Yugoimport SDPR - Nora B-52K1 155mm Self-Propelled Howitzer [720p]

preview_player
Показать описание
Please donate & fund my Military Channel handsomely & generously! Thanks!

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Aw yeah, the awesome Serbian weapon systems!

MilanTukidid
Автор

Komentari na ovaj klip :

95% Svađe između Srba i Hrvata
5% Diskusije o topu iz snimka

(Ovako vam ide bukvalno svaki Srpski ili Hrvatski video sa vojskom u njemu, tako da ne mojte se u opšte brinuti, potpuno je normalno samo se treba navići :) )

slayallthedeamons
Автор

This is an awesome SPG. One of my prerequisites for liking a military vehicle is il that it has to look good or be so ugly it looks good.

tjohn
Автор

bravo samo napred treba modernizacija i !

blagodovskikire
Автор

Сербы молодцы !!! Скоро будем вместе  дикие американские орды громить.

юрийкосачев-ээ
Автор

Iskreno razočaran sam saznanjem da se cev prilikom svakog punjenja mora dovoditi u odgovarajući položaj. Znatno usporava brzinu paljbe, tj. broj ispaljenih projektila u minuti. Jeste da je borbeni komplet dosta veći, i da je reč od drugom kalibru ali rešenje koje je dao VTI za haubicu SORA je dokaz da je moglo drugačije, kada je "kupola" već tolike zapremine.

