CAŁA PRAWDA o KOPALNI TURÓW: O co tak naprawdę chodzi? #BizON

preview_player
Показать описание
Kopalnia w Turowie - o co chodzi?

Czesi i Unia twierdzą, że chodzi o Ekologię; o zagrożenie dla wód gruntowych regionu i o niespełnienie wymagania sąsiadów.
W związku z tym nasi sąsiedzi jak i wspólnota domagają się natychmiastowego zamknięcia Kopalni Turów (a dokładniej - wstrzymania wydobycia).

Kopalnia Turów - dlaczego zamknięcie?

Zamknięcie kopalni ma być środkiem tymczasowym do momentu ostatecznego wyroku w tej sprawie, wydanego przez TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej).

Kopalnia Turów - Konflikt

Konflikt pomiędzy Czechami, a Polską w tej sprawie kiełkował przez wiele miesięcy. Nie widać również perspektyw na dojście do porozumienia z Czechami. Do eskalacji konfliktu o Kopalnię Turów doszło podobno przez zaniedbania po stronie Polskiej - bierność wobec protestów, nie zapewnienie dostatecznych środków prewencji przed wysychaniem zbiorników wodnych w regionie. Tak przynajmniej twierdzi strona Czeska, która złożyła przeciwko Polsce pozew do TSUE, prosząc analizę sporu o kopalnię Turów.

Kopalnia Turów - Kara

TSUE jako środek tymczasowy zarządziło wstrzymanie wydobycia w kopalni, a obecnie nakłada na Polskę karę w wysokości 500.000 euro za każdy dzień zwłoki przy wykonaniu "polecenia" Unii.

Kary dla Kopalni Turów można obecnie liczyć w milionach euro, jeżeli wyrok TSUE zostanie przez kogokolwiek uznany. Trybunał Europejski najprawdopodobniej w tej sprawie przekroczył już swoje uprawnienia.

Kopalnia Turów - TSUE

Wyrok TSUE można zakwestionować polskim orzecznictwem, do czego zrobiliśmy już pierwszy krok. Najważniejsza w Polsce jest nadal - Konstytucja, a TSUE wymaga od nas działań niezgodnych z własnym interesem narodowym jednocześnie posiadając dość nieznaczne powody do orzekania w tak dotkliwy dla losów kopalni Turów - sposób.

Czy mimo to dojdzie do zamknięcia Kopalni w Turowie?

Tego wszystkiego dowiecie się z tego odcinka - serdecznie zapraszam :)

ROZKŁAD ODCINKA:
0:00 - Kopalnia w Turowie - O co chodzi?
1:02 - Historia konfliktu - Kopalnia Turów Konflikt
4:05 - Negocjacje o Kopalnię Turów
6:15 - Zamknięcie Kopalni Turów - kto ma rację?
9:12 - Znaczenie Turowa dla Polski
10:06 - Ekologia vs Sprawa Kopalni Turów
12:23 - Kopalnia w Turowie - Skutki Zamknięcia
14:40 - Polityka - Kopalnia Turów Kara
19:54 - Przyszłość energetyki w Polsce
20:51 - Podsumowanie - Kopalnia Turów

ZNAJDZIECIE MNIE RÓWNIEŻ TUTAJ:

ŹRÓDŁA:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Włożyliśmy z całym zespołem sporo pracy w ten odcinek 💪 Jak Wam się podobał?
Czego tak naprawdę chcą Czesi i Unia?
Co sądzicie o tej sprawie? 🤔

Praktycznieopieniadzach
Автор

Czesi to niezłe ziółka, elektrownia węglowa która jest w Detmarowicach koło Karwiny położona jest kilka set metrów od granicy z Polską i rzeką Olzą która wpływa niedaleko do Odry, zanieczyszczenia i wpływ tej elektrowni również nie jest bez znaczenia dla Polski i może tak być od lat, to ciekawe.

honzanovy
Автор

Szkoda że w mediach tego nie ma aby ludzie byli świadomi co i jak. Dzięki za dobry materiał

colin.
Автор

stare i ciagle aktualne powiedzenie..." jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kase...."

wasieg
Автор

Dziwię się że Polska nie reaguje. Przecież jak Czesi i Niemcy w ten sposób rozgrywają to nasi też powinni złożyć pozew o to samo. Oko za oko, ząb za ząb .

rudzki.damian
Автор

Anglojęzyczna wersja jest konieczna aby inni w Europie widzieli o co chodzi. Bardzo wartościowy materiał filmowy.

