#javascript - (ne)má budoucnost?

preview_player
Показать описание
Programovací jazyk JavaScript je na vzrůstu. Nespíš to je tím, že je přístupný masám. Co umožňujě jeho přístupnost?

Jakou má JavaScript budoucnost? Smysl se ho učit?

Vznikají nové JavaScriptové technologie, frameworky atd. Jaké a co bude dál?

Javascript se používá už i na backendu - díky NodeJS.

Co TypeScript?

Porovnání JavaScriptu s PHP a poukázání na souvislosti.

=== nodejs:

=== Video: má smysl programovat v PHP?:

=== Programovací jazyk Vala

=== instalace linuxu na servery:

=== patreon:

=== sledujte mě na:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Doplnim, že jvm ekosystém (Java, Scala, Kotlin, Clojure, Groovy ...) má už stable AOT kompilátor do native kódu SubstrateVM. Kotlin má navíc LLVM backend pro kompilaci do native kódu.
JS určitě jen tak nezmizí. Poslední dobou mi příjdou zajímavé alternativi cross-platform UI kity od googlu Flutter, který je už na mobilních platformách stable na Webu Beta. Dále začat na clonu Flutteru dělat Android a Jetbrains. Rikaji tomu Compose.

Vouskopes
Автор

v takové mrazivé dny bych popřemýšlel zda točit venku, nejspíš je vám zima, když se klepou ruce :D nebylo by špatné udělat podcast s kamerou někde v pracovně.

jiri.sikora
Автор

O budoucnost JS bych se nebál dalších 10 let. Je dominant programátorského trhu amatérů i profíků. Nejreálnější "hrozba" je Python, Java, C#. Ale i ty stále mají co dohánět v popularitě. Možná, pokud se bude MS dál otvírat a ujasní si, co chce a nepůjde několika podobnými směry naráz, tak technologie Razor/Blazor (spíše Blazor server, která má dnes garanci vývoje na další 3 roky na rozdíl od webservices) má ten potenciál oslovit lidi jednodušší tvorbou (a ne aby člověk drobný web stavěl skrz ASP.NET MVC/ Core). Na druhé straně Razor není novinka a už několik let se MS do toho neumí opřít, byť teď snad. Tak to třeba dotáhne s JS půl na půl, zvlášť, když .net core může běžet i na Linuxu, je tu jistá naděje :). BTW nemyslel bych si, že vývoj v JS bude levný, to peklo v tom něco dělat si vybere svůj čas, a ten jako vždy zaplatí zákazník. A pokud bude na trhu něco efektivnějšího a použitelnějšího než JS, tak ty firmy na to přejdou, jen proto aby uspořily čas. To je nakonec důvod, proč eshopy na zakázku jsou velmi často v .NET a ne v PHP, i svoboda má svou daň v podobě chaosu, že se neprosadí 1 směr vývoje, kde je dnes Zend framework... On s tím 1 směrem vývoje má problém i MS, natož "akademický" projekt PHP. MS měl vždy sílu v dokumentaci, což je u open-source projektů vždy problém.


karelnovak