Hiperglobalizacja jest martwa.

preview_player
Показать описание
🟩 Wypróbuj Speakly za darmo przez 7 dni i otrzymaj 60% zniżki na roczną subskrypcję:

Partnerzy kanału:

📦Zrzutka dla Ukrainy:

Produkcja: Hubert Walas
Analiza: Jakub Knopp - analityk Instytutu Nowej Europy. Student Collage of Europe. Specializujący się w polityce zagranicznej USA w regionie Indo-Pacyfiku oraz rywalizacji militarnej z ChRL, członek OSW.
Montaż i animacje: Łukasz Szypulski & Michał Basiura
Lektor: Hubert Walas
Muzyka: Charlie Ryan - Oscillating Form
Realizacja dźwięku: Dominik Kojder

Mecenasi:
🔶 Tomasz Bodnar
🔶 Bartłomiej Postek
🔶 Mateusz Klaczak
🔶 Artur Galbarczyk
🔶 Maciej Kot
🔶 Tomasz Kierzenkowski

Zapytania biznesowe:

Disclaimer XTB:
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi, które wykorzystują dźwignię finansową. Wiążą się ze znacznym ryzykiem utraty kapitału, ponieważ ceny mogą gwałtownie zmienić się na niekorzyść klienta i będzie on musiał dokonać dalszych płatności, aby utrzymać otwarte pozycje. Pomiędzy 72% - 89% inwestorów detalicznych traci pieniądze na skutek handlu kontraktami CFD. Produkty te nie są odpowiednie dla wszystkich klientów, dlatego zastanów się czy w pełni rozumiesz ryzyko i ewentualnie zasięgnij niezależnej porady.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

🟩 Wypróbuj Speakly za darmo przez 7 dni i otrzymaj 60% zniżki na roczną subskrypcję:

Partnerzy kanału:

📦Zrzutka dla Ukrainy:

GoodTimesBadTimesPL
Автор

Na przykładzie rynku automotive widać jak wygląda "wolny rynek" i "uczciwa konkurencja". W początkach funkcjonowania dużych firm motoryzacyjnych, w latach 50-60 USA, UK, Francja, Niemcy czy Włochy dofinansowywały dużym strumieniem publicznych pieniędzy swoje korporacje. Przez dekady urosły one dzięki temu dominując rynki zagraniczne. Obecnie jakiekolwiek próby takiego samego dofinansowania podmiotów niezachodnich określa się "nieuczciwą konkurencją" lub "ingerencją w wolny rynek".

pawew.
Автор

Nic dziwnego, globalizacja nie działa nawet w skali lokalnej. Wszak to co korzystne dla Niemiec będzie zagrożeniem dla Polski i vice versa a integracja europejska często wymuszała politykę, która nie jest optymalna dla nikogo. Oczywiście zupełnie przypadkiem decyzje Brukseli są zdecydowanie bardziej zbieżne z Berlinem niż z Warszawą, ale na takim Zielonym Ładzie tracą wszyscy a wymyślanie regulacji zamiast wspierania innowacji sprawił, że kontynent przestał ostatnie 20 lat. Jak Waszyngton z Pekin napieprzali się na rynku high-endu my mogliśmy się jedynie przyglądać. Zamieniamy się w ekskluzywny dom starców, o czym byłoby warto nagrać materiał.

pierogitozycie
Автор

14:39 Moim zdaniem to jest przykład na perfidne manipulowanie faktami:
Ja na przełomie lat 80 i 90 byłem w podstawówce i pamiętam jak dzisiaj, że wciąż nam wałkowali, że ciężki przemysł i produkcja, to przeżytek, teraz nadchodzi czas usług, handlu i nowoczesnych technologii i na to mamy się nastawiać
Więc teraz niech nikt nam nie wciska, że "tak wyszło" skoro to było planowane, i w edukacji miało to swój wyraz.
Kolejna sprawa, powoływanie się na kraje rozwinięte, tam spada... a co z rozwijającymi?
Przecież to żadna tajemnica, że tam "brudna" praca fizyczna rosła!
Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że "w przyrodzie" bilans musi wyjść na "zero".
Ktoś projektuje koparkę, ktoś ją robi, ktoś ją serwisuje. Ktoś projektuje akumulator, ktoś ma kopalnie odkrywkowe i pozyskuje składniki, ktoś go produkuje i na koniec ktoś go musi przyjąć i składować celem "utylizacji"
Tu nie ma cudów, tu są cwaniacy i cynicy a jak wszystko się kończy tak jak musi się skończyć to jest rozkładanie rąk... ( bo kieszenie są pełne i rąk tam juz nie zmieścisz)

daap
Автор

Bardzo delikatnie ująłeś przyczyny i moment odejścia od standardu złota.

kamilwyrwas
Автор

jak USA się połapało, że na tym już tylko traci wyłączyło przycisk z globalizacją

sirhill
Автор

Powinni Cię puszczać na każdym kanale w tv. Szscunek dziękuję ❤

robertm
Автор

Jak można określać okres z standardem złota jako przykład ekonomii Keynsa, a jednocześnie moment odejścia od standardu złota podpisać nazwiskiem von Misesa?

