V:
Naprawa monitora LCD:
Naprawa zasilacza ATX:
Prostownik do akumulatora:
Zabezpieczenie przeciwzwarciowe:
Przetwornica 100W z 12V na 230 lub 325V:
Oscyloskop LED:
Sterownik PWM do silników i żarówek:

Playlisty:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jesteś świetnym nauczycielem, sposób Przekazania informacji rzetelny i przejrzysty, bez motania i niepotrzebnego gadania, każdy młody i zdolny człowiek powinien trafić na taką osobę jak ty.
Jeśli potrzebujesz pomysłów na naprawy to mogę podrzucić coś do naprawy poczta. Pozdrawiam

grzechumajster
Автор

Świetny edukacyjny materiał. Naprawiając taki stary zasilacz można się z pewnością wiele nauczyć. Ach gdyby z takiego starego zasilacza dało się wyciągnąć trochę części i zbudować oddzielnie tylko zasilacz np na 3.3V. To było by z pewnością bardzo przydatne przy budowie kolejnych mikroprocesorowych urządzeń.

franciszek
Автор

Jak to najczęściej bywa usterką są kondensatory...
Pamiętam że jakiś czas temu kupiłem cały pakiet różnych producentów uszkodzonych zasilaczy... chyba 8 lub 10 sztuk... we wszystkich wystarczyło wymienić kondensatory. 👍
Bardzo fajna usterka...

weryfany_Zamosc
Автор

Fajnie się ogląda tylko jedna uwaga. Voltów i Amperów :)

sebastian_drazczyk
Автор

Mój atx cicho ćwierkał. Znalazłem w necie że winą są elektrolity i je wymieniłem bez diagnostyki, kilkanaście kondensatorów. Zasilacz działa już przez kilka lat.

atamazykrawczynski
Автор

Super. Wesołych Świąt i jeszcze lepszego Nowego Roku. Pozdro.🥃🥃

dominikkrauze
Автор

Lepsze niż Moda na Sukces. Subskrybuję.

hurricanearthur
Автор

Tydzień temu znalazłem na strychu dwa takie zasilacze bez obudów i... tam też był rezystor z nieobciętą nóżką prawie przywarty do 5V 😆 ogólnie prawie identyczne konstrukcje jak ta na twoim filmie, nawet jeden radiator tak samo ucięty i wiercony, rozkład elementów, zabezpieczenia itd. Myślę, że mogą mieć spokojnie ponad 15 lat i pochodzą z jakichś firmowych komputerów Compaq.
Oczywiście też kondensatory wylane dodatkowo zimne luty bardzo fajnie widoczne, dlatego je zostawiłem, żeby pokazać jak to wygląda.
Układy w nich to 2005, KA235270511H. Jakieś klony pewnie.

SlaVoy
Автор

no widzisz... gdybym Cię miał pod ręką naście lat temu to zapewne mój zasilacz, z białej listy, Tagan 330W zmartwychwstałby niczym Neo w Matrix 4! a poza tym to Wesołych Świąt!

archlinux
Автор

super kanał. Dzięki że nagrywasz o tym

tomasztom
Автор

Super materiał :)
🙂
Masz dużą wiedzę .

NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
Автор

Proponuje temat, jesteś zdolnym elektronikiem i chciałbym rzucić temat do rozwiązania a mianowicie ..łączyć zasilacze atx dwa z sobą take by mogły pracować razem zwiększając sumarycznie moc w razie potrzeby...przy zwiększonym poborze mocy by uruchamiał się drugi i uzupełniał niedobory...Co o tym myślisz...

zbigniewgut
Автор

Mi się podobają naładowane kondensatory.

duzaliteraf
Автор

Ja bym nie dawał pasty na silikonowe podkładki ponieważ pasta traci swoje właściwości termoprzewodzące . Podkładki silikonowe mają bardzo dobrą termikę przewodzenia. Dlatego daje się podkładki silikonowe bo mają dobrą termikę i są trwałe przeciwieństwie do pasty która wysycha. Tyle lat stosuje podkładki silikonowe że nie zdażyło się żeby jakiś element się przegrzał. Pastę najlepiej stosować do podkładek mikowych lub podkładek do izolacji termicznej zrobionej z taśmy kaptonowej oraz do obudów plastikowych tranzystorów. Jeszcze dodam że tranzystor w obudowie to220f miał podkładkę silikonową zamiast pasty i było to w zasilaczu impulsowym wzmacniacza audio . To świadczy o tym że pasty wysychają i potem elementy się przegrzewają a podkładki silikonowe są trwalsze ich termika się nie pogarsza podwarunkim nie smarowania ich pastą termo. Czasem z procesorów trzeba zdjąć starą pastę i założyć nową. W tym przypadku gdy docisk nie może być większy i nie potrzeba izolacji elementu, stosuje się pastę .

yankiusung
Автор

Mógłbyś nagrać film jak wykorzystać taki zasilacz do zasilania np dużej ilości taśm led. Mam na myśli wyłączenie niepotrzebnych napięć czy jakieś przeróbki.

marcinm
Автор

14:37
Wyjaśnienie niewykrywalnego kondesator w testerze. Autor filmu włożył wyjścia kondesator pod dolną szynę testera. Na dolnej szynie testera każde wejście jest oznaczone cyfrą 1, więc jest wspólne dla każdego z 3 dolnych pinów. Na górnej szynie testera mamy już 3 punkty pomiarowe, dlatego inne kondesatory tester wykrywał normalnie. Przypuszczam że kondesator mógłby być sprawny.

djaltaz
Автор

Wesołych świąt. Mam jeszcze pytanie: czy można by się podłączyć pod + i - 12v i używać tego jako 24v? Myślę że nic się nie powinno stać ale wolę dopytać

sebastianciesielski
Автор

Mi wybuchł jakiś mały tranzystor który steruje bramką jednego z mosfetów. Kolektor jest podłączony do 325v, nie rozumiem jak to działo...

BartoszSkrzypkowski
Автор

Te elektrolity blisko radiatora powinieneś sprawdzić bo wysychają najszybciej, wszak działa na nie temperatura :)

dariuszmiszewski
Автор

Witam ten zasilacz to z czarnej listy ale nie wiem dlaczego jak te zasilacze działają 7lat do 9lat i zawsze są kondensatory do wymiany.Pozdrawiam

tomasznawrot