Polityka zagraniczna w programach partii politycznych a rzeczywistość /J. Nowakowski P. Szczepański

preview_player
Показать описание
Rozmowa Piotra Szczepańskiego z Jerzym Markiem Nowakowskim w ramach cyklu #rozmowyWszechnicy [5 października 2023 r.]

Wydawało by się, że obecna sytuacja powinna skłonić partie polityczne do przedstawienia obywatelom swoich pomysłów na politykę zagraniczną. Tymczasem w programach partii politycznych opisy są lakoniczne lub zastąpione frazesami.

Zbliżone do PiS, i praktycznie finansowane przez państwo, pismo ogłasza na okładce, że Polska powinna wyjść z Unii.

Trwa nasza, niezrozumiała dla większości świata wojenka z Ukrainą – od odznaczenia Orderem Orła Białego do zdejmowania flag Ukrainy z budynków polskich ambasad.

Rosjanie dobrze wiedzą co robią uniemożliwiając eksport Ukrainie. Czy Słowacja zbliży się do Rosji? Czy Ukraina zostanie porzucona przez Zachód?

Obyś żył w ciekawych czasach…

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Jerzym Markiem Nowakowskim. Spróbujemy rozważyć te i inne kwestie razem z Państwa udziałem.

Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

Znajdź nas:
#rozmowywszechnicy #polityka #wybory #ukraina #słowacja
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pierwsza minuta: "Dziś postaramy się nieco krócej...". Bam! 2h30m 😂
Na szczęście można Panów słuchać w nieskończoność

saimof
Автор

Co do terminu spotkań może być zarówno czwartek jak i niedziela. Ciekawych głosów zawsze warto posłuchać :-).

sydnarb
Автор

Ja mam takie prowokacyjne pytanie. Czy panowie mają jakiś punkt w którym nie zgadzacie się z polityką KO i EPP?

seerpj
Автор

Nie widzę wielkich zysków gospodarczych dla UE wynikających z wejścia do niej Ukrainy. Przecież UKR nie eksportowała żywności do Unii i to nie jest celem oraz nie ma się zmienić. UE płaci rolnikom w Unii żeby produkowali mniej żywności (ale wysokiej jakości), chodzi o to też, by ceny żywności nie spadały (ograniczenie podaży). Więc UE nie wpuści na swój rynek ukraińskich produktów rolnych! Za to politycy zachodu chcieliby rządzić Ukrainą, by w niej i na niej zarabiał kapitał zachodni i banki. Korzystać z przepływu siły roboczej, rynku zbytu i korzystania z przywilejów posiadania wyłącznej strefy gospodarczej (strefy wyzysku). Jak w Polsce po 1989 r.

krzysztofwisniewski
Автор

Trochę zirytowała mnie obrona polityki D. Tuska. Najbardziej kwestia bezpieczeństwa i argument, że wszyscy w Europie szli drogą rozbrojenia itp. Po pierwsze nie wszyscy godzili się na taką drogę. Przypomnę, że L. Kaczyński i PIS ostrzegali i alarmowali. Nie są to moi ulubieńcy, ale uczciwie jest o tym przypomnieć. Druga sprawa. Polska to nie Niemcy i nie leży tam gdzie Hiszpania czy inna Belgia. Po Gruzji Putin miał wystąpienia, w których wysyłał sygnały o swoich planach. Mądry polityk zacząłby działać, a nie płynął z prądem unijnej polityki.

peloutmovie
Автор

W polskiej polityce zagranicznej najwyższa pora na dokonanie zmian strategicznych. Obowiązywać powinny jasne zasady – realizowanie jednej polityki zagranicznej Rzeczypospolitej, przygotowywanej przez 1 ośrodek decyzyjny, a realizowanej z podziałem na role prezydenta, premiera, MSZ, ambasady, ministerstwa, służby, wojewodę itd. Polska polityka powinna być samodzielna i oparta o polskie interesy (z możliwością otwarcia się na Chiny i Rosję), a realizowana po zatwierdzeniu przez Sejm. Władze Polski powinny stworzyć skuteczny aparat służby zagranicznej oparty o profesjonalne i wysokiej jakości kadry przygotowywane przez własne ośrodki.

krzysztofwisniewski
Автор

My jesteśmy zadowoleni z czwartku jest to idealny termin

Madzia-jebu
Автор

Ludziska 8 k ludzi obejrzało a łapek w górę 330

kiwaqYTB
Автор

Miało być krótko a wyszło jak zwykle. J’adore 😜

kiwaqYTB
Автор

Dziękuję! Dzień nie ma znaczenia - chociaż w niedzielę łatwiej obejrzeć na żywo.

justynastonoga
Автор

Powiem tylko, że mur sie szybciej burzy niż stawia a aktualnie lepiej jak on tam jest, niż jakby go miało nie być.