To właśnie Keynes mówił że należy odejść od jak twierdził "szkodliwego standardu złota" ponieważ ten ograniczał właśnie produkcję pieniądza przez bank centralny w celu wspomagania popytu.
To właśnie Ludwig von Mises i austriacy są zwolennikami standardu złota który "w pewien sposób związuje ręce państwu"!

Następnie przypisanie Freedmanowi i Misesowi stanie za ponadnarodowym zarządzeniem jak MFW? Serio, wolnorynkowym ekonomistom próbujecie przypisać odgórne zarządzanie?

Kolejny temat - "teoria skapywania", pokażcie mi chociaż jednego ekonomistę austriackiego (Misesa, Hayeka, Rothbarda czy kogoś) który chociaż raz w swoich publikacjach bronił lub w ogóle nawoływał do tej tzw "teorii skapywania"!

I naprawdę Billa Clintona, męża Hillary podaliscie jako przedstawiciela liberalizmu gospodarczego?

I nie sa to jedyne głupoty wypowiedziana w tym odcinku.

Przykro mi to mówić ponieważ regularnie oglądam odcinka Good Times Bad Times jednak w tym wypadku merytorycznie bardzo bardzo zawiedliście.

rasdfatszy
Автор

Keynes konserwatywny? Żaden klasyk się z nim nie zgadzał (łagodnie powiedziane, bo Hayek wprost mówił, że Keynes po prostu się na tym nie znał) i tak naprawde był to potężny krok w kierunku fiducjarnego pieniądza. Cyklów nie da się zamienić w ciągły wzrost. Keynes chciał wypłaszczyć wykres, ostatnio też chcieli wypłaszczac jeden taki wykres. Cykle są ponad wszelką politykę.

hansolo
Автор

Lidl i Aldi dostały kredyt od Europejskiego Banku Centralnego na 2% na rozwój sieci handlowych na wschodniej ścianie Unii Europejskiej. Dino czy Topaz raczej nie mają szans na podobny kredyt, jeśli chciałyby rozwijać swoją sieć handlową.

annaratajska
Автор

Fajnie, że ktoś w końcu w polskim internecie przedstawia historię neoliberalizmu. Ja niestety też byłem długo nim zafascynowany, ale warto poznać głębiej jego historię, i spojrzeć jak np. w Niemczech kapitaliści wspierali proto-faszystów, bo im się opłaciło, a to tylko jeden przykład. Wszystko się zawsze sprowadza do tego ile realnej siły mają zwykli ludzie. Kapitalizm daje pozory demokracji, ale co to za demokracja jak najbogatszy 1% może wszystko, bo są właścicielami w takim systemie, a większość z nas zaraz nie będzie miała nawet własnego domu, bo tak wyciskają, a w pracy też nie mamy nic do powiedzenia. Prawdziwa wolność to będzie dopiero jak kiedyś stworzymy system, gdzie elity nie będą w końcu miały całej władzy, tylko władza i pieniądze trafią do lokalnych społeczności. Teraz oni mają miliony/miliardy, które pomnażają, a nam się wmawia, że mamy się cieszyć, że w ogóle praca jest.

Generalnie nie wiem jak do końca powinien wyglądać idealny system, ale zakładam, że ciągle musimy go dostosowywać, bo to co wydaje się idealne, jak się sprawdzi to prowadzi do innych problemów. Na pewno trzeba postawić na dobrobyt społeczeństwa, każdy powinien mieć warunki do rozwoju, a niepełnosprawni czy emeryci zapewnioną godność na starość, nawet jeżeli oznaczać to będzie większy udział państwa w gospodarce. Powinniśmy też stawiać na samorządność, na demokrację i kooperację, ale niekoniecznie powinno to się tyczyć wrogich nam krajów. Może nie potrzebujemy globalnego handlu, ale np. w obrębie UE taka współpraca powinna przynieść więcej korzyści, ale to też musimy zadbać, byśmy na tym korzystali.