radekkkdo
Автор

Wielkie dzięki za film. Bez wątpienia mówi dużo więcej niż skróty w mediach typu TV. Chciałbym przedstawić jeden aspekt - raczej nie jest on zbyt optymistyczny dla RP. Zaznaczam, iż jestem wielkim zwolennikiem działania kopalni i elektrowni Turów, tak samo zresztą jak i innych naszych elektrowni węglowych. Otóż pojawia się mapka przedstawiająca - zgodnie z prawdą - istnienie kopalni (wraz z elektrowniami - węgiel brunatny nie nadaje się do transportu na większe odległości, bo bardzo spada jego kaloryczność) w Czechach i w Niemczech. Jednakże zachodzą między nimi wszystkimi (prawie) a odkrywką polską dwie niesymetryczności. Po pierwsze - położenie. Wszystkie one leżą dużo dalej od granicy państwa niż Turów:
- odległości czeskich wyrobisk od granicy niemieckiej:
-- Bilina - 14 km
-- ČSA - 7 km
-- Nastup - 12 km
-- Vršany - 11 km
-- Jiri - 14 km.
Przy czym do polskiej granicy odległości powyższe są znacznie większe.
- odległości niemieckich kopalni od granicy polskiej (do Czech mają dalej):
-- Nochten - 8 km
-- Welzow - 29 km
-- Reichwalde - 11 km
-- Janschwalde - 0, 6 km CZYLI JAKO JEDYNA LEŻY BARDZO BLISKO

[dane wziąłem starając się jak najdokładniej zmierzyć odległości w google maps - więc nie są ona oficjalne i mogą się różnić, ale raczej dobrze oddają rzeczywistość]

Odkrywka Turów praktycznie graniczy z Czechami a ma się przysunąć jeszcze bardziej bo na 0, 15 km.

I druga (moim zdaniem chyba jeszcze bardziej kluczowa rzecz) czyli głębokość odkrywki, bo to ten parametr jest w większości odpowiedzialny za wielkość leja depresyjnego na obszarach przylegających do odkrywek. Aktualna głębokość naszej kopalni wynosi 225 m p.p.t. i ma zostać w ciągu najbliższych sześciu lat powiększona to ok. 330 m p.p.t.. Zaś najgłębsze niemieckie (także jedyna, która może silnie oddziaływać na teren Polski czyli Janschwalde) dochodzą do 130 m p.p.t. To ROBI WIELKĄ RÓŻNICĘ.

Można powiedzieć, że "mamy pecha", bo tak ułożone są nasze granice względem pokładów węgla i na takich a nie innych głębokościach położone są warstwy węgla. Jestem - jak już zaznaczyłem na wstępie - zwolennikiem wydobycia. Jednak musimy robić to szanując nie tylko naszą przyrodę i mieszkańców, ale w sposób oczywisty przyrodę i potrzeby mieszkańców za granicami. Oczywiście, jeśli ktoś z naszych partnerów "uprze się" i "na złość mamie odmrozi sobie palec" to wszyscy na tym stracą. Jednak wydaje mi się, jak śledziłem i śledzę doniesienia medialne polskie, czeskie i unijne - popełniliśmy wiele dyplomatycznych faux-pas i to jest jedną z przyczyn, dlaczego teraz jesteśmy w marnym położeniu.

lechhaydukiewicz
Автор

Świetna robota Damian! Obiektywne spojrzenie na dany problem to coś czego aktualnie brakuje w mediach, a w Twoim wykonaniu jest to perfekcyjne. Powodzenia!

ukaszgessler
Автор

lepiej ogarnąłeś temat od tych wszystkich serwisów informacyjnych pomiędzy 19:00 - 20:00, dzięki!

jawin
Автор

Zrobisz materiał o Nord Stream 2? Chętnie bym taki obejrzał

Veizeczek
Автор

trzeba wysunąć takie same oskarzenie o niemieckie i czeskie kopalnie

krystianzak
Автор

Unia zaczyna być prywatną firmą, która powoli wprowadza takie ograniczenia i zakazy, które wpłyną korzystnie na interes wybranych osób. Potem powstają paradoksy, a Unia udaje, że ich nie ma.

tnthg
Автор

Niestety ale materiał nie odpowiedział mi na kilka pytań jakie mi się nasuwają: jak duże są kopalnie po stronie niemieckiej i czeskiej, oraz jaki jest ich wpływ na środowisko i wody w porównaniu do Turowa? Czy i jakie rozwiązania wdrożono w zakresie eliminacji ich negatywnego wpływu? Wtedy dopiero byśmy wiedzieli czy rzeczywiście mafia sądzi mafię. Kolejne (być może nie do zdobycia na tym etapie) to jakie są oczekiwania Czechów a jakie nasze propozycje, no i oczywiście odniesienie tego do ich kopalni. Zdecydowanie materiał dompogłębienia.

