#MIGAWKA PAŁAC BOGUSZYCE

preview_player
Показать описание
#Pałac #Boguszyce, # Oleśnica z #dron 4K.
Zdjęcia & montaż: Piotr Czyszkowski
Radio Wrocław.

Boguszyce to niewielka wieś tuż obok Oleśnicy. Pierwsze wzmianka o niej sięga 1288 roku, gdy wspomina się o miejscowości jako o wsi książęcej. I na tym niestety wiedza o średniowiecznych losach osady się kończy. Zapisy z kolejnych 300 lat giną gdzieś w zakamarkach historii.

Po raz kolejny nazwa Boguszyce wymieniana jest w 1581 roku jako własność czeskiego szlachcica Wawrzyńca Lindenowskiego. Jego potomkowie w 1694 roku sprzedają miejscowość Chrystianowi von Aichelberg, właścicielowi nieodległej Ostrowiny oraz Pęciszowa koło Trzebnicy.

Kolejnym właścicielem Boguszyc jest Adam Brauer, który w latach 1712-1714 funduje istniejący do dziś kościół. Zaraz po tym rodzina Brauer sprzedaje liczące ponad 800 ha dobra w Boguszycach Georgowi Friedrichowi von Randau (Randow). To właśnie jego potomek — Konrad von Randow, w połowie XIX wieku zleca budowę nowej rodowej rezydencji. Pałac, w modnej wówczas stylistyce neogotyckiej z wyraźnym nawiązaniem do stylu Tudorów projektuje Carl Wolff ze Szczodrego. Jeszcze w tym samym stuleciu pierwotny obiekt zostaje rozbudowany.
Ostatnim właścicielem Boguszyc Rzędowa jest Eduard Waldemar von Randow. Za jego rządów liczący blisko 800 ha folwark kurczy się znacznie. W 1937 roku teren gospodarstwa to 530 ha.

Pałac w Boguszycach właściwie bez uszczerbku przetrzymuje zawieruchę wojenną.
Po wojnie i zmianie granic znacjonalizowany wchodzi w skład - tworzonego na bazie poniemieckiego folwarku - Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W pałacu wydzielane są między innymi mieszkania dla pracowników. I to staje się początkiem końca świetności pałacu. Nieremontowany przez lata obiekt niszczeje. Po upadku PGR-u obiekt przechodzi na własność rządowych agencji, najpierw Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a następnie Agencji Nieruchomości Rolnych.

Dziś dawna perełka chyli się ku ruinie, choć rozpoczęto pewne prace zabezpieczające. Szkoda tylko, że tak późno, bo wielu cennych historycznie i artystycznie rzeczy już nie da się już uratować.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Gdybym miała miliony, chyba lepiej miliardy, taki lub inny pałac byłby mój;))) Pozdrawiam:)

countrylivingflat
Автор

Kolejne piękne miejsce . No ale gdzie ma przebywać nasza Królowa jak nie tam . Pozdrawiamy Asiu

tvhistorianaluzie
Автор

Piękny pałac pozdrawiam radio Wrocław 🤩🤩🤩🖐️🖐️🖐️👍👍👍

robertzakowski
Автор

Moje Okolice lubię jeździć tu rowerem jeszcze dwa lata temu to było wszystko dzikie teraz cos remontują

piotrjednorog
Автор

Rozumiem zatem, że ten pałac odżyje. Super!

piotrbuczynski
Автор

jakas migawka w temacie palacu w Siechstrzechowicach w planie?

maciekpaciarski