Chłodzenie WODNE czy POWIETRZNE? | Co lepsze?

preview_player
Показать описание


Chłodzenie WODNE czy POWIETRZNE? | Co lepsze?
W dzisiejszym materiale podejmujemy temat, który jest paliwem sporów na forach internetowych i nie tylko od wielu, wielu lat - chłodzenie wodne czy powietrzne? Wiem, że był on wałkowany wielokrotnie, ale moim zdaniem trzeba spojrzeć na to nie tylko pod kątem czystej wydajności - zrobiłem więc trochę szersze testy, a na ich wyniki Was zapraszam!

#cpu #chłodzeniewodne #chłodzeniepowietrzne
__________

Obserwuj Tek Testers:

---
Cześć, miło Cię widzieć na kanale moreleTV! 👍
MoreleTV to kanał, na którym znajdziesz materiały z recenzjami sprzętu komputerowego (i szeroko pojętej elektroniki), testami, poradnikami, zestawami PC w różnych budżetach, premierami produktów etc. Dowiesz się tu: jaką klawiaturę mechaniczną wybrać, jak przyspieszyć swój komputer, albo jaki monitor będzie najlepszy do CS:GO lub do pracy.
Mamy też specjalnie dla Ciebie szalone, geekowe projekty, od komputera za 30 000 PLN w Multipli, przez granie na silniku od pralki (tak, dobrze czytasz), zalewanie klawiatur membranowych, po chłodzenie procesora ciekłym azotem. A wszystko to w wykonaniu najlepszych twórców!
Chcesz zobaczyć u nas konkretny materiał? Daj znać w komentarzach :)
A może widzisz siebie w ekipie moreleTV? Koniecznie daj znać!

Pozdrawiamy!

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Podoba mi się Łapa w górę, szacun że znów się chciało wracać do tematy chłodzeń

kryzys
Автор

Na forach znajdziesz różne zdanie na temat chłodzeń CPU, wodne chłodzenie AIO wiadomo ze temp są lepsze ale wiadomo ze jest tam pompa która i tak wiecznie nie będzie działać, chłodzenie powietrzne praktycznie bez awaryjne i temp można mieć dobre ale tym większe i cięższe chłodzenie tym większe ryzyko po czasie uszkodzenie ścieżek na płycie głównej, jeśli chodzi o mnie zdecydowałem się na custom loop od Ek i jest cicho i zimno ale wymaga co 6 miesięcy serwisu szczególnie wymiana płynu, to są plusy i minusy ale ze wszystkim tak jest nic nie jest idealne

TaJsoN
Автор

Noctua NH-D14 2010r za 294zł Spokój i chłodek przez lata, NH-D14 Obsłużyło u mnie: i5-2500k, i7-6700k i obecnie i7-9700k. Temperatury bardzo dobre, cisza, zmiana tylko pasty i śmiga już 10lat Dostałem nawet od Noctua nowe mocowanie do z390 :) Polecam

belineaenter
Автор

Krótko, zwięźle i na temat ! Za to lubię ten program i prowadzącego.

martinez
Автор

Pominięto jeden dość istotny szczegół - przy chłodzeniu powietrzem chłodzimy też przy okazji sekcję zasilania MOBO i mamy niższe temeratury GPU (szybciej odprowadzane powietrze z okolic backplate).

gabrielaristoi
Автор

Kamil odpoczął od testów chłodzeń i znowu doje... ilością :D szacun

Nevs
Автор

Woda do ekstremalnego oc, powietrze do słabszego oc. To proste jak budowa cepa.Trzeba dodać że chłodzenie powietrzne schłodzi nam dodatkowo sekcje zasilania .

franzmaurer
Автор

Sprawa prosta, tam gdzie daje rade powietrze, tam nie wchodzi się z wodą. W coolerze powietrznym co najwyżej może się popsuć wentylator. W aio jest sporo rzeczy, które może się uszkodzić w tym nawet dojść do przecieku i zajebać komputer. Poza tym każde aio za jakis czas straci właściwości i zdechnie, cooler powietrzny możmy mieć nawet naście lat.

