Audycja Mazowszanie, odc. 17 - 2018

preview_player
Показать описание
Stoczek to gmina położona w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego w powiecie węgrowskim. Jak większość gmin na tym terenie ma charakter rolniczy, który powoli ustępuje innym aktywnościom. Historia Stoczka sięga piętnastego wieku, a jego pierwszymi właścicielami był ród Wąsowskich herbu „Lada”.
„Jak mi się podoba i ta wieś! Te sadyby, niektóre na pół dworkowe! Ta wiejska droga ,to bydło, te owce wracające zewsząd z pastwiska. (…) Lipki są cudne” – pisała w swoich Dziennikach Maria Dąbrowska, która spędzała wakacje, w położonych nieopodal Stoczka, Starych Lipkach. Dzisiaj, wśród codziennego zabiegania, tym bardziej warto docenić czyste powietrze, piękno natury i bogactwo mazowieckiej przyrody na tych terenach. Można tu spędzić aktywnie czas, wybrać się na grzyby, czy zwyczajnie poleniuchować. Na pewno odnajdą się tutaj miłośnicy koni i konnych przejażdżek. Coraz częściej osiedlają się tu ludzie, którzy pragną właśnie ciszy i spokoju, szczególnie na emeryturze.
W Stoczku zadbano o osoby potrzebujące pomocy. W Starych Lipkach powstał Dom Pomocy Społecznej, który jest jedną z dwóch placówek tego typu na całym Mazowszu, prowadzoną przez samorząd gminny! Budynek jest wyremontowany, nowoczesny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy mają zapewniony dostęp do opieki medycznej. Są dla nich również organizowane występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Stoczku z okazji np. Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet czy Dnia Matki.
Nie zapomniano też o najmłodszych mieszkańcach. Gmina może pochwalić się trzema zespołami oświatowymi, w skład których wchodzą szkoły podstawowe i przedszkola. Dzięki powstałemu stowarzyszeniu w Stoczku jest też jedna szkoła średnia. Dzieci i młodzież chętnie korzystają z nowoczesnych i przestronnych sal gimnastycznych oraz boisk wielofunkcyjnych ze sztuczną nawierzchnią. Aktywności fizycznej służy też boisko orlik, które tętni życiem. Władzom samorządowym i nauczycielom zależy szczególnie na wyrównywaniu szans między edukacją na terenach wiejskich i w wielkich miastach. Dlatego realizują projekty oraz wspierają kompetencje społeczne dzieci. Do rozwoju dzieci przyczynia się też funkcjonujące w szkole w Stoczku, Lokalne Centrum Kompetencji. To tutaj, wszyscy mieszkańcy mogą skorzystać z dostępu do internetu, wydrukować potrzebne dokumenty czy zwyczajnie porozmawiać.
Warto przyjechać do Stoczka, koniecznie z Dziennikami Dąbrowskiej!

Miedzna
Leżąca w odległości siedmiu kilometrów na północny wschód od Węgrowa Miedzna, jest gminą o powierzchni stu szesnastu tysięcy kilometrów kwadratowych. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od słowa „między” – czyli położona między lasami albo „miedza”- granica, krawędź. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z piętnastego wieku. W tysiąc pięćset dwudziestym drugim roku wieś uzyskała prawa miejskie na mocy przywilejów króla Zygmunta I Starego, które utraciła w ramach represji po Powstaniu Styczniowym. Świadectwem dawnej świetności miasta pozostał szesnastowieczny regularny układ urbanistyczny i zabytki architektury.
Najbardziej znany z nich to kościół neogotycki z końca dziewiętnastego wieku, który pełni funkcję Sanktuarium Maryjnego ze znajdującym się w nim obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Miejscowe podania głoszą, że obraz został odnaleziony w osiemnastym wieku w lepiance młynarza i słynie z cudów. Sanktuarium jest celem licznych pielgrzymek. A sami pielgrzymi mogą skorzystać z gościnności zajazdu, zbudowanego w drugiej połowie osiemnastego wieku, który dzięki środkom unijnym został wyremontowany i zyskał niepowtarzalne oblicze.
Teren gminy w sześćdziesięciu procentach stanowią lasy, które są częścią Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Mieszkańcy gminy zajmują się głównie rolnictwem, choć piękne położenie sprawia, że coraz częściej stawiają też na rozwój agroturystyki. Sprzyja temu nie tylko piękno przyrody i dwie malownicze rzeczki: Miedzanka i Ugoszcz, ale także coraz lepsze warunki życia. Władzom samorządowym zależy na rozwoju gminy i zatrzymaniu w niej ludzi młodych. Dlatego inwestują w drogi, wodociągi, kanalizację, odnowę i modernizację szkół oraz zaplecze sportowe.
Miejscem integracji kulturalnej jest biblioteka, w której oprócz wypożyczenia książek, odbywają się różne zajęcia. Spotykają się tutaj młodzi i starsi, aby pośpiewać, skorzystać z zajęć artystycznych albo porozmawiać.
To, co wyróżnia gminę, to dbałość o środowisko i inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki pozyskanym w grupie czterech gmin środkom zewnętrznym już niedługo pojawią się tu ogniwa fotowoltaiczne oraz panele solarne do ogrzewania wody. Dzięki temu mieszkańcy zaoszczędzą, a środowisko zyska.
Przejeżdżając przez wschodnie Mazowsze, zatrzymajmy się na chwilę w gościnnej gminie Miedzna, na pewno nie pożałujemy!
Рекомендации по теме