Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 14.10 - 20.10. Prace ogrodnicze w październiku

preview_player
Показать описание
Jakie jesienne prace czekają nas w tym tygodniu w ogrodzie? O tym, jak zawsze, przypominamy w poniedziałkowym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… od prac w warzywniku, który nadal porządkujemy, nadal obsadzamy lub obsiewamy roślinami na poplony i w którym nadal kontynuujemy zbiory. Jeżeli nie było w naszym regionie mrozów, zrywamy jeszcze późno wysianą fasolkę szparagową, późne pomidory i paprykę, a także bardziej odporne na chłody dynie, marchew, buraki, seler czy inne warzywa korzeniowe. Na grządkach może rosnąć jeszcze sałata, rzodkiewki, szpinak czy koper. To rośliny, które przetrwają niewielkie jesienne nocne przymrozki. Dłużej na grządkach, nawet na czas zimy, może pozostać brukselka, jarmuż, późny por czy roszponka oraz warzywa ozime, które sadzimy lub siejemy w październiku lub listopadzie, żeby rozpoczęły wegetację wiosną.
I możemy je uprawiać nawet wtedy gdy nie mamy kwietnych rabat czy ogrodu, bo te niewielkie rośliny możemy posadzić również w donicach. Mogą być to od razu docelowe pojemniki, które zabezpieczymy przed największymi mrozami np. owijając grubą włókniną, mogą to być także niewielkie doniczki produkcyjne, które wkopiemy na czas zimy gdzieś w ogrodzie lub zabezpieczymy wkładając np. do kartonu wypełnionego styropianem, trocinami, czy suchymi liśćmi. Pamiętajmy jednak, że rośliny te muszą przejść kilkutygodniowy okres chłodu, który zainicjuje ich kwitnienie.
18 października przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw, to dzień który nie tylko możemy świętować objadaniem się pysznymi owocami i warzywami, ale także moment, kiedy właściciele ogrodów mogą zastanowić się, jakie warzywa chcielibyśmy uprawiać w nadchodzącym sezonie lub czy nie przydałoby się jeszcze kilka owocowych krzewów lub drzewek. Przypominamy, że jesień to doskonała pora na ich posadzenie.
A jeżeli mamy już drzewa lub krzewy owocowe w ogrodzie, na bieżąco usuwamy wszystkie spady np. śliwek lub jabłek. Jeżeli na krzewach lub drzewach zauważymy mumie owoców, również je usuwamy, ponieważ mogą być one źródłem chorób i infekcji, które mogą zaatakować rośliny jeszcze w tym lub w kolejnym sezonie.
Na bieżąco sprzątamy też liście opadające z drzew. Jest ich coraz więcej w naszych ogrodach, zwłaszcza po deszczowej lub wietrznej pogodzie. Usuwać musimy je z trawnika oraz ścieżek i podjazdów. Można je potem kompostować lub jeżeli są zdrowe wykorzystać jako ściółkę na rabatach z wrażliwymi roślinami, które warto dodatkowo zabezpieczyć.
Życzymy przyjemnej pracy w ogrodzie i wspaniałego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

#tydzień #porada #poradnik #kalendarz #kalendarium #tydzieńwogrodzie #ogród #ogrod_na_co_dzien
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

U mnie na ogrodzie już biednie, mało zostało warzyw 🙋🐸🌻🌞🌿🍀🌱☀️🍁🍂🍏

jagoda-oopo
Автор

Dziękuję przyjemnego tygodnia pozdrawiam 😊

PrzemysawWicek-brqj
Автор

Co zrobić w przypadku sadzenia celub jeśli cebulę wyszły teraz?🤔

nataliadziugie
Автор

Czy mumie na krzakach malin tez nalezy usunac?

agnescalvi
Автор

Opłaca się zimować koleusy? Jak dotąd wszędzie widziałem opinie że nie da rady...

omaomagad