Czy struny połączą wszystkie teorie?

preview_player
Показать описание
Jednym z głównych celów koncepcji strun jest zjednoczenie wszystkich fundamentalnych sił natury: grawitacji, elektromagnetyzmu, sił jądrowych silnych i słabych. W tradycyjnych teoriach te siły są opisywane oddzielnie, a wierzymy, że wszystkie prawa natury można opisać - w skrócie, jednym wzorem. Nawet gdyby miał on być skomplikowany (a zapewniam was, że struny są opisywane za pomocą bardzo skomplikowanych równań matematycznych).

Postaram się w tym odcinku o teorii strun opowiedzieć Wam przystępny sposób.

00:16 Czym jest teoria strun?
03:09 Super struny
04:34 Właściwości strun
07:59 Kłopoty
08:58 Kolejne modele tej teorii

Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Panie doktorze, proszę o odcinek w którym tłumaczy Pan działanie metody naukowej. Dlaczego jest najlepszym znanym nam sposobem zdobywania wiedzy o otaczającym nas świecie.

HammerFang
Автор

Coraz lepszej jakości te materiały! Naprawdę dobrze się ogląda!

eragoh
Автор

Szarpnąłem trochę temat teorii strun dzięki materiałowi. Dziękuję.

Mak_lak
Автор

Świetny materiał i dobrze wytłumaczone. Ja swojego czasu byłem ogromnym zwolennikiem tej teorii i nawet sam podjąłem się jej interpretacji i opracowania, które doprowadziło mnie do fascynujących wniosków. Nie jestem naukowcem ani fizykiem jednak nauki ścisłe od zawsze mnie fascynowały i przyciągały jak grawitacja. Więc stworzyłem własną teorię o fundamencie naszego wszechświata i na nowo określiłem wymiary. Ostatecznie nazwałem moją hipotzę "Teorią tkanki" lub "teorią tkanki kwantowej". Określa czym są wymiary, czym jest czas, grawitacja i jak wymiary to wszystko jest od siebie zależne w bardzo przystępny, wręcz... łopatologiczny sposób. Oczywiście to tylko "teoria" ale może za jakiś czas ktoś, kto ma większe możliwości i dojścia dojdzie do podobnych wniosków jak ja i gdzieś to opublikuje. Ja niestety nie mam takich możliwości a ich szczytem jest pisanie komentarzy pod publikacjami kompetentnych osób z nadzieją, że ktoś to przeczyta ;)

Pozdrawiam serdecznie, czekam na kolejne materiały.

syriusztv
Автор

W 1964 r. Peter Higgs jako pierwszy zaproponował istnienie cząstki – bozonu Higgsa. Przy masie 120 razy większej od masy protonu, bozon Higgsa to druga pod względem ciężkości znana cząstka. Jednocześnie jego czas życia wynosi zaledwie 10 do potęgi -22 sekundy. To oznacza, że nie można go znaleźć w naturze. Jednak dopiero w 2012 roku udało się wykryć/udowodnić istnienie bozonu w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

brain_respect_and_freedom
Автор

Krzysztof Meissner i Roger Penrose poświęcili sporo czasu na teorię strun, by dojść do wniosku, że to jednak nie to. Trzeba szukać dalej. Ciężko o lepszych specjalistów w tej dziedzinie

randomname
Автор

Nie mam znajomych z podobnymi zainteresowaniami, więc oglądając ten kanał czuje się jak ten jeden (zazwyczaj tylko jeden) uczeń w szkole, który uważa na fizyce... 😅

klaudia____k
Автор

Pięknie ta teoria spaja się z tym że Pan swoim słowem stwarza wszystko.❤

marcinmarcinmarcin
Автор

Fajnie się patrzy na te zainteresowania fizyki w czasie. Kiedyś wielką unifikacja, potem ciemna materia, w końcu znowu kwantowa grawitacja. Za 5 lat będzie coś innego. To podejście można też opisać jakaś teoria. Np. teoria fluktuacji paradygmatów fizyki

DrKanibalLepper
Автор

@Nauka.ToLubię
Z pewnych przyzwyczajeń mamy kłopoty z pojmowaniem zjawisk fizycznych. Ciągle mówimy o sile ciążenia jako grawitacji. Teoria Względności Einsteina mówi, że jest to ekwipotencjalna energia geometrii czasoprzestrzeni wywołana masą. Zakrzywienie przestrzeni tworzy prostą drogę do miejsca o najniższej energii ekwipotencjalnej. Tak teraz mówią fizycy od Teorii Względności. Przy czym przestrzeń 3 wymiarów może być złudzeniem. Prosty przykład to nitka wełny w kłębku wełny czy nitka na szpulce. Choć kłębek czy szpulka wydają się być trójwymiarowe, to w rzeczywistości są jednowymiarowe jak nitka je tworząca. To jest niezrozumiałe zjawisko topologiczne przeciw któremu buntuje się nasz umysł, przede wszystkim mój. Biorąc pod uwagę fizykę i topologię musimy wszystko ponazywać i poukładać inaczej, aby lepiej to rozumieć. To samo dotyczy dwoistości cząstki i jej fali czyli struny.

