Nejčastější chyby při blikání. Určitě je děláte taky!

preview_player
Показать описание
To, kolik lidí vůbec neví, jak správně blikat, mě během natáčení šokovalo. Po zhlédnutí tohoto videa by se z vás ale měli stát bohové směrovek! Vybral jsem 7 situací a vzal s sebou majitele Autoškoly King Pavla Greinera, aby nám všem vysvětlil, kdy ne/musíme blikat a proč. Stručně a srozumitelně.

📖 Kapitoly:
0:00 Úvod
1:08 Příklad první
2:33 Příklad druhý
3:09 Příklad třetí
4:20 Příklad čtvrtý
5:24 Příklad pátý
5:57 Příklad šestý
6:45 Příklad sedmý

🕺🏼 Díl vytvořili:
Scénář, střih: Matěj Smlsal
Kamera: Adam Kvita

🎷 Použitá hudba:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tohle bych dál před zprávami v televizí, aby jste vzdělali všechny řidiče co si myslí, že když mají 40 let řidičák, tak ví jak se jezdí a přitom katastrofálně řídí.

dominik
Автор

Dobrá práce, rozhodně přínosné video pro některé "experty", kteří se na silnicích pohybují. Kapitola blinkrů je prostě nekonečný příběh. Z vlastní zkušensoti často potkávám ridiče, kteří za celou jízdu nepoužijí ten blinkr vůbec.. člověk aby si pak asi vyvěštil z koule co se ten řidič před ním chystá udělat.

MatejBrhlik
Автор

Super video. Odnesli jsme si z něj, že drtivá většina řidičů blinkry ovládat neumí, nebo možná ani neví, kde se pouští 😀Jinak k tomu příkladu (č.3), kde vedla hlavní doleva a byla tam ještě další odbočka víc doleva, kde jste jako správně označili řidiče v tom SUV BMW, tak jsem si skoro jistý, že daný řidič rozhodně nepoužil blinkr, protože to tak bylo správně, ale protože tu páčku vlevo od volantu má úplně na háku. Jinými slovy, kdyby byla křižovatka bez té vedlejší, nebude blikat stejně🤷‍♂
Jinak abych nemoralizoval, tak sám jsem se v něčem taky našel, blikat se ale snažím, myslím, nadstandardně. O to víc je ale poznat, že by se taková videa měla pouštět častěji a na republikové úrovni. Ne jen pro pár odběratelů Tvého kanálu.

ImLukeF
Автор

Blikání na kruhovém objezdu vlevo dává perfektní smysl. Argument je stejný jako proč blikat doprava ještě před najetím, když opouštím kruhák prvním výjezdem - dávám vědět dopředu. Často není z příjezdu na kruhák vidět pravý blinkr auta, který už tam je a tak když bliká vlevo, mám jistotu, že tam zůstává a pouštím ho.
V Itálii se takhle bliká naprosto běžně. A jakmile vidím, že levý blinkr nebliká, mohu začít očekávat, že třeba budu moct najet. Takže o zlomky vteřin rychlejší a pohodlnější komunikace. Jen pak vyčkám že řidič na kruháku nedělá chybu. A jamile zjistím, že nedělá a vyjíždí, už můžu mít třeba připravený otáčky.
Jediný důvod proč na kruháku dnes neblikáme dolevu je úzus a je to škoda.Neexistuje důvod, proč to nedělat.

panLama
Автор

Perfektní video. Škoda, že v něm nezaznělo, aby řidiči blikali dostatečně dopředu a ne jen jedním bliknutím. A ještě mi tam chybělo pravidlo: napřed blinkr potom brzda (například při odbočování).

ramowator
Автор

Pěkné video a bylo i krásně řečeno u prvního typu křižovatky že sice to není správně ale když jedu rovně na vedlejší z hlavní a vidím tam auto čekat co udělám bliknu doprava ať ví na jistotu že po té hlavní nepojedu.

