Historia ewolucji stylistycznej modeli rocznikowych FSO Poloneza (1978-2002)

preview_player
Показать описание
Film o ZEWNĘTRZNYCH zmianach, jakie następowały w samochodzie FSO Polonez w oryginalnej wersji nadwoziowej (hatchback) na przestrzeni całej produkcji, czyli w latach 1978-2002. Nie dotyczy on zmian mechanicznych jak ich tych we wnętrzu (bo by musiał trwać godzinę, a nie chce mi się tyle).
Materiał stworzony w oparciu o wiedzę pozyskaną przez godziny czytania różnego rodzaju artykułów, wypowiedzi pasjonatów i znawców na forach oraz grupie facebookowej FSO Polonez fan club. i ogólnie maksymalnego nerdostwa. Mam nadzieję, że okaże się pomocny w określaniu wieku Polonezów napotkanych w trasie, na osiedlowym parkingu, bądź też w stodole u pana Zenka rolnika.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Usunąłeś link na FSO Polonez fan club? Szkoda. Pozwolisz że uzupełnie wiedze zawartą w filmie o jeszcze większa ilość detali:
Detale z których szybko zrezygnowano w toku produkcji: Pierwsze polonezy miały znaczek licencji "Fiat" na przednim błotniku, chromowane obudowy tylnych lamp, znaczek "Polmo" miał czernione tło. Zmiana bocznych kierunkowskazów na przykręcane, wcześniej były na zatrzaski (podobno w roku 80, nie jestem pewien), detale jak właśnie kierunkowskazy były jeszcze składane z włoskich części, zanim uruchomianą licencyjną produkcje. październiku 1980 zaprezentowano zubożonego "Populara" oraz wzbogaconą wersje "Lux" z kwadratowymi lampami. Nie wiadomo dlaczego na tym folderze nazywano ten pojazd "Popularem II" podejrzeniem że miał 5-biegową strzyknie biegów, i niczym innym się nie różnił. W 79 roku FSO wyłączono z ajednoczenia „Polmo”, i od lutego 80 do wiosny 81 roku, metalowy znaczek "Polmo" na trapie zaczął być wypierany przez plastikowe logo FSO. Polonez wersja "C" to rok wiosna 83 - styczeń 85, dostawał lampy kwadraty jak w wersja luksusowych bo prawdopodobnie starano się go składać z najtańszych dostępnych części, a dwa kwadraty były tańsze w produkcji niż 4 okrągłe lampy. Od tego czasu przestano starać się na sztywno wiązać samochody z wersją wyposażenia (popular, standard, lux), tylko dano większą elastyczność w produkcji (Stąd ten burdel). Teraz jak fabryka wypluła np. golasa z okrągłymi lampami, a maiłeś przydział i odpłaciłeś golasa, to musiałeś za te lampy dopłacić do ceny podstawowej przy odbiorze z Polmozbytu (system dopłat/upustów). Wczesne akwarium to jesień 86 - wiosna 87, nie miały jeszcze przetoczenia na słupku miedzy drzwiami a dodatkowym okienkiem, w tym czasie już zaczęto lakierować też ramki okien, ostatnią zmianą były te nowe lampy tylne, które miały odblaski z lamp z malucha, bo fabryka które je robiła to Zakład nr 7 FSM z sosnowca. W połowię 88 roku zaprezentowano szeroki nosek, wraz z nowy znaczkiem FSO, wcześniej go nie było, ten srebrny eksport z 6:25 to kundel z nieoryginalnym nosem. W drugiej połowie ruszyła produkcja mr 89, wraz z nim postanowiono ujednolicić poloneza, na jesień 90 roku pojawiły się malowane na czarno klamek, dzięki nim można poznać przejściówki z późnej produkcji. Całe malowane ramki okien to wiosna 92, napis "Caro" nie był malowany, to naklejka. Miedzy wąskim a szerokim był jeszcze tak znany mr 91/93, dalej miał wiatrołap, ale miał już przetoczenie na masce, opuszczał fabrykę od około wiosny 93 do jesieni 93. Była to taka modernizacja na raty, bo im bliżej jesieni tym więcej bajerów już miał z szerokiego. Pozdrawiam.

Cnodax
Автор

Powinni zakończyć to na Borku bez żadnych liftów i w 85r. mieć już nową konstrukcję do wprowadzenia. A oni jeszcze kredensa 125 robili do lat '90-tych!

tabczan
Автор

Klamki full chrom byly jeszcze na początku 1990 roku. Na początki 1990 pojawiły się z czarną ramką i srebrną klamką. Występowały nieco ponad rok i latem 1991 w caro zadebiutowały juz całe czarne.

dubrawa
Автор

Jeny, jaki niedoceniony film. To ma tylko 500 wyświetleń? A takie Motoplebsy i Złomniki na powierzchownym opowiadaniu i zaklinaniu rzeczywistości oraz powielaniu stereotypów mają kilkaset razy tyle. Cóż za niesprawiedliwość tego świata.

Nienawidziciel-nyio
Автор

Obniżone dwie dolne linie ogrzewania szyby były juz w przejściówce. Nie wiem skąd taki pomysł

dubrawa
Автор

Ja!. Mam również Swojego faworyta a jest Nim Akwarium z frontem od Borewicza oraz Atu bez Plus-a.

MichałPolonez-vi
Автор

Ciekawy film.
Moim faworytem jest Caro Plus z nowymi klamkami (bo takiego mam, rok 1999), ale te klasyczne mają swój urok i bym kiedyś mógł chętnie przygarnąć. Najmniej podobają mi się przejściówki.

WiktorPL
Автор

Moi faworyci to najwcześniejszy MR'78 i późniejszy MR'89 z 2.0 Forda. Jeszcze Caro MR'91 lub MR'93 (bez znaczenia) z opcjonalnym malowaniem zderzaków i lusterek w kolor nadwozia (ale nie Orciari). Szkoda, że klamek wtedy też nie malowano.

mikoajryniak
Автор

Będzie kiedyś filmik o zmianach we wnętrzu, albo o zmianach stylistycznych Fiata 125p?

mikoajryniak