Kruszec
Автор

1:28:02 - należy uściślić, że to Volvo Cars został przejęty przez chiński koncern Gelly. Volvo Buses i Volvo Trucks wciąż są szwedzkie. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę są istotne zgrzyty między polityką tych koncernów... zwłaszcza, że markują się tym samym logotypem.

hekatonchejr_
Автор

2:17:12 tak właśnie nieobecność naszej grupy tłumaczył Jarosław Wolski na swoim kanale więc raczej uwierzę temu ekspertowi bo ma większą wiedzę w tym zakresie

tabasco
Автор

Tocząca się kampania wyborcza w przewrotny sposób pokazuje w jak zwyrodniałym systemie polityczno-prawnym żyjemy. Jako zdecydowany zwolennik wolnego rynku stoję na stanowisku, iż własność co prawda nie jest nienaruszalną świętością, ale jej ochrona jest podstawą funkcjonowania normalnego systemu polityczno-prawnego w państwie.

Oznacza to, że tylko w wyjątkowych sytuacjach w konfrontacji własności z innymi wartościami, własność musi ustąpić. Jeśli wiem, że wszystkie instytucje państwa nastawione są i zobowiązane są do ochrony mojej własności, to w takim państwie naprawdę czuję się bezpiecznie. Takie państwo mogę uznać za swoje i w jego obronie poświęcać – a jakże – również swoją własność.

Tymczasem w obowiązującym w Polsce systemie polityczno-prawnym, to właściciel jest w różnych relacjach stroną zobowiązaną i mająca różne problemy w sytuacjach, gdy jego własność jest naruszana.

Głośne były i są w Polsce przypadki, gdy właściciel sklepu stając w obronie swojej własności ranił złodzieja i został za to przez sąd ukarany, a złodziejowi musiał zapłacić odszkodowanie.

W ogóle odpieranie siłą ataków na swoją własność jest większym ryzykiem narażenia się na odpowiedzialność karną niż bycie złodziejem, który chce tę własność zagarnąć. Jak ktoś komuś na przykład zajmie działkę budowalną i na zagarniętej działce postawi płot, to próba obrony swojej własności poprzez wyburzenie tego płotu naraża na dolegliwości prawne głównie właściciela, a nie tego, kto stawiając płot, całkowicie bezprawnie czyjąś własność zagarnął.

A spróbujcie wyrzucić z mieszkania kogoś, kto ma z wami umowę najmu, która wygasła. Najemca nie chce mieszkania opuścić i w tym momencie prawo chroni jego, a nie właściciela. Owszem znany jest proceder tzw. czyścicieli kamienic, ale to forma kryminalnego przejmowania nieruchomości z krzywdą aktualnych lokatorów. Piszę o sytuacjach, w których ktoś ma całkowicie legalnie nabyte lub wybudowane mieszkanie i je podnajął na podstawie uczciwej umowy. W takiej sytuacji system prawny w Polsce chroni przede wszystkim najemcę, kosztem właściciela

Jak się okazuje ta nienormalna sytuacja dotyczy również kampanii wyborczej. Otóż jeśli dysponuję legalnymi materiałami wyborczymi i powiesiłem je na czyimś płocie, nie pytając o zgodę właściciela płotu, to kto ma kłopot? Otóż kłopot ma głównie właściciel płotu. Materiały wyborcze są chronione prawem i samowolne ich usunięcie z własnego płotu naraża na odpowiedzialność karną. Zatem żeby usunąć z własnego płotu niepożądany baner wyborczy trzeba powiadomić policję, komitet wyborczy firmujący baner i to ten komitet ma usunąć taki baner. Mniejsza już o szczegóły tej sprawy, bo chodzi przede wszystkim o zasadę ochrony własności.

