Ezért NEM lesz Kína a VILÁG URA

preview_player
Показать описание
A világ egyelőre legnépesebb országa egyértelműen Ázsia legfontosabb gazdasági hatalma, de világszinten is kiterjesztette befolyását. Sokan a következő nagy szuperhatalomként vízionálják, aki képes lesz megtörni az USA-Oroszország polarizációt és akár az Egyesült Államokat is lekörözi. De a kérdés, van erre esélye?

0:00 Intro
0:46 Szuperhatalom a felszínen
2:20 Elöregedő társadalom
5:10 Becsapós GDP
6:14 Már nem települ oda minden
8:39 Ingatlan- és adósságválság
11:21 Környezetvédelem és külpolitika

#kína #gazdaság #tízeslista
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Egy hasonló videót szívesen látnék Indiával kapcsolatban is. Nagyon jól össze lett szedve!

repaircorner
Автор

A robottechnológia nem igényli a nagylétszámú lakosságot.Abban viszont élen járnak.

morvaykendra
Автор

Jó lenne egy ilyen profi sorozat a nagy államokról.

frenya
Автор

Hiánypótló a Magyar nyelvű elemzések közt. Csak így tovább!

TheBlackIdentety
Автор

Csakhogy! Ha az egy főre jutó államadósságot nézzük, az USA az egyik legszegényebb ország. Ráadásul brutális összeggel tartozik Kínának. Jó lenne erről is egy video.

StotchButtersLeopold
Автор

Én arról hallgatnék egy videót hogy kinek tartozik Kína ha ő hitelezi az Usát is aki szintén el van adósodva ahogy Japán is, Olaszország is és konkrétan minden ország . De kinek tartoznak? Világbanknak? Kié a Világbank és mi van ha minden ország egyszerre beint nekik ? Akkor a Világbank hogyan érvényesíti a pénzbehajtást . ?

nemethszabolcs
Автор

A demográfiai adatoknál nem hangzott el a legfontosabb szülési hajlandóságot gátló tényező, nevezetesen hogy Kínában több pénzbe kerül felnevelni egy gyereket mint az USA-ban vagy Japánban. A gyerek után már az óvodában akkora havi összegeket kell fizetni mint ha nálunk magánintézménybe járna. Még a nagyvárosokban élő felső-középosztály sem engedheti meg magának, hogy 2-3 gyereke legyen

Pittyputty
Автор

Szkeptikus vagyok, mert ez csak az mérleg egyik oldala, de úgyan ezek a dolgok mennyire igazak a riválisokra? Pl az elöregedés, adóság, fizetés képtelenség.
Ami pedig a világ vezetői szerepet illeti, ha vannak is ilyen tervek kinában, a diszkurzusban akkor is az van, hogy ez a szerep szét osztódik.

arpadkatona
Автор

Kína már most lehagyta az USÁ-t infrastruktúrában.
Több mint 40 városában van metró, a világ 10 leghosszabb metróhálozatából 9 Kínában van.
A világ HSR gyorsvasúthálózatának (250 km/h sebesség feletti vasút - de Kínában ez 350 km/h-t jelent) 2/3-a Kínában van (idén már több, mint 40.000 km).
Autópályából építettek 150.000 km-t az elmúlt 2-3 évtizedben.
A világon egyedül itt közlekedik utasokat szállítva maglev: 400 km/h utazósebességgel (Sanghajban 40 km szakaszon), de már készül a 600 km/h sebességű újgenerációs maglev.

Habár jelenleg még a szén és fosszilis erőművei a meghatározóak, de a legnagyobb naperőműfarmok, szélerőműfarmok és vízerőművek már Kínában vannak. A Góbi sivatag egy részébe is naperőműfarmokat telepítettek. És persze atomerőmüveket is építenek. A világvlegnagyobb fotovoltaikus erőműve is Kínában működik.

Peking belvárosába már csak elektromos járművel lehet behajtani (és elektromos önvezető taxik is működnek már ott), Sanghajéba meg csak elektromossal meg hybriddel. De számos nagyvárosban a tömegközlekedést a metró mellett egyre inkább az elektromos buszok adják.
Sencsen pedig a világ legelső városa lett, ahol a metrón kívül csak elektromos buszok közlekednek, dízelekből egy sem.
Sőt, már hidrogénmeghajtású városi vasút is közlekedik Kínában (Baodingban).
Hefejben pedig önvezető busz közlekedik tavaly óta (egyelőre 2-3 évig tesztelés céljából, de már élesben utasokat szállítva rendszeres járatként).

Most már kínaiak építenek gyorsvasútat Indonéziában, Egyiptomban, Szaúd Arábiában, Laoszban, Szerbiában (igaz a Belgrád-Szabadka gyorsvasút "csupán" 200 km/h sebességre tervezett); hidakat Bangladesben és az USÁ-ban, metrókat Moszkvában, a pakisztáni Lahorban, és már az EU tag Portugáliában is.

