Histroia powstania samochodów ciężarowych: Freightliner, Peterbilt, Kenworth

preview_player
Показать описание
Amerykańska ciężarówka na horyzoncie to zawsze imponujący widok. Mnóstwo chromu, ogromne rozmiary, mocny silnik i piękno klasycznych kształtów. Wydawałoby się, że nic więcej nie możemy wiedzieć o tych ciężkich super maszynach. Jeśli jednak nigdy nie śledziliście rozwoju amerykańskich samochodów ciężarowych, to wszystko, co zaraz zobaczycie, będzie dla Was prawdziwym odkryciem.
#ToInteresujące
Każdy kto chce wesprzeć nasz kanał może zostać sponsorem!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

PIĘKNE MIEJSCE PRACY...KAŻDY DOBRY KIEROWCA ZASŁUGUJE NA TAKIE✋😎👍

daniellodanielloo
Автор

Europa była, jest i będzie zawsze ograniczana i to we wszystkim. Reszta świata się śmieję

jurandzespychowa
Автор

4:21, przypomina mi to modę maszynistów, którzy mieli "swoje" lokomotywy w latach 70-00. Ma to swój urok i nie każdemu będzie się to podobać.

Lizawka
Автор

Biorąc uwagę masę całkowitą zestawów to trochę za dużo masa. To 36, 5 tony a u nas 40 ton

fabianpachoek
Автор

Autor tekstu zapomniał wspomnieć, że takie wypasione TRUCK'I z częścią mieszkalną to ogromna oszczędność bo TRUCK służy za dom więc nie płaci się podatków za dom a gdy kierowca idzie na emeryturę to po sprzedaniu takiej ciężarówki stać go na kupno lub wybudowanie domu tam gdzie ma ochotę. Takie Trakerskie życie najczęściej prowadzą małżeństwa, gdzie oboje na zmianę prowadzą te bestie po drogach a co za tym idzie to to, że więcej zarabiają bo są w stanie obsłużyć więcej zleceń a często też mają solidne premię za tzw. ekspres. Oczywiście dzisiaj jest coraz mniej takich ludzi ponieważ elektronika bardzo mocno utrudnia swobodną jazdę.

tukantom
Автор

12, 36 fuul sprzęt bryka marzenie do dlugich tras - serdecznie pozdrawiam Carinton ❤❤😂😂😂😂😅😅😅😊😊😊😊 .!!!!

carinton
Автор

Witam. Widać, że film tworzony przed snem.
5:45- panu się ziewnęło .
Fajny materiał, pozdrawiam

marcintomas
Автор

Wcale z zarobkami nie przesadza. Jako trucker z Illinois, zarabialem jakies 2tys na tydzien przez pierwsze 2 lata jezdzac dla firmy z dry van w 2015. Pozniej przeszedlem na transport aut. Zarabialem 2, 800-3200 na tydzien. Mialem procentowo liczone od kazdego auta. Potem przenioslem sie na lodowke, tez zarabialem jakies 2, 5tys na tydzien. Mam duzo znajomych co sa owner operator, czyli maja swoje troki, i zarabiaja 3-10tys na tydzien. Tylko placa za swoje paliwo, rate za troka i przyczepe, ubezpiecznie za troka, naprawy. I te wydatki tez koszuja w tysiacach. Silnik walnie, 30tys kosztuje calkowite odnowienie silnika poprawnie. Czasami ludzie robia ta wymieniajac kilka czesci, za 10-15tys chcac zaoszczedzic i wrocic na droge zeby zarabiac. Ale czesto to sie im nie wychodzi, bo znowu silnik walnie.

adrianziejewski
Автор

Caterpilar czyli CAT najlepszy silnik ever w trucku, zbanowany przez normy emisji.

marianlapinski
Автор

Nie chcialbym tym jezdzic. Przynajmniej po Europie. Weź tu znajdź miejscu u Niemca po 18-stej z takim nosem 😉

jarek
Автор

Ciężarówki są dowodem na to, że wielkość ma znaczenie.

koprolity
Автор

W USA i Australii jezdza najwieksze ciezarowki na świecie. Prawda jest taka że w tych krajach nie obowiązuje limit dlugosci i masy ciezarowki.

ceebee
Автор

Dziś przemysł transportowy w USA to agonia.
Zarabia się grosze.

ElBako
Автор

Zabrakło informacji o sypialnianych boxach montowanych pod naczepą oraz naczepa to nie przyczepa

ZiamiaczkiBoze
Автор

Poszukaj sobie w necie, co to jest pociąg drogowy, a to o czym mówisz że jest ograniczone do 16 metrów długości, to jest normalny zestaw ciągnik siodłowy plus naczepa. Typowa ciężarówka z przyczepą przekracza tę długość, a to wciąż nie jest jeszcze pociąg drogowy.
Nie wprowadzaj widzów w błąd !

andrzejraj
Автор

Nigdy w ciężarówkach, czy innych pojazdach nie używano telewizorów plazmowych.

DeVeDe
Автор

bardzo ciekawy film ale nie wspomniales o legendarnym Kenworth W900 w 1961 roku ta ciezaruwka zmieniła transport i jest produkowana do dzisiaj

pawelrollsroyce
Автор

Limit długości limitem. Ale w USA tak jak u nas jest tez limit tonażowy całego zestawu. Więc nim dłuższa a co za tym idzie cięższa ciężarówka tym mniej ładunku może zabrać. Więc coś kosztem czegoś ….

jastrzi
Автор

Witam kiedyś czytałem ze ograniczenia dotyczą naczep nie ciągnika więc można takie moduły sypialne montować pozdrawiam

mariusztraper
Автор

I to jest idealne porównanie do Polskich ciężarówek. Wypierdziany materac za siedzeniami i jazda ... A w Ameryce ? Dom za plecami.

mrocznyptak