Ultimátní díl o VLÁKNINĚ: Potřebujeme přijímat vlákninu? Jaké má benefity a rizika?

preview_player
Показать описание
Potřebuje člověk přijímat vlákninu, i když není esenciální? Podívejte se na komplexní díl o vláknině!

V posledních letech příznivci některých módních výživových stylů, jako je např. low-carb a carnivore, zdůrazňují, že vláknina pro nás není esenciální složkou výživy a zpochybňují proto její roli ve výživě člověka. Jako příklad uvádějí Eskymáky a další anekdotální důkazy a často dokonce tvrdí, že jsou zdroje vlákniny pro nás škodlivé.

Proto jsme se rozhodli vlákninu v nové epizodě IMV Podcastu komplexně zpracovat. V první části nové epizody si klasifikovali jednotlivé druhy vlákniny, zdroje vlákniny ve výživě člověka a následně jsme vysvětlili, jak dietní i funkční vláknina v našem organismu funguje a jaké má zdravotní účinky v oblasti kardiovaskulárních, metabolických i onkologických onemocnění. A naopak, kdo by si měl dát na příjem vlákniny pozor při specifických onemocněních. Následně jsme rozebrali vhodné dávkování vlákniny pro děti i dospělé a diskutovali i výhody a rizika tzv. nízkokalorických těstovin a rýže, které jsou obvykle vyrobené z tzv. konjakové mouky a jejich efekt je založený na vláknině a vázání vody. Nakonec jsme zmínili konkrétní kroky, jak navýšit příjem vlákniny ve stravě, pokud není dostatečný.

Na konci epizody jsme již tradičně věnovali prostor Vašim dotazům v rubrice Q&A, kde jsme tentokrát obsáhle zodpověděli dotazy na účinnost a vhodnost různých forem hořčíku a reálné účinky doplňku výživy shilajit na naše hormony i zdraví.

Slevový kód: IMV

___________________________________

Zdroje a studie:

___________________________________

► INSTITUT MODERNÍ VÝŽIVY

► IMV PORADNA

► IMV E-BOOKY

► IMV ZÁZNAMY KONFERENCE

► IMV AKCE/WEBINÁŘE

► IMV KNIHA

► LUKÁŠ ROUBÍK

► MILOSLAV ŠINDELÁŘ
___________________________________

Kapitoly ve videu:

0:00 Úvod
1:17 O čem se dnes budeme bavit
2:14 Co je to vláknina? Její dělení.
16:13 Mechanismus účinku vlákniny a její efekty
20:46 Dávkování vlákniny u dospělých a dětí
24:13 Zdravotní benefity vlákniny – studie
34:32 Kontraindikace vlákniny a onemocnění
38:36 Nízkokalorické varianty těstovin a rýže (konjak)
46:30 Konkrétní typy, jak zvýšit příjem vlákniny
53:32 Shrnutí a závěr
55:12 Q&A
1:05:43 Závěr a slevový kód MIXIT
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Knížka Moderní výživa je skvělá a ještě jednou moc díky za skvělou přednášku v Ostravě a za tu osvětu, kterou děláte.😁

michaeltasek
Автор

Dobrý den pánové.
Měl bych na vás dotaz do sekce Q&A.
Zajímalo by mě, jak bychom měli upravit jídelníček během nemoci. Existují obecná doporučení, jak se stravovat při nachlazení, chřipce či jiných běžných chorobách tak, abychom urychlili rekonvalescenci?
Z vaší knihy jsem pochopil, že bychom měli zvýšit příjem bílkovin jakožto stavebních jednotek pro tvorbu bílých krvinek.
Dále jsem slyšel o efektu zvýšeného dávkování vitaminu C a zkrácení doby nachlazení v průměru o cca půl den až den.
Doporučili byste nějaké další úpravy poměru makronutrientů či přidání některých mikronutrientů?
Nebo je během nemoci lepší hladovět (pokud nemáme chuť k jídlu) a nezatěžovat tak organismus trávením potravy?
Předem děkuji za odpověď a děkuji za vaší tvorbu.
Tomáš

tomask
Автор

Tak toto téma se mi zrovna hodí. Díky moc. 🙂

Edson.Arantes
Автор

Děkuji za opět skvělý díl.

Mám dotaz do Q&A – Je vhodnou alternativou pro denní doplnění vlákniny přimícháním do jídla drcená lněná semínka? Zároveň i touto cestou lze přijímat denně omega-3, vitamíny a minerály. Na internetu se uvádí maximální dávkování pouze 2 lžíce denně. Mimo nárazového zvýšení příjmu vlákniny, jaký je další důvod proč by se nemělo překročit toto doporučené denní dávkování?

Děkuji předem za odpověď.

martindanda
Автор

Já dlouhou dobu fungoval opravdu s minimem vlákniny (trochu jsem koketoval s carnivorem), ale dlouho jsem se potýkal se střevními potížemi, načež se mi na jedné akci podařilo něco chytit a to mě rozbouralo úplně a už pak nešlo fungovat na předešlém jídelníčku. Hodně mi pomohly ovesné vločky a zakysané mléčné výrobky, abych si oživil ten zdechlý mikrobiom. Asi někteří lidé dokáží fungovat bez vlákniny, ale já nějakou tu vlákninu v jídelníčku mít musím.

liborjecny
Автор

Ahoj, díky za vaše videa, jsou pro mě obrovským přínosem!