Kajzerken
Автор

Hej test spoko, ale brakuje mi najważniejszego. Jaka jest temperatura sekcji zasialnia przy chłodzeniu wodnego oraz powietrznego. Jest hipoteza, ze sekcje zasialania mają mneijsze temperatury orzy radiatorach i wentylatorach niż przy chł. wodnym. Oczywiscie test powinien być nie przy otwartym zestawie (bo w domu 95% użytkowników) mają zamkniete obudowy PC.
Pozdr

ITQuestIT
Автор

Mam 5900X który potrafi na większości rdzeni dobijać do 4950mhz trzymając 1.47V i jak mi pokazało doświadczenie żadne powietrzne cudo nie dawało rady zejść do 70*C w grach a co dopiero w aplikacjach ;) Miałem kilka 2 wieżowców i wszystko na full RPM sie gotowało. Na Liquid Freezer 360 Push/Pull i wentylatorach skręconych na 1200 rpm mam cicho i poniżej 70*C w upalne lato :)

trenermateusz
Автор

Zabrakło informacji że wieżowe chodzenie z takim 140 mm wentylatorem dmucha też na sekcję zasilania.Zabralko tego w teście.Jak ktoś kręci procka i się tym interesuje to wybierze chłodzenie powietrzna dla spokoju ducha.Druga sprawa to chłodnica zamontowana na przodzie obudowy tak średnio wpływa na dobry obieg powietrza w obudowie a to wpływa na ten GPU.Także na papierze chłodzenie wodne wygląda nieźle ale praktyka mocno weryfikuje pewne ważne aspekty użytkowania AIO.

Robert-mrkh
Автор

Brak jednego topowych powietrznych Dark Rock PRO4 trochę dziwne...
Ja wychodzę z założenia, że dopóki powietrze daje radę, to nie wejdę w wodę. Awarie choć rzadkie, to jednak widziałem już sporo zalanych kompów. Jestem ciekaw jak wyglądają takie AIO i customy po 6-8 latach pracy. Do swojego sprzętu zakupie najwyżej dwa nowe wiatraki za 100zl, a przy wodzie ile pójdzie serwis? 400? Czy odrazu liczyć 1200zl na nowe chłodzenie, o ile nie zaleje przy tym kompa.

Wilku_PL
Автор

żeby działało chłodzenie wodne, potrzebne jest powietrzne... powietrzne zawsze wygrywa

Kosiaz
Автор

Nie bez powodu biorą się takie plotki, rok temu była duża afera z Enermaxem, w liqtechach robił się po jakimś czasie syf w środku.(Na kanale Gamers Nexus jest to pokazane) do tego budżetowi producenci na aio dają tylko 2 lata gw, za aio z długą gwarancja np. nzxt trzeba słono zapłacić co dodatkowo odpycha klientów, ponieważ się boją, że po 2 latach gwarancji aio padnie. Gdybyś zrobił długoterminowy test aio z budżetowymi spc i zestawił je z np nzxt rozwiało by to wiele spekulacji i plotek na temat aio.

vertonosky
Автор

Łapka w górę za test przy stałym poziomie głośności

johnshepard
Автор

Witam. Chciałbym prosić o porównanie chłodzeń do obudów mITX z boxowymi coolerami. Jak wyglądają temperatury i czy warto zawsze dopłacać?

pastasilikonowa
Автор

To teraz porównajcie działanie takich chłodzeń po 3-5latach użytkowania. Mój Dark Rock Pro2 po 7 latach działa tak samo wydajnie jak w dniu zakupu.

szpynda
Автор

Piszę to 4 lata po premierze filmu, ale chętnie dorzucę swoje spostrzeżenie- przez kilkanaście lat używałem chłodzenia powietrznego. Było w miarę wydajne, ale przy mocnym obciążeniu było głośno, aż mnie prawie żona z domu wygoniła. 4, 5 roku temu przesiadłem się na SilentiumPC Navis RGB 240 i się zakochałem. Nagle okazało się, że można grać niemal w ciszy i przy chłodniejszym procesorze. Ostatnio to chłodzenie mi wysiadło, wytrzymało 4, 5 roku. Zwolennicy powietrza powiedzą, że ich chłodzenie działa bezawaryjnie kilkanaście lat. Racja. W Komputroniku sprzedawca był zdziwiony, że moje wodne wytrzymało tak długo... Kierowniczka sklepu próbowala namówić mnie na powietrzne, ale jednak zdecydowałem się na Endorfy Navis F360 bez RGB (dawne SilentiumPC). Ten uczuć, kiedy procesor pod obciążeniem ma 50 stopni, a w pokoju jest cicho... bezcenne. Rozumiem argumenty zwolenników powietrza, ale stosunek temperatury do hałasu zdecydowanie na korzyść wody.

kryniunaw
Автор

Osobiście mam złe doświadczenia z chłodzeniem wodnym, Kraken x62 padł mi po 10 miesiącach i wieczne problemy z konfliktem podświetlania NZXT CAM i RGB Fusion.
Krakeny serii Z73, Z63 z wyświetlaczami tez maja spore problemy z oprogramowaniem. Wydajesz 1300zł i szukasz poradników na YT bo cos nie działa :D

krzysztof_drozd
Автор

Cześć, bardzo proszę zrobisz test AIO od Kruxa z SilentiumPC Navis 240mm, albo samą recenzję KRUXA pod kątem temperatur? ;D

konrad
join shbcf.ru