Anastas Paligorić

Program, koncept i obim modernizacija u nastavku razvoja sistema oruđa NORA-B52 treba usaglasiti sa potrebama nove organizacije Vojske Srbije (i potencijalnih stranih korisnika), kao i sa ograničenim finansijskim resursima u dugoročnom planu opremanja VS. Prema podacima objavljenim na internet sajtu, VS ima ukupno 16 diviziona artiljerijskih oruđa (u kalibrima 122 mm, 130 mm i 152 mm), a od toga samo 4 diviziona samohodnih oruđa (122 mm). Najveći domet naših oruđa je u rasponu od 15, 3 km (122 mm), 24 km (152 mm), 27 km (130 mm), do 31 km (uz pretpostavku da se deo municije 130 mm remontuje i modernizuje ugradnjom generatora gasa, čiji je razvoj ranije završen). Iz navedenog sledi da su potencijalne potrebe VS:
– povećanje broja samohodnih diviziona sa 4 na najmanje 8, odnosno da se proizvedu i uvedu u naoružanje 4 diviziona samohodne top-haubice 155 mm NORA-B52,
– povećanje najvećeg dometa do 41 km (uvođenjem diviziona NORA-B52).
Predlog modernizacije usaglašen je sa finansijskim resursima već samom koncepcijom rešenja sistema oruđa NORA-B52. Naime, kao što je već rečeno, koncept otvorene ugradnje naoružanja je usvojen (pored ostalog), jer je takva opcija samohodnog oruđa znatno jeftinija od drugih razmatranih rešenja. Dopunski, vodilo se računa da raspolažemo većom količinom vučenih topova 130 mm M46, čiji se sklopovi naoružanja mogu koristiti u verziji NORA-B52. Jedini taktički nedostatak ove opcije jeste korišćenje sklopa „koritaste“ kolevke, što ima za posledicu da automatski punjač oruđa NORA-B52 zahteva da se za ispaljivanje narednog projektila cev oruđa dovodi u elevaciju oko 40°, čime se vreme jednog ciklusa povećava za nekoliko sekundi, odnosno moguće je ostvariti brzinu gađanja od 4 metaka/minut. Insistiranje na većim brzinama nije imperativno, jer sa navedenom brzinom vatreni udar sa 8 metaka može da se izvrši za 2 minuta, a zatim da se u naredna 2 minuta napustiti vatreni položaj i tako izbegne moguće dejstvo protivničke artiljerije.
Na osnovu prethodno izvršene analize može se zaključiti da rešenje koje „Jugoimport-SDPR“ nudi za verziju NORA-B52-K1 *nije koncepcijski i tehno-ekonomski prihvatljivo* i da se treba vratiti koncepciji otvorene ugradnje naoružanja. Pri tome, polazno idejno rešenje oruđa pune automatizacije otvara mogućnost za smanjivanje broja članova posade, a time i za poboljšanje arhitekture i smanjenje mase otvorenih sklopova oruđa. Naime, u verziji K1 svi članovi posade se mogu smestiti u produženu kabinu vozila, a oslobođen prostor na pokretnoj platformi (na kojem su u verziji K0 bile kabine za komandira i nišandžiju) treba iskoristiti za produženje kaseta projektila i barutnih punjenja i u njih smestiti kompletan borbeni komplet (uz preporuku da se on smanji na samo 24 umesto 36 metaka). Time kontejner za dopunsku municiju postaje suvišan, *pokretna platforma se primiče ka kabini vozila,
čime se dobija prihvatljiviji raspored masa koje opterećuju prednje i zadnje mostove vozila. Oruđe bi tako imalo bolje manevarske sposobnosti pri kretanju na terenu sa većim usponom, a ukupna masa oruđa sa posadom i borbenim kompletom smanjila bi se na oko 25 do 26 tona* (što je za oko 3 tone manje u odnosu na realizovanu verziju K0, a čak 8 do 9 tona manje u odnosu na verziju K1 koju nudi „Jugoimport-SDPR“).
U postupku realizacije samohodnog oruđa 155 mm verzije NORA-B52-K1 najpre treba doraditi KD za oruđe verzije K0, a paralelno s tim završiti razvoj sledećih podsistema radi kompletiranja artiljerijskog sistema 155 mm:
– sistem za upravljanje vatrom integrisati sa predlozima za automatsko usmeravanje cevi oruđa na pravac severa, automatsko određivanje
azimuta pravca i automatsko navođenje cevi oruđa (po elevaciji i pravcu)
na odabrani cilj,
– nastaviti započeti razvoj bi-modularnih barutnih punjenja, prema već usvojenim polaznim zahtevima, saglasno usvojenom balističkom sistemu za cevi dužine 52 kalibara, a koja se mogu koristiti (sa odgovarajućim redukcijama broja modula) i iz cevi dužine 45 i 39 kalibara,
– nastaviti započeti razvoj (sa firmom EdePro) novog projektila 155 mm
RA-BB sa ugrađenim raketnim motorom i generatorom gasa. Projektovani domet novog domaćeg projektila oznake tipa RA-BB bi bio oko 50 km iz cevi dužine 52 kalibara sa postojećom zapreminom barutne komore. Novim balističkim rešenjem, sa barutnom komorom zapremine 25 dm3, domet bi mogao da se poveća do oko 55 km,
– proširiti municijski komplet razvojem i uvođenjem u upotrebu osvetljavajućeg i dimnog projektila na bazi našeg standardnog razornog projektila 155 mm M88,
– ambicije da se samostalno razvija kasetni projektil 155 mm nisu
opravdane ni realne. Važno je istaći da već iz postojećeg oruđa verzije
NORA-B52-K0 može da se lansira ruski sistem KRASNOPOLJ u kalibru 155 mm, laserski navođen za završnom delu putanje. Time bi (ukoliko to korisnici budu tražili) sistem oruđa NORA bio osposobljen za dejstvo protiv oklopljenih ciljeva na velikim daljinama (15 do 20 km).
Svakako, pre nastavka razvoja sistema oruđa sa potpunom automatizacijom treba da se izvrši usaglašavanje TTZ sa zahtevima VS. Na taj način investitor („Jugoimport-SDPR“) i potencijalni korisnik (MO, odnosno VS) sa jasnim obavezama ulaze u realizaciju projekta, uz bitnu marketinšku prednost da se za izvoz nudi sistem oruđa koji je usvojen za potrebe VS. Razvoj sistema oruđa vodio bi investitor, uz aktivno učešće VTI i TOC (kojima bi MO otvorio funkcionalni zadatak) na poslovima razvoja i ispitivanja, a realizaciju bi vršila preduzeća iz grupe odbrambenih tehnologija (imenovana za
nosioce proizvodnje, finalizacije i integracije glavnih podsistema oruđa).
Imajući u vidu dostignuti stepen razvoja sistema oruđa NORA-B52 procenjuje se da bi za izradu PT oruđa, nulte serije municije sa projektilima tipa ERFB-BT i ERBF-BB (oko 500 komada metaka) i baterijskog SKUV realno bilo potrebno oko 12 do 16 meseci. Interna, završna i trupna ispitivanja trebalo bi izvršiti po svim procedurama Pravilnika o opremanju VS sredstvima NVO, čime bi se fazno stvarali realni taktički, tehnološki i proizvodni uslovi za opremanje VS (odnosno stranih korisnika) respektabilnim artiljerijskim sistemom oruđa. Po uspešno izvršenom završnom ispitivanju donela bi se odluka o uvođenju sistema oruđa u naoružanje VS, a opremanje bi se vršilo prema dinamici obezbeđenja budžeta za finansiranje plana dugoročnog opremanja VS.
Konačno, razvoj i proizvodnju artiljerijskih sistema naoružanja treba organizovati prema proverenim tehnološkim procedurama i odredbama Pravilnika o opremanju VS sredstvima NVO. Pri tome je presudan uticaj menadžmenta svake kompanije da moguće rizike izbegne, odnosno svede u prihvatljive norme [11].

milek
Автор

Od kog kamiona su osovine i agregati ?

shtex
Автор

To powinno byc produkowane u nas zamiast Kryla

mariuszo
Автор

Za ovoliku grdosiju od vozila top od 155mm je nista, tenkovi u vremenu posle 2 svetskog rata su imali 155 mm, Americka samohodna artiljerija T92 je pre 70 godina imala top od 205mm, verovatno nije bila precizna kao ove danasnje sa kompijuterizovanom opremom ali brale 205mm je sila di padne, mogli su bar 180mm da nabace na vozilo.

kunfuj
Автор

Jako nestabilan a tezak, sporo ispaljuje a drugo, treba vremena za test !

ivicarakela
Автор

Mada mi se više sviđa na kamazu.Bolja prohodnost

ivanjovanovic
Автор

im a gunner in a pzh 2000 an i have too say this howitzers is crap too slow in all aspect

nexus
Автор

By its functionality and speed of preparation and speed of fire this is pathetic and disastrous

frankobaraba
Автор

Hahaaa pogledaj nasto to lici kao da je konstruirano u srbiji hahaaa

markojukic
join shbcf.ru