wojciechaugustyn
Автор

A propos teorii strun. Poprosiłbym o wywiad z prof Krzysztofem Meissnerem. Profesor zajmował się tą teorią kilkanaście lat. Kto jak kto, ale On pewnie sporo by nam o niej opowiedział.

mainstreet
Автор

Oj, aż się mi Big Bang Theory przypomniało 🥹

PoczkaY
Автор

@Nauka.Tolubię
@TomaszRożek
Jestem z lat 60. i dobrze pamiętam dyskusje o dwoistości światła. W pewnych przypadkach światło jawiło się jako cząstka w innych jako fala. Teoria strun mówi, że wszystkie cząstki mają naturę falową, zwłaszcza fali stojącej. Tą dwoistość jest trudno zrozumieć i dzisiaj. Ja mówię o jednej teorii strun, ale z wieloma wariantami i rozwinięciami. Ten szereg wariantów wynika z rozwoju fizyki kwantowej i fizyki makroskopowej, w tym teorii względności. Teraz grawitacja przestała być siłą, a stała się geometrią przestrzeni. Kwantowanie przestrzeni, czy czasoprzestrzeni, to jest zagwozdka. Zaś liczba wymiarów dla strun jest prosta do wyjaśnienia. Tutaj kombinacja połączeń strun tworzy te wymiary. Ta kombinacja połączeń strun jest dość ograniczona do kokretnej ilości cząstek elementarnych jak kwarki, gluony, elektrony, fotony itd z odpowiednimi antycząstkami. Trudność stanowi opracowanie oddziaływania geometrycznego strun, gdyż nie jest jeszcze wiadomo czy nasza czasoprzestrzeń jest tworzona przez struny. Może czasoprzestrzeń tworzy struny. A może te obiekty są niezależne, choć bardzo mocno wpływają na siebie swoimi właściwościami. Struna może być falą czasoprzestrzeni, a właściwie kwantem falowym czasoprzestrzeni o różnej długości, energii, kształcie itp.

wojciechaugustyn
Автор

Może nagra pan materiał dotyczący prawa przyciągania i jak ta teoria konfrontuje się z nauką? Jest to bardzo ciekawe zagadnienie z punktu widzenia psychologi i dosyć prawdopodobne patrząc na działanie neuronów w naszym mózgu i jak informacje są na nich zapisywane i to w jaki sposób umysł dąży do ich urzeczywistnienia (naszych myśli)

kamilzarebski
Автор

W temacie odcinka bardzo polecam film (oraz kanał) Angela Collier "String theory lied to us and now science communication is hard".

jakubskonieczny
Автор

Zawsze przy strunach przypomina mi się jednolita teoria czasoprzestrzeni Snerga. Ale fizykiem nie jestem, tylko chemikiem więc mogę mieć dziwne skojarzenia

magzug
Автор

Świętym Graalem fizyki jest oczywiście teoria wszystkiego. Hipoteza (super)strun jest próbą stworzenia takiej teorii. Czy udaną? Zobaczymy.

jaceknasalski
Автор

Nie wiem, jak z protonami, neutronami itp., ale chyba elektronów teoria kwantowa nie traktuje jako punktowe cząstki.
Jeśli chodzi o udowodnienie teorii, to czy są jakieś ogarnialne dla laika przewidywania teorii strun, które by odbiegały od przewidywań aktualnie używanych teorii? Bo chyba tak się weryfikuje poprawność teorii.
I jeszcze o długości strun - zdaje się, że przy odległościach rzędu stałej Plancka nasza zwykła geometria euklidesowa przestaje się stosować do czasoprzestrzeni i za bardzo nie wiemy, jak wygląda.

tadeuszkopec
Автор

Mitchio Kaku(chyba dobrze napisałam) też mówił o więcej niż 3 czy 4 wymiarach. 25 lat temu czytałam o tym.

elzbietagegotek
Автор

9:51 wszystkie mają sens, pod warunkiem, że wyciąga się z nich wnioski, aby więcej nie popełniać tych samych błędów i szukać lepszych, wydajniejszych rozwiązań. To że kilkadziesiąt czy kilkaset pierwszych samolotów roztrzaskało się o ziemię nie oznacza, że pomysł jest zły, ale może warto wyłapać błędy i ulepszyć samolot. Tak samo było z lotami w kosmos, gdzie mnóstwo rakiet wybuchło, co nie oznacza, że ich budowa była bezsensu.

tennickniejestdostepny