És ami még durvább: a legtöbb szabadalom már Kínában jön létre. Lehagyta az USÁ-t, Svájcot, Németországot és Japánt.
A világ 1000 legjobb egyeteme közt 134 kínai egyetem szerepel.

A legtöbb EV-t (elektromos autót) kínában adják el. Míg az USÁ-ban tavaly 800.000 EV-t adtak el, addig Kínában 6, 8 milliót. Csak tavaly. Ezzel a világban eladott EV-k felét Kínában adták el.
A kínai EV piac 30%-át a BYD gyártja.
A BYD egyébként már Thaiföldön is gyárt autókat, nemcsak Kínában.
A legtöbb elektromos buszt tavaly 2022-ben már nem a Mercedes meg a Volvo adták el az EU területén, hanem a kínai buszgyártó Yutong.

Ha összességében nézzük, akkor tavaly Kínában eladott autók 21%-a EV volt, 7%-a plug-in hybrid és 4% sima hybrid.
A Tesla is Kínában építette meg a legnagyobb EV gyárát (2019-ben adták át Sanghajban).
A Ford pedig a CATL-ot hívta partnernak az épülő amerikai aksigyárába.

És ezek maguk az autók, mert ha csak az aksigyártást nézzük, akkor annak 3/4-ét Kína gyártja, a világ többi része az 1/4-en osztozkodik.
A nyersanyag terén még rosszabb a helyzet, mert az afrikai nyersanyagbányák 90%-a kínai tulajdonban vannak.

csabavarga
Автор

Pont, hogy az USA tartozik a GDPén jóval felüli összegel. Ha amerikát el adnák az se fedezné az adósságát Kina felé.

agostontanko
Автор

Magyarországról is jó lenne egy ilyen összeállítás 😊 Köszönöm

tamastamas
Автор

Elég egysíkú szöveg. Vannak vitathatatlan tények, de nem elég azokat sorolni. Sokkal árnyaltabb a kép.

ferenckokeny
Автор

Bár a nagyrészét tudtam ezeknek és hasonló véleményen vagyok, azért van, ami meglepett. Nagyon informatív videó volt, köszönjük. 🤗
Remélem, hogy oroszbarát emberek, akik Kínával való szoros együttműködést vizionálnak, azok megnézik ezt a videót.

Frunci
Автор

Sok problémával kell megküzdenie Kínának, ez tény. Azt azért ne felejtsük el, hogy elég régi nemzet, kb. mintha még a Római Birodalom ma is létezne. Majd megoldják, láttak rosszabbat is.

HakapesziM
Автор

Általában kedvelem és becsülöm a munkádat. Ám ez a sok mellébeszélés, ami itt kidőlt belőled, azt a kérdést vetette fel bennem, hogy vajon mennyit kaphattál az USA nagykövetségétől, vagy egy amerikai szponzortól?
Hiszen, ha van ország, amelyik totálisan el van adósodva, az nem más mint az USA. Mégpedig Kínának!

Автор

Nagyon egyoldalú és messze nem reális az itt festett kép. Egy gazdaság annál fejlettebb minél kevésbé idegen érdekek kiszolgálója, és Kína e tekintetben nagyon jó úton halad. A csökkenő népesség a robotizáció egyre növekvő mértékének figyelembevételével megint csak sokkal inkább előny, mint hátrány. Az USA olyan mértékben el van adósodva Kína felé, hogy Kína adósságai vicc kategóriának számítanak. A környezetszennyezés valódi gond, de hát áthozzák, exportálják ide a gondot pl. Magyarországra akkugyárak formájában. Úgyhogy én nem hinném, hogy ne lenne máris Kína a világ elsőszámú gazdasága, amiből nem csak Oroszország, de a BRICS és minden más ország is profitálni fog a "Nyugatot" kivéve. Nyilván nyugati hitelminősítők bírálatait figyelembe véve nem lehet valós képet alkotni, hiszen ők a saját lovaikat fogják dicsérni, a befutó mégis más lesz, ez nem is lehet kérdés.

florianszoke
Автор

ennyi féligazságot ténynek beálltani, szép munka! :)
kb minden "érvet" 3-om másikkal lehet cáfolni...
pláne hogy burkoltam kikhez van hasonlítva...na azokról is megnéznék egy ilyen videót...
mondjuk akkor ha képes a kedves szerkesztő objektív maradni...

manzitom
Автор

00:06 Valóban egyelőre: becslések szerint India már ebben az évben lehagyhatja...

(Updt.: ezt, amikor írtam, még nem hangzott el a videóban.)

r.s.
Автор

Mizu a bővülő BRICS-szel? Eléggé egyoldalú megközelítéseitek vannak. 🤔

ZoltánTímár-cc
Автор

Hiánypótló komment: az usáró' mikor lesz ilyen videóó?!!4! 🤣 (Egyébként jó téma lenne Románia GDP-ben mért felzárkózása és kanyarban előzése) Biztos megbotránkoztatna sok embert...

gyurib-csato