„Dwie racje” – debata profesorska w 95. rocznicę przewrotu majowego

preview_player
Показать описание
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do śledzenia debaty profesorskiej, która odbyła się w muzealnym Saloniku, a dotyczy najbardziej kontrowersyjnego wydarzenia w całym dwudziestoleciu międzywojennym, przełomowego dla historii politycznej i ustrojowej Polski, czyli przewrotu majowego.

Powstały o nim monografie (choć żadna nie pojawiła się po 1989 roku), wielokrotnie był przedmiotem historiograficznych analiz i publicystycznych sporów. Przy okazji 95. rocznicy tych wydarzeń warto raz jeszcze – w gronie naukowców – podjąć próbę odpowiedzi na pytania o przyczyny, wskazać na niejasności odnośnie jego przebiegu oraz doraźne i dalekosiężne skutki zamachu.

Miejsce debaty jest symboliczne, to właśnie z Sulejówka Józef Piłsudski wyruszył w drogę, aby ponownie sięgnąć po władzę – tym razem niemal dyktatorską. Czy planował przejąć ją siłą, a jeśli tak, to od kiedy nosił się z takim zamiarem? Czy sam przewrót był nieuchronny i czy Marszałek był jedynym potencjalnym zamachowcem? Jak to, co wydarzyło się w maju 1926 roku nad Wisłą, wpisywało się w ówczesne europejskie trendy? Wreszcie, czy Józef Piłsudski okazał się realnym, a może bardziej anachronicznym przywódcą lub adekwatniej, dyktatorem?

W trakcie debaty historycy scharakteryzują strony konfliktu, nieustępliwość prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z jednej oraz pragmatyzm premiera Wincentego Witosa z drugiej strony. Przedstawią reakcje społeczne: kibicującą przewrotowi Warszawą, ale też przyjrzą się opiniom prowincji. Omówione zostaną zewnętrzne reakcje: od dyplomatycznego zdumienia, aż po próby wykorzystania sytuacji dla własnych, utylitarnych interesów państwowych. Wreszcie historycy zastanowią się dlaczego Józef Piłsudski okazał się skuteczniejszy i wygrał starcie zwaśnionych obozów politycznych.

Przewrót majowy zmienił układ władzy aż do końca II Rzeczypospolitej. Warto zatem postawić pytanie o kształt rodzimego autorytaryzmu – nie tylko w kontekście struktur i mechanizmów, co zdefiniowania polskiej racji stanu. A może nawet próby jej redefiniowania.
Zapewne podczas debaty wyłonią się kolejne istotne kwestie – wszystkie będą przedmiotem refleksji naukowców, którzy mając odmienne opinie, rzetelnie pochylają się nad faktami, dysponując solidnym warsztatem interpretacyjnym. W przypadku tak ważkich wydarzeń w historii państwowości wydaje się to niezbędne, ale czy zawsze przestrzegane?

Debatują: prof. Włodzimierz Suleja (prowadzący), prof. Andrzej Friszke,
prof. Krzysztof Kawalec, prof. Grzegorz Nowik, prof. Karol Olejnik.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

53:24 - zgadzam się to był zamach do którego nie powinno dojść.

sebeksebek
Автор

No uśmiałem się, człowiek który nie chciał być w żadnej partii, zatem nie mógł dojść do władzy w spodób praworządny - doszedł do władzy tylko w jeden sposób jaki mógł siłą. A jakie było jego nastawienie do demokracji i prawa to pokazał w czasie rządów sanacji.

andrzejwalczak
Автор

Co to za sejm który "zamachowca" wybiera prezydentem ??? Co to za dyktator który sejmu nie rozgonił ???

Reiner-oyuh
Автор

Ja pier. Łatwo jest się wymądrzać gdy zna się historię po kilku dziesięciu latach. Dno panowie.

raulkramarski
Автор

Świetny pomysł na debatę niemniej jednak ja obejrzę sobie na spokojnie ją wieczorem. Serdecznie pozdrawiam wszystkich prelegentów oraz widzów tego spotkania.

jacekmichalik
Автор

Jest 5 profesorow ktorzy maja podobne zdanie chodz jeden ma odmienne to kazdy ma inne podejscie i komu mam wierzyc jako zwykly czlowiek interesujacy sie historia bez 50 lat doswiadczenia histurycznego

PolitykaBezCenzurysejm
Автор

dywagacje jak to Piłsudski nie chciał ale musiał. Demokracja jest ważniejsza niż wszystko inne. Gostek zabijał polskich żołnierzy broniących demokracji. To tak jak tłumaczyć seryjnego mordercę albo innego bandytę

arturgarwacki
Автор

Co to za rząd który nie panuje nad armią ???

Reiner-oyuh
Автор

Szok, ze pucz i wojna domowa jest w ogóle kwestia dyskusji... :((

cinul
Автор

Bereza Kartuska była bardzo rzadkim przykladem niestety polskiego obozu tortur, który był stworzony przez sanację za wiedzą Józefa Piłsudskiego. Od Józefa wolę jego brata Bronisława - etnografa lub Witosa. Dwudziestolecie międzywojenne obfituje w postacie duchowne lub polityczne o wiele czystszej karcie niż Piłsudski. Krytyka tego wodza spotyka się z bardzo dużym oporem społecznym.

dobrawodazoteciekawostki
Автор

Należy bronić decyzji Piłsudskiego, i za to dziękuję. Panie prof. Kawalec, Pan brnie w "praworządność", a nie w czyste, szlachetne cele demokracji. A Wojsku Polskiemu, raptem po 6 latach zorganizowanemu, osłabianemu działaniami endecji- także tej w wojsku, należał się szacunek. Odpowiedzialność wobec Polski, a nie "wojskowe ambicje niektórych generałów", czy polityczne ekipy Wojciechowskiego, z nieudanym, szemranym rządzeniem. Podobieństwa aż nadto widoczne... Tylko prawica współczesna stoi za Piłsudskim, świeża jak poranek majowy: dbająca o naród i społeczeństwo. Uczciwa.

irenamaczko