Zasada antropiczna – czy we Wszechświecie musiało powstać świadome życie? | prof. Jean-Pierre Lasota

preview_player
Показать описание
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację, że prof. Lasota zmarł 31 października 2024 roku. Był wybitnym astrofizykiem, autorem i popularyzatorem.
***

Stałe fizyczne Wszechświata są znakomicie dostrojone. Znakomicie w tym sensie, że gdyby były choć nieco inne, nie mogłoby powstać życie. Ta obserwacja doprowadziła fizyka Brandona Cartera do zaproponowania zasady antropicznej, w tzw. słabej i silnej wersji. – W silniejszej wersji brzmi ona: Wszechświat i tym samym fundamentalne parametry, które wyznaczają jego budowę musi być taki, aby w pewnym stadium dopuszczał stworzenie w nim obserwatorów. Inaczej mówiąc, ten Wszechświat nie może być „byle jaki” – przytacza w Radiu Naukowym prof. Jean-Pierre Lasota, astrofizyk.

Na przykład, gdyby proton był lżejszy od neutronu nie o jeden, a pół promila swojej masy, to nie mielibyśmy długo palących się gwiazd wodorowych (jak teraz), tylko helowe – palące się krótko. Nie byłoby więc czasu na powstanie życia. Zaskakujące są też związki między stałymi fizyki opisującymi mikroświat, a tymi, które opisują Wszechświat wielkoskalowo. Te zbieżności od lat działają na wyobraźnię fizyków, jak i obserwatorów nauki.

Prof. Lasota opowiada w odcinku, co po latach myślał o niej sam autor, jak była modyfikowana i jak dyskusja o niej wygląda współcześnie. – To jest istny melanż argumentów – ocenia. Różnej jakości.

Zasada antropiczna często bywa interpretowana jako argument za istnieniem Projektanta, Boga, który ten Wszechświat właśnie idealnie dostroił, abyśmy mogli powstać. Co ciekawe, zupełnie nie to było intencją jej twórcy. – Carterowi w ogóle nie o to chodziło, on jest wojującym ateistą – mówi prof. Lasota. Rozmawiamy również o tym, czy zasada antropiczna w ogóle jest zasadą (a może hipotezą), czy zadaje naukowe pytanie (dyskusyjne), czy da się zweryfikować postulat o istnieniu innych Wszechświatów (no, jak myślicie!).

Jeśli spodobał Wam się ten temat i chcecie go zgłębić to przedpremierowo polecam Wam nr 4/2023 Uranii. Ukaże się w niej duży tekst prof. Lasoty na temat zasady antropicznej.

POLECAMY INNE MATERIAŁY:

🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #Jean-PierreLasota
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nie stać mnie na uczestniczenie w Patronite (ciężko choruję). Dziękuję patronom i Radiu Naukowemu, że mogę słuchać jego audycji na You Tube. 🙂

karat
Автор

Byłem tu pierwszy, więc wykorzystam okazję i zanim zacznę słuchać podziękuję za rozmowę z Przemkiem Górczykiem. Stworzyliście Oboje Państwo fantastyczny klimat ciekawej rozmowy. ❤❤

remiss
Автор

Słucham Pani już od dłuższego czasu. Bardzo mi się podoba zróżnicowana tematyka rozmów, zadaje Pani ciekawe pytania. Miło było również oglądać Pani rozmowę u Przemka.

Pakerzyk
Автор

Fenomenalnie się słucha Pana Profesora. Bardzo ciekawy umysł, pokora, wiedza, przeplatana humorem. Więcej takich osób.
Ps słucham wielu ciekawych osób ze świata nauki i nie tylko, na różnych podkastach. Mam jeden wniosek, Fizycy są najciekawszymi umysłami.

jarosawkordeczka
Автор

Mógłbym z profesorem słuchać audycji non-stop.Świetny rozmówca.👍

radosawgorczynski
Автор

Cudny materiał! Prawie nic nie zrozumiałam, ale możliwość sluchania tej rozmowy była dla mnie wielką przyjemnością!

monikape
Автор

Rewelacyjny duet ! Opinia profosesora wydaje się być poszukiwaniem, czyli tym co każdy w sumie czyni. Wydaje się, że fizyka czy matematyka można będzie uznać za temat zamkniętym, tylko wtedy gdyby człowiek był nieśmiertelny.

mrslawek
Автор

Świetna rozmowa. Baardzo zaskoczyła mnie końcówka, poproszę dogrywkę, bo chciałbym usłyszeć dowody profesora, że miłość nie wynika z biologii, biologia z chemii a chemia z fizyki. Na tym właśnie polega emergencja.

WeglowySzowinista
Автор

Genialna rozmowa, proszę więcej takich rozmów Pani z Profesorem ❤

bartosztarwacki
Автор

Kiedy w latach 60-tych próbowałem wytłumaczyć swoje powody, które skierowały mnie na studia astronomiczne w UJ to prof. NN mnie wyśmiał i skończyło się, że wylądowałem na bruku z obawą, iż zjawią się smutni panowie i wyślą z "wilczym" biletem do Wiednia bez możliwości powrotu, jak to było wtedy w zwyczaju; a przecież ... dzisiaj to norma, że dyskutuje się właśnie o tym i nie takie głowy, jak moja, to właśnie roztrząsają - ładnie się to nazywa: Zasada Antropiczna!

sylwinbechcicki
Автор

❤❤❤ i znowu trzeba czekać do czwartku! Pani Karolina razem z panem profesorem napisali i wydali 2 książki! Gratulacje! Już zamówione!

roberttomasz
Автор

Zazdroszczę takich przyjaciół! Gratulacje, świetny podcast!

Emek
Автор

Tak mi się podoba, że za kilka dni posłucham jeszcze raz
👍

dorotachainska
Автор

20240819. Pani Karolino to było piękne znęcanko nad starym wygą. Brawo. Zmęczony już i wpuszczony w Pani żywe relacje rodzinne zaczął sypać skarbami swojej ciężko zdobytej wiedzy.
Genialna nieświadoma prowokacja.
Nie radzę jednak stosować jej wobec mniej pewnych kolauktorach!?
Dziękuję za wszystkie audycje.
Zostanę Pani bogatym sponsorem.
Jeśli mi tylko nie przeszkodzi chorobliwa prokrastynacja.
Nawet tego słowa nie zna słownik.
Ale bądźmy dobrej myśli.
Gorąco pozdrawiam i dziękuję

AndrzejDrobniak
Автор

Ciekawy temat, dużo nowych faktów. Super rozmówczyni a i prowadząca jak zawsze przygotowana :)

jerzynielepiec
Автор

Pan profesor ma głos z gatunku, ja już go gdzieś słyszałem😂
Jak zawsze świetna audycja.
Pozdrawiam serdecznie😀

waniapolska
Автор

O jeju, ale mega gość! Muszę i tak ze 2-3 razy jeszcze posłuchać...

whattheflack
Автор

Uwielbiam Pana profesora, jego wiedzę, styl mówienia ton głosu 😊

killerek
Автор

Było bardzo łatwo i przyjemnie państwa słuchać. Świetna rozmowa.

paulinatrzaska
Автор

Jeden z najlepszych odcinków w przeciągu ostatniego roku!

konradzimny