Tatarski JASYR - los gorszy niż ŚMIERĆ

preview_player
Показать описание
Na mieszkańców Rzeczpospolitej Obojga Narodów czyhały liczne niebezpieczeństwa. Wiele z nich zagrażało bezpośrednio życiu. Istniał jednak los gorszy niż śmierć. Było nim wzięcie w tatarski jasyr, czyli zniewolenie i porwanie dokonane przez najeźdźców z Chanatu Krymskiego.

***

Mój kanał powstał po to, aby szerzyć wiedzę o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej obywatelach. W swoich filmach opisuje wydarzenia historyczne, sylwetki zapomnianych Sarmatów, staropolskie tradycje, zwyczaje i kulturę.

Jeżeli cenicie sobie moją działalność, możecie wesprzeć mnie finansowo na trzy sposoby:

🏹 Za pośrednictwem opcji "Wsparcie kanału" na YouTube

Niezależnie od wysokości wpłaty każdy Mecenas otrzymuje dostęp do dodatkowych treści. Od marca 2024 jest to przynajmniej jeden dodatkowy odcinek miesięcznie i dwa artykuły pisane wysyłane drogą mailową. Do tego jesteśmy w stałym kontakcie mailowym, Mecenasów z okolic Trójmiasta (lub wybierających się w moje strony) zapraszam na wycieczki po barokowej Kalwarii Wejherowskiej.

Dziękuję za pomoc!

***

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jak oglądamy tureckie seriale, to przecież wiele najpiękniejszych aktorek ma wyraźnie słowiańskie rysy. Geny przetrwały wieki.

jerzy
Автор

Można by zrobić kontynuację tego wideo, o wykupach z jasyru, którymi zajmowali się zakonnicy, zwłaszcza Trynitarze, a także kupcy. I o ucieczkach z niewoli.

Artur_M.
Автор

Dobry materiał, przypominający o tych mrocznych czasach i nieustannych najazdach

krzysztofjozwiak
Автор

A nie jakieś tureckie telenowele, w których są ci barbarzyńcy przedstawiani w tak romantycznym świetle.

zelazny--
Автор

No proszę: kiedyś porywano, a teraz same jadą

robvandermolen
Автор

Bardzo Ciekawe. Szkoda tych biednych ludzi...

benczyrny
Автор

Jedna uwaga merytoryczna. Dla Tatarów sprzedaż niewolników nie była możliwością "niezłego zarobku", tylko po prostu zarobku. Niewolników po wysokich cenach można było sprzedawać jedynie w Kaffie oraz w Bakczysaraju, jeśli handlarz płynął do Konstantynopola, to nigdy się już nie targował, sprzedawał po najniższej cenie. Dlaczego? Bo każdy dzień, od momentu ustawienia kolumny marszowej, do momentu sprzedaży na targu był dla Tatara dniem ponoszenia kosztów. Takiego niewolnika trzeba było: umyć, dać mu wodę, jedzenie, dach nad głową i przynajmniej polową opiekę zdrowotną. Dlatego na targach osmańskich sprzedawano niewolników jak najszybciej, a nie jak najdrożej. Ofc można było sobie niewolnika na śmierć zostawić, ale to mijałoby się z celem wyprawy, taki Tatar nic by wtedy nie zarobił, a niewolnictwo było praktycznie jedynym źródłem dochodu. Sam zauważyłeś, że po Karłowicach, kiedy wyprawy się skończyły już praktycznie nie słyszymy o Krymie. Czemu? Bo chanat bez niewolników nie miał już po prostu kasy na wystawianie wojska xd

paweromaniuk
Автор

No to teraz wiem skąd jest tyle aktorów o słowiańskim wyglądzie w tureckich serialach😉 Swoją drogą chyba najważniejszym skutkiem najazdów tatarskich było powstanie siczy zaporoskiej, która była początkowo rodzajem samoobrony przed Tatarami powstałej na skutek bezsilności władz polskich wobec Tatarów.Kozacy urządzali wyprawy odwetowe na Krym na swych czajkach.Chichotem historii jest to że jedna osoba zakończyła istnienie zarówno Chanatu jak i I Rzeczpospolitej -mowa tu o carycy Katarzynie Wielkiej.

adamszulc
Автор

Może byś zrobił kiedyś film o Żydach handlarzach niewolników? Bo widzę, że jest to motyw przewijający się jeszcze od czasów gdy ziemie polskie nie były schrystianizowane.Dzisiejsza narracja polityczna próbuje nam wmówić, że była to taka porządna nacja, która właściwie od początku żyła obok nas na tych ziemiach i tworzyliśmy wspólnie historię. Pozdrawiam

wojciechbarczek
Автор

Pozdrowienia z Opatowa.Tatarzy, Szwedzi, zabory i nie tylko było tego trochę u nas w miescie.

paweromanski
Автор

Obecnie spadkiem jasyru są niebieskookie spikerki (oczywiście obowiązkowo blondynki) w tureckiej telewizji !!!

Właśnie niedawno znowu oglądać można było...

babs
Автор

Niesamowite ile mówi się w dzisiejszym mainstreamie o niewolnictwie które dotknęło jedną grupę ludzi, jednocześnie pomijając całe wieki zniewalania innych grup na innych kontynentach. Jednocześnie ciekawe jak by wyglądał teraz nasz nasz potencjał gdyby nie utrata tak znaczącego odsetka populacji przez te dwa wieki (coś w okolicy 1/6).

konrad
Автор

Wdzięczny Panu jestem za poruszanie tych tematów, bo w powszechnej wiedzy sienkiewiczowskiej dane jest nam oglądać tylko chwałę oręża polskiego, a nie tragedie narodu. Życzę Panu jak naj najlepiej. Dodatkowo, pragnę zauważyć, że temat ten na uniwersyteckich studiach historycznych był trochę spychany na margines, stąd wielka atencja dla Pańskich zainteresowań. Pozostaję w uzasadnionej życzliwości Bogusław Wojnarowicz

bogusawwojnarowicz
Автор

Oo miło zobaczyć miłe mi strony Opatowa . Piękne strony. Zawsze podziwiam kolegiatę św. Marcina gdy dojeżdżamy z moim tatą do skrzyżowania jadąc przez Opatów po wapno magnezowe z kopalni Piskrzyn

dawidscania
Автор

Szanuję i pozdrawiam. Komentarz dla zasięgów. Dziękuję.

dawiddziadek
Автор

Perełka ten odcinek!Dziękuję.Szkoda tylko że tak krótko.

damakameliowa
Автор

Dziękuję Encyklopedii staropolskiej za rzetelne i merytoryczne omówienie tematu tatarskiego jasyru Serdecznie pozdrawiam prowadzącego Darka jak i wszystkich fanów i sympatyków Encyklopedii staropolskiej Robert 😃😃😃 Bardzo ciekawy temat 👍👍👍👍👍👍

Mrownica
Автор

Warto też uzmysłowić sobie, że jasyr był porywany jeszcze w 2. poł. XVII w. np. z okolic Przemyśla i Sanoka, z południowych części województwa lubelskiego!!

astris
Автор

I taka to była "potęga" Rzeczpospolitej. Nie potrafiliśmy dać rady bandzie łotrzyków.

tamik
Автор

Witam serdecznie twórcę i miłego weekendu w ten mroźny poranek 😀😎

krzysiekstaniak