Uważam, że w normalnym państwie powinno to wyglądać tak; jeśli ktoś powiesił na moim płocie swój baner wyborczy bez mojej zgody, to mam prawo ten baner zdjąć nawet niszcząc go, a od właściciela baneru zażądać odszkodowania za bezprawne naruszenie mojej własności i zwrotu kosztów usunięcia baneru, o ile takie poniosłem. W takich sytuacjach prawo ochrony mojej własności musi mieć pierwszeństwo przed prawami osób i instytucji naruszających moje prawo. Pod tym kątem powinien zostać przebudowany cały system prawny w Polsce.

Własność i jej ochrona są podstawą wolności w każdym porządku polityczno-prawnym. To własność czyni obywatelem. Ciekawe, że politycy różnych partii, które programowo występują przeciw ochronie własności jako fundamentowi porządku polityczno-prawnego, nie mają hamulców w pomnażaniu osobistej własności i to często nie oglądając się na jakiekolwiek prawne ograniczenia w tym względzie.

Śmiem twierdzić, że w Polsce nigdy nie będzie normalnie, jeśli do świadomości społecznej nie przeniknie i się nie ugruntuje przekonanie, że zawsze kłopot ma naruszający własność, a nie właściciel. Tenże właściciel musi mieć prawo czynnie wystąpić w obronie swojej własności, co może się dla naruszającego własność skończyć na przykład śrutem w dupie.

Co prawda nie śledzę z dużą uwagą programów poszczególnych partii, ale bodaj w programie wyborczym żadnej nie ma postulatu takiego przebudowania systemu polityczno-prawnego, by przywrócić relacje chroniące właścicieli, bo to oni głównie płacą podatki i przez pomnażanie swojej własności zarówno materialnej, jak i intelektualnej, tworzą bogactwo i siłę państwa.

Niestety umacnia się w Polsce system zalegalizowanej kradzieży, godzący przede wszystkim w tych, którzy na swoją własność ciężko zapracowali.

rudolfholletzek
Автор

Środowisko FAZ, jedno chyba z najbardziej przychylnych Polsce w Niemczech, opisało niedawno w artykule "Wer am Wiederaufbau der Ukraine verdienen will" bardzo interesujące zagadnie praktycznie nieobecne w debacie o polskiej polityce zagranicznej. Chodzi o suwerenność cyfrową i ogólnie o kwestie sztucznej inteligencji.
Ukraina jest brana jako przykład tego, że bez odpowiedniej polityki cyfrowej jest się zdanym na łaskę takich firm jak Amazon AWS, Starlink, Palantir. Oczywiście Ukraina nie posiada potencjału, ani nie będzie go posiadać, aby móc się od tych firm uniezależnić, ale z tego wynika też nauka dla nas. My także NIE POSIADAMY i NIE BĘDZIEMY POSIADAĆ takiego potencjału. Wystarczy spojrzeć na obroty tych firm, liczbę osób w nich zatrudnionych, aby łatwo wywnioskować, że ŻADNE państwo europejskie nie jest w stanie samodzielnie konkurować z tymi gigantami. Należałoby zatem oczekiwać, aby polski rząd lobbował na terenie UE, aby taka unijna firma powstała i otrzymała pewne protekcjonistyczne wsparcie.
Izolacjoniści tego nie rozumieją, ale świat jest okropnie mały. Informacje i dane dochodzą z Polski na kraniec świata w mniej niż sekundę.

BodzioM
Автор

Panowie się ze sobą świetnie zgadzacie, proszę zaprosić kogoś do dyskusji. Proponuję Pana Krzysztofa Wojczala ma nieco odmienne zdanie w wielu kwestiach.

krzysztoflewandowski
Автор

Dziękuję za program
Miło posłuchać rzetelnych wypowiedzi

Marcinkarol-bl
Автор

Przecież Czarzasty w swoim przemówieniu w czasie marszu przedstawił program Lewicy.

stanisawfiedziuk
Автор

W kwestii Isery ja jestem zdania, że jeśli chcemy mieć własną markę motoryzacyjną (a wydaje mi się, że chcemy), która będzie w stanie konkurować w europie, to właśnie teraz jest odpowiedni moment. Spójrzmy na ofensywę chińską i zejście do defensywy marek Niemieckich. A o ile wiem, większość liczących się państw ma swój własny, mniejszy lub większy, przemysł motoryzacyjny.
Ps. Koreańczycy też na początku opierali się na współpracy z Japończykami a dziś koncern Hyundai jest jednym z czołowych światowych koncernów samochodowych.

rafadrzewiecki
Автор

Dziękuję. Jak zawsze dobrze Panów posłuchać.

peloutmovie