Nie ma na pewno jednak co patrzeć na autorytarnych przywódców jak na przyjaciół, ich należy tępić i nie pozwalać zyskać przewagi, bo stracimy wszystko. Komunizm w sowieckiej wersji poszedł w kierunku partii i to były tak naprawdę były nowe elity. Były jednak takie osoby jak Róża Luksemburg, które wierzyły w demokrację, ale np. ją zabili proto-faszyści w Niemczech, po tym jak brała udział w zamieszkach. Dzisiaj czy Chiny czy Rosja to taki sam syf. Iran tak samo, kiedyś wolne społeczeństwo, a teraz państwo religijne. W USA też nie lepiej, bo bogaci rządzą i niby jest wolność, ale tylko dla bogatych, bo reszta przestaje wiązać koniec z końcem, ale pierze im się mózgi z pieniędzy bogatych. W Europie wydaje mi się, że w ogóle mamy najlepiej, ale też mamy swoje bolączki i musimy je pokonać. Zmiany klimatyczne i geopolityczne będą ogromnym wyzwaniem na kolejne dekady, ale musimy wyjść z tego zwycięsko. Inaczej smutna się jawi przyszłość dla społeczeństwa.

adiq
Автор

Myślę że na to, jak gospodarka prosperuje nie wypływa tylko ile pieniędzy subsydiuje się do danego sektora i jakie cła zostaną podwyższone lub obniżone. Znaczący wpływ ma też kultura w jakiej tworzone są przedsiębiorstwa. Można dać miliony ludziom którzy nie będą widzieli dzieła industrializacji, można też ułatwiać tym, którzy mają własne ambicje realizację celów. Proste dawanie pieniędzy z nadzieją, że przyniosą one zysk nie powinno być strategią. Strategia państwa powinna być głębsza, niż sama finansjera a oparta powinna być też w woli i kulturze organizacyjnej populacji.

garlik
Автор

Po raz kolejny fenomenalny materiał. Prowadzący ma dar.

jacek.Fernes
Автор

Super odcinek, podoba mi się, że na tym kanale są zarówno filmy o tematyce ekonomicznej jak i geopolitycznej. Nie sposób mówić o jednym bez drugiego

versdestages
Автор

20:00
Dawid19 miał bezpośredni wpływ na kończącą się erę neoliberalizmu i powstawanie poglądów izolacjonizmu w krajach.
Dziękuję, do widzenia.
Czy ktoś nadal ma wątpliwości, że polityka ŚWIATOWA nie jest kreowana sztucznie i praktycznie wszyscy grają do jednej bramki.
A izolacjonizm, to wymysl dla mas? Na szczytach i tak rozmawiają ze sobą i żyją jakby nigdy nic.
Przez ere cyfryzacji, szybka wymiana myśli z każdego miejsca na świecie czas 'elit' się kończy i potrzebują kolejnych kroków, aby dzielić i uposledzac ludzi.

berkus
Автор

Długi, a zarazem ciekawy materiał. Warto było wysłuchać

wiktorberski
Автор

36:35 "Z drugiej strony Chiny których wydatki na import polprzewodnikow przewyższają swoją skala wielkość zakupu ropy w ramach programu (Uwaga!!) "Masę in India" (koniec uwagi) ...36:48 - wiem zwykle przejęzyczenie i zdarza się, ale materiał z dużą ilością informacji i można się pogubić.
Proszę poprawić jak dacie radę -chocby napis z gwiazdka dać na obrazie.
Ogólnie dzięki za świetny materiał - dobra robota😉

piotrmichaek
Автор

Materiał trudny i skomplikowany, dokładnie jak temat który porusza. Podczas podróży autem mimo licznego cofania pozostał on bardzo trudnym, a odebranie go wymaga sporo uwagi.
Nie znaczy to, że trudnych tematów nie należy poruszać, ten kanał jest idealnym miejscem na tego typu materiały.
Przerobię go jeszcze raz w domu, pozdrawiam

kruchy
Автор

15:15 To jest ciekawe... robiłem trochę w biurze, a teraz... załadunki, rozładunki, coś trzeba podnieść, tam podjechać widlakiem... aaa jak fajnie
Trochę nie czaję tych "ludzkich" preferecji, że chcą siedzieć.

mikoajbadzielewski
Автор

Witam. Na początku chciałbym podziękować za twoje materiały, bardzo sporo wnoszą do zagadnień popularnonaukowych z zakresu geopolityki. Chciałbym jednak napisać kilka moich uwag:
1. Demagogia polityki Trumpa - DT jaki jest, każdy widzi, to charyzmatyczny populista który częściowo podąża wbrew powszechnym trendom. Natomiast, w kwestii ekologizmu i skupieniu się na obywatelach USA zamiast na „ratowaniu świata”, popieram go. To w sumie tyle z zalet, ponieważ więcej nie dostrzegam. W przypadku Bidena, mamy sytuację tzw. późnego stadium kapitalizmu, gdzie następuje monopolizacja rynków, nieograniczone gromadzenie dóbr przez najbogatszych, masowy wykup nieruchomości przez fundusze inwestycyjne, prywatne firmy i tzw. landlordów, dotacje i drukowanie prawa pod korporacje, a także absurdalnie drogie ubezpieczenia zdrowotne. Wszystko to, jest szkodliwe dla społeczeństwa i prowadzi do zubożenia zwykłej ludności. Warto więc zadać sobie pytanie, kogo reprezentuje rząd i prezydent USA? Następnie, to co jest dobre dla General Motors, nie musi być dobre dla Amerykanów. Na plus, wspomnienie o szkodliwej polityce Clintona.

lr