spiderspi
Автор

11:03 podsumowuje wszystko, zamknięcie turowa nic nie da a tylko nas osłabi, ale gang niemiecki trwa dalej

elihcse
Автор

szanuje, za rzetelne przedstawienie tematu w czasach, gdy nawet "rzetelne" media wylewają na każdym kroku fejknewsy.

arturgmailcom
Автор

KIlka spraw nie daje mi spokoju:
2) Informacje o tym, że przedstawialiśmy elastyczne propozycje, które spełniały Czeskie żądania, ale były stawiane coraz to nowe wymagania, pochodzi od polskiego polityka - z zasady podchodzę z rezerwą do tego co mówią przedstawiciele rządu (tłumacząc na polskie - lubią kłamać w swojej obronie). Tutaj jednak trudno będzie o weryfikację, bo rozmowy były tajne.
3) No i dalej w stosunku do ww wywiadu. Może nasi faktycznie obrazili się o komentarze w sprawie braku zaufania ze strony Czech do Polski o wypełnienie potencjalnego porozumienia? A może te dodatkowe wymagania były wywołane właśnie tym, że z czeskiego punku widzenia nie chcemy respektować umów międzynarodowych (spór konstytucja vs TSUE)? Niestety wciąż odbijamy się o tajność rozmów.

mudia
Автор

tak AD VOCEM do fragmentu dotyczącego sporu co do relacji prawa unijnego z konstytucją RP. Nie można patrzeć wyłącznie na art 8 konstytucji, działają bowiem wszystkie artykuły RP łącznie czyli łącznie też te trzy zacytowane poniżej

Art. 7.
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Art. 8.
1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.
Art. 9.
Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.

Wynika stąd iż umowa międzynarodowa podpisana i ratyfikowana przez RP jest wymagalna w stosowaniu i Konstytucja już tutaj ograniczająco nie działa chyba że ta ratyfikacja i podpisanie umowy nastąpiło z naruszeniem konstytucji ale wtedy należy ją obligatoryjnie wypowiedzieć. Jeżeli jednak ten defekt nie ma miejsca to mamy jedynie potrzebę rozumienia i stosowania takiej umowy w kontekście zapisów konstytucji, czyli np. wykorzystać taką umowę do pogłębienia w stosowaniu takiego zapisu jak
Art. 10.

1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

w tej sytuacji proszę skoro ma Pan ambicje prowadzić komentarze OBIEKTYWNIE, (taką intencję, jeżeli szczera to tylko pochwalić) to nie należy robić takich uchybień jak tutaj, czyli cytować wybrany zapis przemilczając całość kontekstu konstytucyjnego.
Stwierdzenie iż "niektóre zapisy traktatu Unijnego są sprzeczne z konstytucją " praktycznie oznacza, iż został ratyfikowany, poddany pod referendum akt prawny konstytucyjnie nie akceptowalny czyli jedyne rozwiązanie to jego wypowiedzenie. Dziwne jest jednak to iż wcześniejsze "rozważania" Trybunału Konstytucyjnego gdy ta Umowa była kierowana do ratyfikacji takich sprzeczności nie widziały. Więcej, gdy Pan Prezydent Lech Kaczyński podpisywał rozszerzenie tego traktatu i kierował go do ratyfikacji w parlamencie również nie było żadnych prawnych konstytucyjnych zastrzeżeń.
Nie rozstrzygam tym zapisem tego "sporu", ale dla OBIETYWNOŚCI PRZEKZU, a obiektywność jest konieczna dla pobudzenia samodzielnej analizy i poszukiwań u odbiorcy przekazu warto pilnować się przed "spłaszczeniem retoryki", gdyż wtedy mimowolnie zsuwamy się na ścieżkę krypto propagandy ustrojonej jedynie w ciuszki obiektywizmu.
łączę pozdrowienia.

jerzynow
Автор

Do tego doszło polskie mięso, więc czesi wypowiadają wojnę. Jak wygląda bilans handlowy ? Może bojkot czeskich produktów ? Ja będę sprawdzał i nie będę kupował.

grzegorzfortuna
Автор

Premierem Czech już Interpol się niedługo zajmie więc sprawa może się odwrócić.

krzysztofszuprytowski
Автор

Świetny kanał ! Damian masz talent do prowadzenia takich wykladów
dobry głos dykcja i jesteś medialnym zwierzem ...kamera Cię lubi
a do tego naprawdę merytorycznie z kazdej strony bez emocji wykladasz problem,
temat bardzo dobra robota gratuluje kontynuj koniecznie we

krzysztofjarzynazeszczecin