Technologia wartości, słabe demokracje, iluzja podmiotowości - rozmowa z Jackiem Dukajem

preview_player
Показать описание
·Nie tylko Andrzej Sapkowski dał inspirację twórcom netfliksowych seriali. Jacek Dukaj także. Na bazie jego “Samotności aksolotla” powstały dwa sezony serialu “Into the Night”. O Dukaju mówi się, że to nowy Lem - jego powieści fantastyczne dają głęboki wgląd w ludzką naturę i wyobrażenie o tym, jak może wyglądać świat przyszłości. Dukaj łączy talent pisarski z filozoficznie usposobionym umysłem i dostrzega prądy i zjawiska, które zaczynają coraz silniej kształtować naszą rzeczywistości. W zbiorze esejów “Po piśmie” stawia tezę, że kończy się epoka pisma, a zaczyna epoka bezpośredniego transferu przeżyć, w której rządzą nie rozum, a emocje - i to do tego stopnia, że ludziom grozi zatracenie jednostkowej podmiotowości. Ten proces już się rozpoczął i ma silne implikacje dla kwestii, które są szczególnie istotne dla ludzi ceniących wolność. Jak jej bronić w świecie, w którym słowa są nie tylko już wyprane ze znaczeń, ale nawet przestają być istotne jako nośniki uporządkowanej, logicznej treści?

W rozmowie z Sebastianem Stodolakiem Jacek Dukaj twierdzi, że:
• blisko nam do realizacji wizji “Nowego Wspaniałego Świata” Huxleya
• demokracje ujawniają swoje słabości wewnętrzne takie, jak podatność na manipulacje…
• ...i zewnętrzne: w starciu z nowym, chińskim modelem rządzenia
• wolność słowa się dewaluuje
• zmieniają się hierarchie wartości, a za tą zmianą stoją konkretne przyczyny

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ciężko o dziennikarza, który na poziomie pana Jacka poprowadzi ciekawą dyskusję. Na szczęście, pana Jacka za język nie trzeba ciągnąć i każdej rozmowie potrafi nadać dużą wartość. Niesamowity umysł.

tomasz
Автор

Proponuję jeszcze głośniej rozpoczynać filmy. Pół domu obudziłem i telefon wpadł mi do kibla.

dominikkAuPl
Автор

Prowadzacy nie nadaza ;) Ale tragedii nie ma. Dzieki za rozmowe z Dukajem. Wspanialy mysliciel i pisarz.

tomekgut
Автор

Lem naszych dni, jest ktoś myślący na tym świecie...

ananke
Автор

A jeżeli jest tak, że wszystko zależy od nas? Cała rzeczywistość jest rodzajem snu, tworzona i odczuwana w głowie i materializuje się tylko jako wynik zbiorowego jej widzenia? To wtedy nie ma znaczenia to, co jest "na górze" i nami niby manipuluje. Liczy się tylko osobisty kontakt z samym sobą, uzdrowienie wewnętrznych konfliktów, budowanie ciszy w sobie, zatrzymanie, medytacja, widzenie bez oceniania. Może jeszcze niewielu ludzi tak myśli, ale widzę w tym kierunek dla przyszłości. Ilość ludzi, którzy już podzielają takie widzenie świata i chcą się rozwijać duchowo stale rośnie. Zewnętrzny Bóg, który podobno umarł nie jest do tego potrzebny.

dorinam
Автор

Super rozmowa. Brawa dla redaktora za wchodzenie z panem Dukajem w polemikę. Można się zmęczyć samym nadążaniem za jego błyskawicznym formułowaniem tez tak. Taka dyskusja musi być dużym wyzwaniem intelektualnym.

skony
Автор

Gniótł redaktora jak kluskę śląską. Piękna sprawa.

fringefringe
Автор

38:25 Oj jak bardzo sie Pan Dukaj mylil...

pydzio
Автор

Trochę słabe przygotowanie do rozmowy, no ale i tak szacun bo z Dukajem to trzeba być mocarzem umysłowym by rozmawiać na jego mocne tematy. Podziwiam jak on przejrzyście widzi te ogromnie skomplikowane wątki. A i tak mało było poruszane w tym wywiadzie.