Mám dotaz do Q&A – jak poznám, jestli mám problém s nedostatkem energie nebo mám málo času na regeneraci, když nezvládám tréninky podle toho, jak jsem si je naplánoval? Věnuji se silovému tréninku a plavání. Nedávno jsem udělal změnu, že jsem každé druhé plavání (2.5km prsa) nahradil tréninkem plavání na jeden nádech pod hladinou. Hodně mě to baví, ale pak ten den jsem úplně vyčerpaný. Je nějaký vhodný suplement pro lepší regeneraci po apnoa tréninku? Momentálně dávám 30g proteinu po tréninku. Zkoušel jsem přidat sacharidy, ale ty mě uspávají, což se mi po ranním tréninku před prací nehodí. (v práci 8 hodin sedím před PC, nulový pohyb)

Předem děkuji za odpověď a rady!

janhovorka
Автор

Díky moc za super informace o výživě! Překračujete hranice tzv food for thought 😅
Mám dotaz do Q&A – Narazila jsem na omáčky Expres Menu, které podle složení vypadají překvapivě zdravě a to až natolik, že jsem pojala podezření... Prý jsou sterilované/konzervované metodou CTP (kontinuální tepelný proces). Je tohle nějaká ozkoušená metoda (a jestli ano, tak proč to nedělají všichni, když je to tak zázračné), nebo jde o hříčku marketingu?
K tomu mě ještě napadá, kdo kontroluje, zda složení uvedené na obsahu potravin skutečně odpovídá tomu, co je uvnitř? Jde o nějaké namátkové kontroly a dá se to vůbec nějak zpětně zjistit, co do toho který výrobce dal?

Fickyna
Автор

Hezký den přeji, v prvé řadě díky moc za vaši tvorbu, celá rodina sledujeme všechna vaše videa již od vydání knihy Moderní výživa ve fitness a silových sportech :)

Měl bych dotaz (možná námět na další podcast), v poslední době narážím na rádoby "influencery", kteří u nás ve fitku místo cvičení jen natáčí stories a propagují jak jsou skvělé infuzní terapie (vitamíny přímo do žíly) a také pití vodíkové vody... Obojí mi přijdou jako hloupost a vyhazování peněz. Něco málo jsem googlil a spíše se v tom utvrzuji, a přestože se za to veřejně staví nejmenovaný lektor Lékařské fakulty Univerzity Palackého, studie mi příjdou nepřesvědčivé. Jaký je na tyto věci váš názor? Spokojím se s krátkou odpovědí, avšak pokud to bude zpracováno jako téma podcastu rád si poslechnu :)

Domin
Автор

Dobrý den, zajímal by mě váš názor na NAD+ a na Tongkat Ali. Děkuji

_janjonas
Автор

Zajímal by mě vliv mléčných produktů na akné. Přijde mi, že vždycky když si dám whey protein, tak se mi zítra udělají dva pupínky.. Díky

davidc
Автор

Díky za další video a skvělé téma 👍 Jinak neuvažujete o Aleši Lamkovi jako o dalším hostovi?

He.Mi
Автор

Dobrý den, pánové, díky za další supr díl. Mám prosím dotaz - není mi jasné, jak je to s vlákninou po: uvaření (např. čerstvá zelenina vs. zeleninová polévka), upečení (mouka v pečivu vs "syrové" ovesné vločky) a rozmixování (např. jablko vs smoothie z něj udělané). Cítím, že bude pro tělo rozdíl, když si dám jablko nebo z toho samého jablka udělám hladké smoothie, ale nevím, jak velký a zda to není jen detail, kterým se netřeba zabývat =). Děkuji za případnou odpověď, a mějte se!

AndrePustka
Автор

Zdravím pánové :) měl bych dotaz ohledně suplementu EAA, vyplatí se do toho investovat nebo je to podobně k ničemu jak BCAA?
Děkuji za odpověď a hezký zbytek dne :)

plesnivakobliha
Автор

Skvelá téma! O tomto neinformuje takmer nikto. Na yt nikto😅

dsghnzjbvc
Автор

Aspoň je na noční co poslouchat. Díky 😎

HPNOVOTNYPETR
Автор

Tak ráda bych si něco objednala z Mixitu. ale bohužel do Německa nezasílají. 😢😢😢

renataulbrichova
Автор

Zdravím, jaký máte názor na molekulární vodík ??

antoninchumchal
Автор

13:00, počkat, takže v bulku přestává dávat smysl si dělat jídlo dopředu když se tohle děje...

vojtiek
Автор

Mám věcný dotaz na to, jak “někomu to vyhovuje a někomu ne” - všeobecně:
• Stravování podle krevní skupiny ??

Markiczek
Автор

Blbe je, ze i vlaknina je z dalsich temat, na kterych se ani gastroenterologove neshodnou.

kosinale