Skąd wzięła się Czechosłowacja | Rozmowa z prof. Piotrem M. Majewskim

preview_player
Показать описание
28 października 1918 r. na mapach Europy pojawiło się nowe państwo – Czechosłowacja. W przeciwieństwie do Polski, która odzyskała niepodległość po 123 latach rozbiorów, południowi sąsiedzi byli zupełnie nowym tworem politycznym. Powstanie zawdzięczali działaniom czeskiej i słowackiej inteligencki w okresie I wojny światowej oraz poparciu państw ententy. Pod względem narodowościowym Czechosłowacja przypominała Polskę, ponieważ 1/3 mieszkańców stanowiły mniejszości narodowe. Oba państwa rościły sobie pretensje do Śląska Cieszyńskiego, którego część znalazła się w granicach każdego z nich.

#historiabezkitu

Zajrzyjcie również na naszą stronę internetową:

serwisy podcastowe:
Spotify: Historia BEZ KITU
Apple Podcats: Historia BEZ KITU

oraz nasze social media:
Facebook
Instagram
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo sensowny i zrozumiały wykład. 🎉😊

kaspricius
Автор

Dziękuję za wtrna edukacje, próbującą wiele ciekawych wątków. Na edukację nigdy nie jest za późno.!😊

BeataWolk-ywxo
Автор

Strasznie dobrą robotę robicie. Nie tylko w tematach południowych sąsiadów, ale te wydają mi się ciekawe. Nasz program szkolnej historii nie ustawia do zrozumienia sąsiednich środkowoeuropejskich krajów, czy nigdy nie mających państwowości, czy nie-suwerennych ale w innym sensie / w innej historii niż Polska, z innymi emocjami skierowanymi do władcy / zaborcy

jacuswoczega
Автор

Wspaniały odcinek 👍.Dziękuję za niesamowitego erudytę, gościa odcinka.👍 👍 👍

Tinakrystyna
Автор

Dziękuję. Swietnie wyjaśniona geneza powstania państwa Czechosłowackiego.

adamgaka
Автор

Świetny temat, interesowałem się historią w szkole, ale mało było w programie historii powszechnej, a jest ona fascynująca i inaczej patrzy się na historię Polski z tej perspektywy.
Poza tym w ogóle nie znamy historii naszych sąsiadów i traktujemy ich trochę z pozycji wyższości. Jako, że pochodzę z płd. wschodniej Polski od dawna interesuję się historią tego pogranicza. Miło było posłuchać o naszych południowych sąsiadach.

krzysiekklejszmit
Автор

Sam sobie postawiłem pytanie, czy gdyby Słowacja była wielowiekowo włączona pod słowiańskie silniejsze państwo, czy zachowała by tożsamość i samo-identyfikację ? Może pobyt w strukturach odmiennego językowo imperium (węgierskiego), kogoś wyraźnie "innego", ułatwił przechowanie tożsamości ?

jacuswoczega
Автор

Bardzo ciekawa rozmowa.
Jak zwykle.
Bardzo dziękuję za kanał Historii bez kitu. Tytuł odpowiada treści.
Pozdrawiam🤝

Marynika-L
Автор

5:29 Kazimierz Feliks Badeni pochodził z rodziny Badenich pieczętującej się herbem Bończa. W latach 1895–1897 był premierem Austrii. Jego rząd upadł pod wpływem oporu Niemców i socjalistów, po tym jak wprowadził w Czechach równouprawnienie języków czeskiego i niemieckiego. Czyli co Czesi zawdzięczają Polakom.

tomaszk
Автор

"Są jacyś Polacy..." takie pojęcie gównowiedzący Francuzi mają do tej pory!
A my ciągle dajemy się nabierać na okrągłe słówka tego lub innego francuskiego tffffuuu prezydenta!

robertkopacz
Автор

Bardzo ciekawa rozmowa.
Pan profesor napisał kilka ciekawych książek, np. o historii Niemców czeskich i o Protektoracie w czasie II WS.
Zakarpacie to Czesi dostali i nie bardzo wiedzieli, co z nim zrobić :)
Na Zakarpaciu, w latach 1938-1939, miała miejsce dość niesławnej pamięci polska dywersja, tzw. Akcja "Łom" (np. jest o tym książka Dariusza Dąbrowskiego "Rzeczpospolita Polska wobec kwestii Rusi Zakarpackiej (Podkarpackiej) 1938-1939".
A o historii Rusinów Zakarpackich ciekawie, i o dziwo dość obiektywnie, pisze Paul Magosi "Naród znikąd":)

marcinpiotrowski
Автор

Jak Polska może być silnym krajem, skoro swoi nie mówią o niej prawdy! Zaolzie miało polską większość etniczną i było przyznane Polsce. Czesi urwali Zaolzie z tyłu, w czasie najazdu bolszewików na Polskę w 1920 roku. Ententa wsparła czeską grabież! Polska w 1938 r. odzyskała swoją własność z ludnością polską!

jaroslawsarnat
Автор

21:32 "Co to za Czechosłowacja, w której było więcej Niemców, niż Słowaków". Nie pamiętam autora.

tomaszk
Автор

Czeska hegemonia na Słowacji trwa. Wszystkie przedsiębiorstwa są w czeskich rękach. Winny jest słowacki charakter, giętkość, miękkość. Unia Europejska pozostawiła kontrolę nad słowacką gospodarką Republice Czeskiej. To czysty oportunizm Brukseli.

mocila
Автор

Niestety Pan profesor się myli, że Habsburgowie panowali nieprzerwanie w Czechach, ponieważ Czesi na swój tron obrali Palatyna Reńskiego Fryderyka Wittelsbacha i mimo, że długo nie porządził to konflikt o tron czeski wywołał wojnę trzydziestoletnią.

MaksymilianRyczek
Автор

No przecież Słowacja dochodzi do Dunaju. Gdzie by mieli iść dalej na południe ? Po Budapeszt ?

piotrmarcin
Автор

Same polskie gieniusze sie tu wypowiadaja

marianbrom
Автор

Ciekawe tez o tym myslalem

Mieszkam przy granicy .

olowrohek
Автор

Mój starzik przed II WŚ chodzili do roboty na Horni Uhry (Czadca)

jerzycieslar
Автор

No nie Czechy to bylo panstwo Morawskie z 3 krolami na Tronie Krakowskim czemu o tym milczycie to Polska przyjela chesst od Czechow takze skoncz synku propagande

andrevonk