Miért drága az ásványvíz? | Telexikon

preview_player
Показать описание
Magyarországon évi több százmilliárd forintot költünk palackozott vízre, és ezzel sok százmillió PET-palacknyi hulladékot termelünk – miközben ugyanaz a víz szinte ingyen is hozzáférhető. De tényleg ugyanaz? Mi a különbség a csapvíz és az ásványvíz között, és miféle mágiával vette rá az embereket a marketing, hogy az utóbbit válasszák, több százszoros áron?

További TELEXIKON részek:

Animáció/grafika: Fillér Máté
Szöveg: Hanula Zsolt
Narráció: Lengyel-Szabó Péter
Szerkesztő: Hanula Zsolt

Források:

“no consumer could reasonably be misled into thinking vitaminwater was a healthy beverage.”

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ez egy rendkívül hasznos és érthetően tájékoztató videó. Köszönjük!
Több ilyenre van szükség.

figyelj
Автор

Magyarorszàgon nem a víz kemény hanem az élet 🎉

SoulBell
Автор

Szeretem a Telexes videókat, mert alaposan körbejárja az egyes témákat. Ez az első olyan anyag, amikor jókora hiányérzetem maradt a videó végére. Érdemes lett volna megemlíteni, hogy a jó minőségű csapvíz nem feltétlenül adott minden lakásban/házban. A Wekerletelepen a mai napig ajánlott reggeli a csapból egy ideig engedni a vizet, mert az utcában található csöveknek egy része még mindig ólom. Ez igaz a régi társasházakra is. Ott vannak a panelek. Nem egyben oldották meg úgy a távhő és az ivóvíz csövezést, hogy egymás mellett mennek. Ennek azaz eredménye, hogy télen van a forró és a meleg poshadt víz. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy nálunk abszolút vállalható a víz. Nem is veszünk ásványvizet egyáltalán.

wazzzzzzzzzzeg
Автор

Csapvíz és csapvíz között is van különbség, van olyan hely az országban ahol finobabb a csapvíz mint egykét ásványvíz, de pesten egy régi tarsasházban poshadt szaga is van néha, valahol meg lehet érezni, hogy kemény, valahol meg tele van klórral

marcello
Автор

Jó lett volna többet beszélni arról. hogy a csapvízben PFA lehet, klór, a vezetéken lerakódot dzsuva, rozsda arzén fluorid stb. Persze a PET palackokból meg a BPA oldódik vagy egyéb lágyító.

doejon
Автор

Hatalmas pacsi az animációért, mindig szuper és gyönyörű!

scandalmomo
Автор

Szerintem az egyik legjobb megoldást kihagytátok. Manapság rengeteg féle víz tisztító készüléket lehet kapni egészen az egyszerű kancsóktól amibe bele önthetjük a csapvizet a csaptelepre szerelhető nagyobbakig. Szerintem ez a tökéletes megoldás annak érdekében, hogy kicsit “minőségibb” mégis környezetbarátabb legyen a vízfogyasztásunk.

Welcr
Автор

A videó nagyrészt tetszett, ezért is foglalkozom vele, hogy írjak pár építő kritikát a pozitív visszajelzésen túlmenően, mert ennek a vonalnak látom értelmét, még ha adott esetben drága is egy ilyen komoly animációt elkészíteni, társadalmi hasznosságát, illetve hozzáadott értékét tekintve megérheti. 👍

Szóval néhány megjegyzés tőlem is, építő jelleggel, elsősorban a készítőknek szánva/címezve:

(1) ha ismeretterjesztő videó készítünk, akkor merjük a (tizedes) tört számokat helyesen mondani, például 9 tized vagy 99 század, lásd pl. 1:31 -nél

(2) az szerintem nem volt elég hangsúlyos, hogy az ásványvizes palack hányszor hasznosítható újra, elég sokszor, így a nagyobb problémát valószínűleg a szállítás okozza, és persze az újrahasznosításhoz szükséges egyéb erőforrás és energia ((sok esetben) pazarlása – már' ökológiai szempontból, ha egyébként elkerülhető lenne – kulacs utántöltéssel például).

(3) Az alternatívákról szólva nem árt említést tenni pl. a (manapság szerencsére egyre népszerűbb) kulacsokról, illetve a közterületen található szerintem sajnálatosan kevés (!) újratöltési lehetőségről. Továbbá pl. az ásványvizes palackok újratöltési lehetőségéről, ha már adott esetben szükséges volt vennünk pl. út közben, mert állítólag van olyan ásványvizes palack, amelyet jó sokszor újra lehet tölteni anélkül, hogy bármi releváns "kioldódjon" az anyagából, de 20-30 alkalommal szinte mindegyiket újra lehet szerintem tölteni otthon. De nyugodtan javítsatok ki, ha bármiben tévednék, mert benne van a pakliban nyilván. 😊

Mindemellett imho ezek fontos videók, illetve társadalmi hasznosságuk is remélhetőleg magas, igényes kivitelezés, de lehet, hogy én vagyok elfogult a nagyobb közönség számára befogadható/fogyasztható ismeretterjesztő tartalmak tekintetében, ha már választanom kell, hogy melyik tartalmat boost-olom a hozzászólásaimmal.

