Splątanie kwantowe jest dziwne

preview_player
Показать описание


-- MUZYKA --

-- WIDEO --

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

dzisiejszy film jest trochę inny, tzn. jest na temat

KacperPitala
Автор

łatwiej to wytłumaczyć na podstawie skarpetek:
obie skarpetki są lewe i prawe naraz. Jesli założyć jedną skarpetkę na lewą nogę to staje się lewą skarpetką, a druga niezałożona jest skarpetką prawą.
Ale filmik jak zwykle przedni

Yagyu
Автор

SciFun się odradza, Kacper publikuje na bieżąco - żyćko jest piękne.

hazard.mp
Автор

9:23 Przekop Mierzei Wiślanej widziany z Kosmosu wygląda naprawdę monumentalnie 🤗😍

malleusmaleficarum
Автор

kacper tak sobie zegarki przestawił, że myśli, że już druga w nocy i wstawia nowy filmik

ChicagoAnonima
Автор

11:00 jakie to buddyjskie gadanie ;) Robi się co raz ciekawiej z tymi badaniami. Tyle co grzebię w buddyzmie to jestem bardzo zaskoczony ile wspólnego ma ta filozofia z nowoczesnymi odkryciami fizyki kwantowej. Buddyzm mówi o współzależności zjawisk/rzeczy (Siunjata) i logicznie udowadnia, że samoistne (obiektywne) istnienie jest niemożliwe. Jest wiele nawiązań Buddy, który porównuje fizyczność bardziej do iluzji, snu, mirażu czy odbicia w lustrze czy wodzie. W mojej małej głowie te badania pokazują, że nie da się oddzielić materii od świadomości. Świadomość (zjawisko obserwowania/obserwator) postrzega materię ale też materia ma zdolność postrzegania (bo czy nie jest tak, że nasze materialne ciała + mózg uzyskuje tę właściwość?). Co ciekawe, na tym polega właśnie droga do oświecenia. Aby pewnymi metodami (ścieżkami, a są różne) uświadomić sobie, że ta granica między postrzeganym (materia) a postrzegającym (świadomość) jest iluzoryczna i rozwinąć świadomość niedualną.

piotrmaek
Автор

3:19 Spin to jest ilosc momentu pedu, stopien wykrecenia czastki (nie chodzi tu o obracanie sie).
3:23 Masa bierze sie:
- glownie z oddzialywania silnego (Strong Force) za ktore odpowiadaja gluony wiazace kwarki
- nastepnie z oddzialywania z polem Higgsa (przenosza go bozony Higgsa)
- kwarki
- elektrony.

powerzx
Автор

Twoje filmy pomagają mi zapomnieć o wielu problemach. Nie wiem czy to dzięki tematyce, Twojej osobie, czy sam sobie wmówiłem, że to coś zmienia, ale zawsze gdy obejrzę Twój film jest mi lepiej. Dziękuję, tym razem o podejrzanie normalnej godzinie.

Leszczynskii
Автор

Czytałam sobie twoją książkę, gdy nagle trafiłam na informacje o splątaniu kwantowym. Wtedy zaczęłam się zastanawiać skąd wiadomo, że taka cząsteczka się definiuje dopiero gdy zaczynamy ja obserwować. Stwierdziłam, że jest to tak zaskakujące że nie przyjmę informacji że tak jest bez słowa wyjaśnienia i minimum zrozumienia. Po wpisaniu zagadnienia w wyszukiwarkę niemal od razu (tuż pod Wikipedią) wyświetlił mi się ten filmik. Obejrzałam i mój "problem" został rozwiązany.
A tak poza tym to bardzo ciekawy materiał.

Lisa-buii
Автор

3:20 Aż przypomniało mi się, jak pan profesor tłumaczył nam czym jest spin w prosty sposób. "Wyobraźcie sobie elektron jako kulkę, która okrąża jądro i ona się kręci wokół własnej osi i to jest spin, jak sama nazwa wskazuje... tylko ten elektron nie kręci się wokół własnej osi, nie krąży wokół elektronu i w ogóle nie jest kulką"

karolklemens
Автор

Scifun: Teleporty są absurdalne
Kacper: Splątanie kwantowe jest dziwne

Czy tylko ja widze podobieństwo?

pawehebda
Автор

7:32 Jak ja cię za ten tekst szanuję jeszcze bardziej.🤣

Kishibe-sama
Автор

uwielbiam twoje materiały, i dzięki za czas jaki spędzasz na przygotowanie ich

menemene
Автор

Nie spodziewałem się filmu o tej godzinie.

PanPaw
Автор

Dzięki za materiał wyjaśniający znaczenie tegorocznej nagrody Nobla z fizyki. 💗

pepe
Автор

Bardzo mi się podoba, że pomimo tego popularnonaukowego charakteru materiału, uniknąłeś uproszczenia tematu do tego stopnia, żeby popaść w nietrafne i zgoła nieprawdziwe analogie. A to się naprawdę często zdarza z mechaniką kwantową. Tunelowanie to w istocie zarówno szansa, jak i zagrożenie dla elektroniki, ale temat nie jest nowy, słynne eksperymenty z nanodrutami to połowa lat 80. Pozdro od studenta nanotechnologii.

krzysztofmatuszek
Автор

Ten przykład z drzewem, to żadna zagadka i zawsze mnie bawila. Pytanie samo nasuwa odpowiedź i jeśli chcemy się poruszać w obrębie definicji to owszem - drzewo nie wydaje dźwięku. Jednakże wydaje falę dźwiękowa, która nie trafia do ludzkiego ucha (i zakładamy wówczas, że również do żadne zwierzęcia), ale wciąż rozpościera się od miejsca upadku. To że nie istnieje odbiorca sygnału nie znaczy, że tego sygnału nie ma. Gdybyśmy mieli odpowiednie narzędzia (może już takie istnieją) moglibyśmy zbadać obszar wokół upadku, znowu zakładając, że drzewo na ziemi nie jest dowodem, iż sygnał dźwiękowy po upadku drzewa uderzył w elementy otoczenia.

Neitoriba
Автор

Jestem humanistą z krwi i kości, mimo to regularnie oglądam wszystkie odcinki Kacpra. Ten content mnie jakoś przyciąga, nawet jeśli rozumiem go w malutkiej części XD

nootnoot
Автор

Mi kiedyś splątały się słuchawki, ale nie wiem czy kwantowo

vapid
Автор

Bardzo się cieszę że zrobiłeś na ten temat film. Pełno jest o tym na anglojęzycznych kanałach a u nas lekka bieda.

Silenthunter