„II RP: cienie i blaski. Próba bilansu z perspektywy stulecia” – PANEL 1: SPOŁECZEŃSTWO

preview_player
Показать описание
Dzieje II RP to nie tylko walka o granice i „wielka” polityka. To również życie codzienne mieszkańców odrodzonego państwa, naznaczone trudnościami, ale i radościami. To czas, w którym „zwykli ludzie” uczą się demokracji, kobiety czynnie wkraczają w życie społeczne, a mniejszości etniczne i wyznaniowe usiłują znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.

Otwarcie konferencji
mgr Michał Zarychta (IPN Warszawa) Tłum, masy, wyborcy. Udział „zwykłych ludzi” w polityce II RP
dr hab. Jolanta Załęczny, prof. AFiB (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
„Jesteśmy siłą nową”. Kobiety w życiu publicznym II RP. Wybrane problemy badawcze
dr Tomasz Bugaj (UŚ) Swój – inny – obcy. Sytuacja mniejszościowych związków wyznaniowych w II RP: wybrane zagadnienia
dr Marta Milewska (IPN Warszawa) Opieka medyczna w II Rzeczypospolitej: wyzwania – osiągnięcia – niepowodzenia
dyskusja

Stulecie zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza z jednej strony, a decyzja o budowie portu w Gdyni z drugiej stały się pretekstem do podjęcia próby obiektywnego i otwartego spojrzenia na bilans II RP, w ramach którego trzeba pochylić się zarówno nad osiągnięciami, sukcesami, jak i porażkami młodego polskiego państwa.

W opinii publicznej, a niekiedy i w świecie naukowym można dostrzec uproszczony obraz międzywojennej Polski: bądź jednoznacznie pozytywny, bądź zdecydowanie krytyczny. Oba te podejścia stanowią przejaw (de)mitologizacji II RP. Proces ten ułatwia zarówno dziedzictwo kilkudziesięciu lat komunistycznej propagandy, jak i odreagowanie PRL-owskiej polityki historycznej, a ponadto wciąż aktualne, choć reinterpretowane spory polityczne sięgające korzeniami okresu międzywojnia.

Oczywiście, w obu narracjach można odnaleźć realne zjawiska. Bohaterska i zwycięska walka o granice, bezprecedensowe postępy w przezwyciężaniu dziedzictwa trzech zaborów, wielkie inwestycje, szybki rozwój infrastruktury, odrodzenie kultury i nauki czy budowa pozycji międzynarodowej współistniały z poważnymi kryzysami politycznymi i gospodarczymi, odchodzeniem od demokracji, napięciami narodowościowymi czy trudnymi relacjami z sąsiadami.

Rozumiejąc rzeczywistość międzywojnia w całej jej złożoności, warto – z perspektywy stulecia – podjąć próbę obiektywnego i otwartego spojrzenia na bilans II RP, w ramach którego trzeba pochylić się zarówno nad osiągnięciami, sukcesami, jak i porażkami młodego polskiego państwa.

Pojedyncza konferencja i publikacja oczywiście nie wyczerpią tej niezwykle bogatej problematyki, ułatwią jednak dalsze, bardziej pogłębione badania, oferując nowe spojrzenie na epokę.

Odwiedź nasze strony:

#KonferencjaNaukowa #IpnWa #IIRP #MojaNiepodległa #Społeczeństwo #Historia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Krótko czy długo trwało panstwoIIRP, ale było to PAŃSTWO, a nie korporacja . PAŃSTWO SUWERENNE!

IRKAR