HuTuber
Автор

úgy lehetett volna teljes, hogy bemutatjátok a másik oldalt is, mármint a csapvíz helyzetet Magyarországon. Alapból igen, itt is iható a csapvíz, de sok olyan társasház van, ahol megy a nagy spórolás és régiek a csövek és hiába cseréli ki a lakó, a közös csövekre nincs rálátása. Nyílván kérhet víztesztet a lakásánál/házánál és akkor kiderül hogy szükség van-e szűrőre és ha igen milyenre és bátran ihatja a csapvizet, de ha elutazik valahova, akár belföld akár külföld akkor már szintén nem opció a csapvíz és "kénytelen" palackos vizet vásárolni.

ST-pwwf
Автор

Köszi, hasznos! Mondjuk én azért vettem vízszűrőt is a csapvízhez, az aktív szén miatt jóval kevesebb klór is marad benne pohárba töltéskor. Úgy értsd, hogy látom a szememmel és érzem a számmal, nem „marketing”.

Andras_Orvos
Автор

Tegnap vettem egy ásványvizet, az volt ráírva: "2000 éve a föld mélyén"
A szavatosságához meg az, hogy 2 hónap múlva lejár. Huh - gondoltam - ez nem sokon múlt! :)

hegezoli
Автор

I feel called out . Youtube pont akkor dobta ezt be mikor arrol beszéltem édesanyámmal hogy mennyi ásványvizet veszünk és fogyasztunk. Mindenesetre egy igen informatív, hasznos és szépen kivitelezett videó, köszönöm!

csiguszfoxoup
Автор

Jó volt, de hiányoltam belőle még egy-két dolgot, amivel jó lenne, ha tisztában lenne az átlagember. pl. mikroműanyagok, klórozás, állítólagos gyógyszermaradványok a csapvízben, egyéb felmerülő "szennyező" anyagok, egyéb okok, hogy miért választják sokan az ásványvizet stb.

peterpungor
Автор

Eszméletlen hasznos, tanulságos és még szórakoztató videó is. Nagyon jó út a Telex részéről. Szép munka. Csak így tovább!!!

GergoKorosi
Автор

A kérdés már csak az, hogy a budapesti társasházak többségében botrányos a vízvezetékek minősége, és ezáltal tele van ólommal a víz.

dzp
Автор

Amellett, hogy egyetértek a videó üzenetével (és dühítő, hogy tízezer kilométerekre szállítják a vizet, valamint én is csapvizet iszom), egy elég nagy hiányérzetem is van. A videó nem foglalkozik a vízvezetékekkel, azok minőségével, ólomtartalmával (pl. városi társasházak központi csövei), a vízszűrőkkel, a csőtörésekkel, a koszos, fertőző vizekkel, és hogy ezek a Magyarország mely területeire jellemzőek, és mekkora ezek egészségügyi kockázata. Egyébként jó, szemet felnyitó videó, amit köszönök.

reginaacs
Автор

Jó minőségű egy fenét, teljes Európában vagy 120 éves rendszer van. Se gyógyszer, se hormon, se mikroműanyag szűrés nincs, pedig lehetne. Annyira jó minőségű a vít itthon, amennyire jó valuta a forint.

Medvekarom
Автор

Ehhez igazán értetek, több ilyen kellene.

homokifurtos
Автор

Nagyon jó videó lett! Még egy témát lehetett volna behozni, hogy mennyire népszerű (vagy épp nem) a lakossági vízszűrők használata (kancsók és csapra szerelhető társaik), amik segítenek kicsit ihatóbbá tenni a csapvizet

scandalmomo
Автор

Amíg Békéscsabán laktam, szerettem a csapvizet, semmi bajom nem volt vele.
Mióta felköltöztem Pestre itt valami más. Néha ihatatlan, rosszul vagyok tőle, fura szaga van olykor.
Nagyon régi társasház, vagy 80-100 éves, nem tudom a vízcsövek vannak-e rossz állapotban, vagy egyéb gond van.
De van hogy szerelik a vízcsövet és utána barna cucc jön ki.
Ezért szoktam sokszor ásványvizet venni.
Néha volt olyan gondolatom hogy elkényelmesedtem vagy ilyesmi, de nem, mikor elutazom Békéscsabára szülőlátogatásra, ott továbbra sincs semmi bajom a csapvízzel.
:(

darklight