grul
Автор

6:15 To se mi stalo u nás v Č. Budějovicích tenhle měsíc už podruhý a to dávám blinkr dost včas a ještě si viditelně nadjedu, aby to bylo jasný kazdýmu.
Poslední volnej neplacenej flek cca dvě auta před křižovatkou (všude okolo se parkuje za zlodějských 720 kč/12h), dávám blikr včas, nadjedu předkem vlevo, že zacouvám a...autobus nalepenej skoro v kufru a za ním okamžitě kolona. Než jsem objel kolečko abych to zopakoval, už tam stálo jiný auto.
Asi netřeba popisovat ten pocit, když přijede člověk z 13h noční, už se vidí v posteli a místo toho tráví mnohdy i více jak 20 minut popojížděním v zácpě, aby vůbec někde zaparkoval.
Ale Budějovice jsou jedna velká tragédie s parkováním bohužel.
Jinak s blinkry má hodně lidí problém co jsem vypozoroval a další častej nešvar je vjíždění do křižovatky i když ji nelze projet na konec. Pak tito jedinci zablokujou ty kterým padne zelená.
Úplnej extrém jsem viděl na vícekolejným přejezdu, kde takto stály auta přímo na kolejích a nedalo se projet. Samozřejmě začaly cinkat závory. To byl úprk. Auta se uhejbaly do protisměru, ty další skoro na chodník.
Některý lidi občas asi nechávají mozek doma mi připadá.

nekdo
Автор

Díky za objasnění. Skvělé video.
Blikání na kruháči vlevo není zase tak hloupé. V některých evropských zemích to dokonce v pravidlech je. Na prťavých moravských kruháčích dost často pravý blinkr auta na kruhovém objezdu vůbec nevidíte. Takže nevíte - bliká, nebliká 🤷. Proto na vjezdu stojíte jak idiot a čekáte až do poslední chvíle, kdy vidíte, že dotyčný skutečně mění směr a vyjíždí

Little_Ball_cz
Автор

skvělé video. Zajímá mne takový detail, na který jsem přišel a vždy když tuto situaci vidím mi vrtá hlavou. Při objíždění cyklisty je dán rozestup 1, 5m a v 30km/h úseku je to 1m. co ale když má cyklista vlastní jízdní pruh, pruh pro cyklisty hned vedle vozovky. Stále mu musím dát ten 1, 5metrový rozestup, nebo si jede ve svém pruhu a jen mu tak zdvořile lehce uhnu. Díky.

OgaroGames
Автор

Ohledně toho kruhového objezdu. Třeba na Novém Zélandě, to mají s těmi blinkry vymyšlený úplně skvěle.
Pokud hned dáváš ten blinkr doprava sjíždíš prvním výjezdem, a naopak kdy ho právě dáš doleva dáváš tím najevo, že v kruhovým objezdu zůstáváš - tedy vyjíždíš buď 2. či dalším výjezdem. (s tím že pak si ho hodíš zpět doprava až budeš vyjíždět). Ze začátku, ... když jsem to slyšela, tak jsem si klepala na hlavu, ale člověk pak když to vidí a zažije, tak to je vlastně strašně super. A občas mám tendenci ten blinkr použít takhle i v ČR :D, ale rychle si uvědomím kde jsem.

sarinkha
Автор

Pánové děkuji, ještě bych dal tak 1-3 videa, myslím, že těch křižovatek a situací je dost k vysvětlení, i já bych pár uvítal. 👍 Klidně bych vám mohl dodat min. 1 křižovatku, kterou bych chtěl vysvětlit 😄