tomasznadolski
Автор

Dzięki wielkie za ten materiał, naprawdę wartościowy!

krzysztofkowalczyk
Автор

Ciekawa rozmowa. Chciałbym jednak nie zgodzić się w zasadniczej kwestii. Życie biologiczne, na poziomie satysfakcjonującym dla tego życia, jest wartością wyższą od każdej wojny. Nawet wywołanej w obronie tej satysfakcji. Są inne metody wypracowania kompromisu.
38:24 Poza tym predykcja, że w XXI wieku nie będzie wojen dwudziestowiecznych ze względu na inną technologię, jest mocno nietrafiona. Vide inwazja Rosji, przed którą ten materiał był chyba nagrywany...

pawesadowski
Автор

Nawiązując do wątku przyrodzonych praw człowieka, chciałbym zaproponować następujące zdefiniowanie zakresu tych praw:
"Przyrodzone prawa człowieka to takie, które posiadała każda żyjąca istota (zwierzę) jeszcze przed powstaniem cywilizacji ludzkiej, z wyłączeniem prawa do czynności które miałyby ograniczać przyrodzone prawa innego człowieka"
W ramach tych praw będzie między innymi:
- prawo do życia
- prawo do swobodnego przemieszczania się
- prawo do decydowania o swoich poczynaniach
- prawo do wyboru partnera/partnerów życiowych
- prawo do osobistego korzystania (z odnawialnych?) zasobów naturalnych - wody, powietrza, fauny i flory
- prawo do własności dotyczące zdobywania i posiadania zasobów niezbędnych do przetrwania jednostki i jej potomstwa (schronienie, żywność, ubiór etc.)
- prawo do obrony przed agresją i niebezpieczeństwem

Wszystkie inne prawa, w tym, m.in. do posiadania własności przekraczającej powyżej zdefiniowany zakres, traktujemy jako prawa nadane, a nie przyrodzone.
Oczywiście jest to jedynie uproszczony zarys, stanowiący propozycję do dyskusji, a nie jakiś gotowy system prawny. Co o tym sądzicie?

KaeL
Автор

Najlepszy wywiad jaki Pam zrobił, po prostu mistrz, prowadzący i jeszcze większy gość 👍

marekwinkler
Автор

Dla zasięgów. Po ilości wyświetleń widać, że się przyda:)

biuro
Автор

Bardzo dobra rozmowa. Natomiast jesli chodzi o problem tego czy brak wojny jest wartością nadrzedna, to sprawa nie jest az tak bardzo skomplikowana. Wojna ma sens i moze byc wyzsza wartoscia niz pokoj wtedy i tylko wtedy jesli sa szanse na jej wygranie. W przeciwnym razie, nie jest to wojna tylko honorowe samobójstwo, ktore w pewnych ekstremalnych sytuacjach tez moze byc lepsze niz alternatywa.

PLkamil
Автор

Najważniejsze co zrozumiałam - Jak będziemy wiedzieć czy jesteśmy szczęśliwi jeśli nie rozpoznamy nieszczęścia. To po to budzimy swoją świadomość, żeby nie musieć już myśleć w taki właśnie sposób. Dziękuję za wywiad.

barbaradutkiewicz
Автор

'Gratuluję' głośnej czołówki, o 2:19 nic lepszego mnie nie spotka.

Aristosek
Автор

Zawsze jak słucham p. Dukaja mam skojarzenia z dostępnymi wywiadami ze S. Lemem. Świetnie się tego słucha, choć w obu przypadkach mam wrażenie, że Redaktor nie nadąża za zaproszonym Gościem 😐.

nzieminska
Автор

Super ciekawa rozkmina. Dukaj nie do przegadania. Żeby tak ręką nie tłumił głosu, byłoby ekstra.

ardisgreenwater
Автор

6:10 Dobry film i dobry serial SF powstają może jeden na rok. W tym samym czasie podaż dobrych książek SF jest (co najmniej) kilkukrotnie większa.

frejadraco