Cynkowanie w domu

preview_player
Показать описание

Najprostsza metoda amatorskiego cynkowania detali stalowych, przy użyciu ogólnodostępnej chemii i innych tanich przedmiotów.

BTW Uszkodził mi się film i musiałem ratować się darmowym konwerterem stąd watermark na środku ekranu - za to przepraszam.

Muzyka - Opening presents - Borrtex
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Od 25 lat jestem mechanikiem i muszę powiedzieć, że bardzo miło mi się oglądało Pański materiał.Trochę przypomniał mi się program z dzieciństwa Adama Słodowego " Zrób to sam" Podziwiam i pozdrawiam!

ralfbenny
Автор

Jest Pan wspaniałym człowiekiem jak wspaniale się pańskie materiały ogląda, na pewno niejedno od Pana z przekazanej mi wiedzy zastosuję dziękuje i życzę dużo zdrowia !

doman
Автор

Takie kanały jak Pana zasługują zdecydowanie na szacunek. Mega robota, pokazanie itp. . Szacun ;)

Автор

Powiem tak: jak zrobię coś sam to mam 1000% satysfakcji więcej niż jakby to ktoś zrobił dla mnie, nawet za darmo. Ty pokazałeś że się da. Szacun :)

VonDarek
Автор

Rewelacja!
Dzięki takim ludziom jak ty człowiek może dowiedzieć się że nie trzeba dużo aby coś podziałać samemu wystarczą chęci i troszkę wiedzy :)
Dziękuję.

danielhirsz
Автор

Fajna zabawa. Wielki szacun za muzyczkę w tle. Odpowiednia głośność i miła dla ucha.

krispas
Автор

Cynk dodany do kwasu solnego powoduje uwalnianie wodoru, a nie chloru. Wodór nie jest drażniący ani szkodliwy ale jest łatwopalny.
Dym z kwasu solnego to nie chlor tylko chlorowodór.

stefakg
Автор

Nie sztuka placic za wszystko, super wytlumaczone i pokazane 👍 brakuje mi tylko niezbednej chemii by samemu to samo zrobic, mozna dzieciakom pokazac by widzieli zastosowanie wiedzy, ze warto umiec, bo kto wie co z tej wiedzy sie wykluje w przyszlosci

piotr
Автор

Fajny materiał :) Pomijając kwestie bezpieczeństwa i zdrowia przy pracy w domowych warunkach to tak nałożona powłoka będzie o wiele mniej odporna do białej korozji niż powłoka z pasywacją. Mam galwanizernię z kąpielami cyjankalicznymi (nie, nie sprzedam ani litra :D ). Detale pasywujemy obecnie w kolorze srebrzystym (tradycyjna, najmniej odporna korozyjnie pasywacja), bardziej odporna korozyjnie - pasywacja żółta (zawiera Cr+6 i UE jej nie lubi, większość firm od niej odeszła) i ostatnio coraz bardziej popularna grubowarstwowa pasywacja srebrzysta (nie mylić z grubą warstwą cynku bo to co innego) - najbardziej odporna korozyjnie. Jest też pasywacja w kolorze ciemnej zieleni (oliwkowa) i czarna (nie idealnie, ale blisko), w tej chwili takich pasywacji nie wykonujemy. Każda powłoka może być dodatkowo uszczelniana uszczelniaczem organicznym, który dodatkowo zwiększa ochronę do białej korozji. Odpowiadając jeszcze na pytanie z któregoś komentarza nierdzewki (inox) się nie cynkuje, bo nawet jak się pokryje to powłoka będzie się łuszczyć. Zawsze staramy się, żeby detale nie ginęły, ale jak to w galwanizerni chłopaki czasem coś utopią :) Można detale powiązać drutem stalowym i tak oddać do galwanizerni, tylko tu pozostaną ślady po styku drutu z detalem. Rozpisałem się trochę, ale co tam, zakładam że dodałem coś ciekawego ;) Pozdrawiam.

mstasz
Автор

To jest zajebiste! Mega merytorycznie i prostymi słowami! Dzięki!

Автор

Świetny materiał 😊 stoję u progu odbudowy mojej e30 i to mi się przyda. Tak jak mówisz, można oddać do galwanizerni i będzie lepiej i taniej ale ogarnięcie tematu samemu da większą satysfakcję 😊👍

Adrian_K
Автор

Super pokazane i wytłumaczone, czasem w pobliżu nie ma galwanizerii, wówczas warto wykorzystać wiedzę i poświęcić nieco czasu, jest satysfakcja 😁👍👍👍

piotr
Автор

no tak profesjonalnego i interesującego materiału nie oglądałem dawno na YT. SUB

Jason..X
Автор

Super materiał :)
Tylko chciałbym dowiedzieć trzy rzeczy.
1. Dym, a raczej gaz z dymiącego kwasu solnego to chlorowodór HCl, a nie chlor. Też ma właściwości drażniące ale jest odrobinę mniej szkodliwy. Wydziela się z roztworu bo jest to roztwór prawie nasycony. Żeby zmniejszyć jego parowanie trzeba wodę i kwas ochłodzić przed użyciem. Gazy w niższej temperaturze mają wyższa rozpuszczalność.
2. Użycie komercyjnego elektrolitu może też wpływać na jakość cynkowania, szczególnie jak sięgniemy po czysty odczynnik, 99% i więcej czystości. Zanieczyszczenia z innych metali będą przyspieszały złuszczanie powłoki.
3. Po zanurzeniu elektrod cynowych w elektrolicie do atmosfery uwalnia się wodór, a nie chlor. Zgodnie z reakcją
2 Zn + 2HCl -> ZnCl2 + H2
Jeszcze raz dzięki i super materiał

jakubharwacki
Автор

często jest tak, że wykonanie czegoś samemu jest nie opłacalne ale ta satysfakcja jest bezcenna - film petarda

jackmatenerow
Автор

Przyjemnie i z zaciekawieniem mi się oglądało. Na codzień pracuje w cynkowni ogniowej

kapitaniglo
Автор

Bardzo pozytywny i wartościowy film. Fajnie tłumaczysz i ta muzyczka w tle :) Dzięki :)

kornikbp
Автор

Super materiał. Kosztowo taniej by było kupić nową obejmę niż te wszystkie środki ale do nietypowych elementów rewelacja.

krzysztofbartnik
Автор

Fajnie to pokazałeś. Co do usuwania farby z elementów to używałem kiedyś kompieli z sody kaustycznej.

marcinb
Автор

Chciałbym kiedyś dojść do takiego poziomu praktycznej wiedzy jaką Pan prezentuje. Mega szacunek za szczegółowe wyjaśnienia, ten film powinni puszczać na uczelniach w ramach zajęć z powłok antykorozyjnych! Film ląduje na liście "Praktyczne projekty do wykonania" :) Podziwiam i pozdrawiam!

barttux