jakubsrb
Автор

Díky za video, jen pár postřehů z praxe: blikání doprava už při vjíždění na kruháč, pokud řidič hodlá vyjet prvním výjezdem, by zrychlilo provoz, kdyby to fungovalo. Nejednou se mi stalo, že řidič začal blikat před vjetím na kruháč, ale prvním výjezdem nesjel (a když se mi to stalo v autobuse a já to na poslední chvíli zašlápnul, někdo z cestujících - pochopitelně se nedržel - upadl a nadávky od cestujících putovaly na moji adresu a trubka od toho "blikače" taky na mě), takže vždycky čekám, dokud nevidím, že dotyčný řidič kruháč skutečně začne opouštět.
Blikání doleva na kruháči, pokud následným výjezdem nehodlám sjet: u nás se s tím nesetkávám, ale v některých zemích je to běžná věc. Myslím si také, že toto pravidlo není nutné, protože když neblikám, tak nesjíždím (mnoho řidičů to má jinak - neblikají a sjíždí, naštěstí většinou neohrožjí, jen zdržují), navíc je zde nebezpečí, že řidič, který přijíždí ke kruháči, vidí blinkr u auta zleva, ale neuvědomí si v tom spěchu (chce projet co nejrychleji), že je to blinkr vlevo, nikoli vpravo. A kolize je na světě. Tuto praxi tedy nepoužívám, navíc, když bych u nás na kruháči blikal doleva, tak, protože na to nejsme zvyklí, si mnozí další budou ťukat na čelo a nedrží tak volant oběma rukama 🙂
A třetí postřeh: Je mnoho křižovatek, kterým na tabulkách s tvarem křižovatky neodpovídá skutečnost. Příklad z našeho města: Hlavní silnice vede rovně a cca 50 m za křižovatkou se začne stáčet vpravo. Vedlejší silnice z této hlavní v tom rovném úseku sjíždí v levém úhlu 45 st., tedy z auta to vidím jako odbočení vlevo. Tabulka však věstí, že vedlejší silnice vede rovně, zatímco hlavní doprava. Nevadí, že drtivá menšina bliká doprava, když pokračuje po tlusté, horší je, že mnozí odbočující na vedlejší tu směrovou páčku pod volantem ani nepošimrají.
Toť zatím vše. Blikám všem na zdraví. 🙂

pavelvybihal
Автор

Perfektní pánové, moc díky! Jsem řidič z povolání a u těchto situací se vždy řídím rozumem :D a musím říct, že z velké části to dělám správně, což mě velice potěšilo. Teď už případnou chybu neudělám 👍. Krásně vysvětleno

danger
Автор

Krásně vysvětleno, snad se na to každý podívá

lubosgrimi
Автор

Blinkr není jediná komunikace mezi řidičema :D naopak.
Světla (bliknutí dálkama na levopruhaře "uhni předjíždím" je legální), klakson, majáky (žlutý, modrý, červený). Svým způsobem se daj počítat brzdovky(byť je nejde rozsvítit bez brždění).
A jestli dávat znamení při manévru, v prostřed křižovatky- blinkr samozřejmě vypnu až za křižovatkou, ale cyklista nemusí ukazovat rukou. Já osobně když už musím přes větší křižovatku na kole, tak několikrát ukážu, ale třeba přes koleje mám obě ruce na řídítkách.

cetovac
Автор

S těma varovkama je to velice nešťastně řečeno. Je škoda, že se na ně ve videu úplně opomnělo. Výstražná světla zapínám v případě, že mám na autě poruchu, vidím před sebou nebezpečí, které vyžaduje výrazné snížení rychlosti a při dojíždění do kolony na dálnici. Takže ty varovky v 1:00 jsou absolutně neopodstatněné a je to zneužití výstražných světel. Chci jen upřesnit, že když stojím na silnici u okraje, tak je rozhodně nezapínám, pokud stojím jen proto, že jsem prostě chtěl. Nezapínám nic. Blinkr doprava vypnu při zastavení a při rozjetí dám zase blinkr doleva, že vyjíždím.

czmixer
Автор

Ta perlička na závěr, je běžné zahraniční pravidlo 😛

martinsmolka
Автор

Skvělé video, doufám že se to dostane k více lidem, osobně jsem nevěděl jak je to s tímhle 3:47

simonek
Автор

Skvěle zpracované video, já učím, že kam točím volantem, tam blikám, ale nesmí to být zavádějící pro ostatní řidiče a další detaily vysvětluji dle dané křižovatky, nebo připojovacího pruhu 💪🙏😎

miroslavmlejnek
Автор

Na kruháči se blikání vlevo používalo velmi často např. ve Francii, říkáte tím ostatním řidičům, já tu budu kroužit, nesjíždím (minimálně následujícím sjezdem). Navíc teda ve Francii, se mnohem častěji vyskytují kruháče s více pruhy. Jestli je tomu tak pořád to nevím, už jsem tam hodně let nebyl.
Jinak špatné blikání na různých křižovatkách podobných těm co jste ukázali ve videu vidím dnes a denně moře (bohužel).

LukucProdigy
join shbcf.ru