#13 JAKIE OGRZEWANIE DO DOMU? JAK OGRZEWAĆ ZDROWO KOMFORTOWO I EFEKTYWNIE ?

preview_player
Показать описание
Jak ogrzewać dom, aby było w nim komfortowe ciepło ? co zrobić żeby efektywnie wykorzystywać energie grzewczą ? Jakie ogrzewanie będzie bardziej naturalne - zdrowsze ?
To pierwszy z trzech odcinków o tym jak wybrać ogrzewanie do swojego domu.
W drugim pokaże konkretne rozwiązania - produkty dostępne na rynku i podsumuje ich wady i zalety.
W trzecim skupie się na źródłach ciepła - czyli pellet, węgiel - ekogroszek, drewno, gaz, prąd (kable, maty, bufor i pompa ciepła).

Aby nie przegapić kolejnych filmów polecam skorzystać z:

Produkcja i prezentacja: Maciej Grzesiński

LISTA ODCINKÓW:
ETAP I : TEORIA WYBORU - PRZYGOTOWANIE DO BUDOWY
18. Dach
19. Oczyszczalnia ścieków i własna studnia
20. Fotowoltaika, turbiny wiatrowe i wodne
ETAP II : RELACJA Z BUDOWY -ZASTOSOWANIA WYBRANYCH TECHNOLOGII
ETAP III: TESTY I RAPORTY UŻYTKOWANIA - KOSZTY Z PODZIAŁEM NA KAŻDE URZĄDZENIE
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Popełniłem kilka błędów w filmie:
1. na wykresach Koniga odwrotnie zaznaczyłem temperatury (otoczenie z powietrzem) - co warto zauważyć, a o czym nie wspomniałem - zobaczcie że gdy grzejemy powietrzem - to pole gdzie jest nam komfortowo jest bardzo wąskie, natomiast przy grzaniu ścian ten zakres jest większy - dużo łatwiej go osiągnąć. Nie trzeba tak dobrego sterowania / ciągłej regulacji aby trafić w ten najlepszy zakres.
2. To co zaznaczyłem już na filmie pomyliłem prawo Archimedesa z Pascala :)
Pozdrawiam !
Maciej

holiboodzdrowydom
Автор

Naprawdę mega Chłopie! Wreszcie kanał lekkostrawny bez pitolenia przez godzinę o niczym. Samo meritum.

TVPeter
Автор

Chłopaku ... zajefajny jest Twój kanał !!! Dzięki za Twój wkład i pozytywne rozkminy. Bardzo podoba mi się przedstawienie + i - przedstawianych rozwiązań. 3 maj tak dalej bo jest to super wartością !!! A tekst o żonie ... :) ha - bezcenne ;).

jarosawsosnowka
Автор

Jestem pod ogromnym wrażeniem że Pan, jako osoba nie zajmujaca się zawodowo budownictwem, potrafi przekazać wiecej potrzebnych i rzetelnych informacji, niz moj projektant, kierownicy budowy, wykonawcy oraz inni inwestorzy z mojego otoczenia. Żałuję że nie znałem Pana kanału wczesniej.

vwmkred
Автор

jak to dobrze, ze trafiłem na ten kanal... dzieci za robote!

Jiujitsudadd
Автор

Świetny kanał! Obejrzałem wszystkie Pana filmy w jeden dzień. Chętnie bym się dowiedział kim Pan jest i czym się Pan zajmuje.

piotrpsz
Автор

Uzupełniamy - pierwszy który to powiedział. Niesamowite

icemanone
Автор

Bardzo dobrze i ciekawie tłumaczysz przyjemny głos dobrze się słucha czekam na następne odcineczki pozdrowiam MIŁYCH ZDROWYCH SPOKOJNYCH ŚWIĄT :)

jarosawb
Автор

Dzisiaj odkryłem ten kanał i oglądam (a raczej słucham zerkając co jakiś czas) siódmy film z rzędu. Rewelacyjny cykl.

janbialopiotrowicz
Автор

Bialy pies, John z Usa, a dzisiaj coś z domu Ignacego, podoba mi się taki przekaz. Widać że idzie w tym serce. Pozdro dla kumatych. I obserwuje kanał :)

adamb
Автор

Bardzo dobry odcinek, czekam na kolejne:)

-Monterek-
Автор

w takim filmie powinny być również informacje o zyskach pasywnych; wiele informacji podanych tutaj tyczących się komfortu, temperatury, rozkładu temperatur itp. ma zastosowanie tylko gdy budynek jest źle zaprojektowany i/lub wykonany; szczelny budynek bez mostków termicznych z wentylacją mechaniczną działa inaczej; w przeciągu ostatniego tygodnia grzałem w domu raz (napaliłem w piecu żeby upiec chleb), mam takie same temperatury wszystkich ścian, podłogi, sufitu i mebli; od ścian i od okien nigdy nie ciągnie u mnie chłodem, nie ma też nigdy przeciągów, ścian nie ogrzewam, piec stoi w środku bryły budynku; w sytuacji gdy są niewielkie i równomierne straty ciepła temperatura wszystkiego w środku się wyrównuje

MhUser
Автор

Komentarz dla zasięgów . Świetny materiał czekam na kolejne materiały !

jan
Автор

Keanu Reeves chyba nie zna się na budownictwie, bo w każdym filmie jest mocno zdziwiony. Dobry materiał! Pozdrowienia.

luke.t
Автор

Super Film! Ja w swoim domu tez chciałem zastosować maty kapilarne lecz jednak wybór padł na podłogówkę ze względu na duzo niższe koszty i mniej problemów z wykonawstwem ale tego wyboru akurat nie żałuje. Żałuję natomiast, że nie poszedłem w większa akumulację cieplną gdyż po sezonie grzewczym widzę, że to jest bardzo ważne przy domach o niskim zapotrzebowaniu energetycznym .

zolwik
Автор

Ta część faktycznie była ogólnikowa. Myślałem, że będzie konkret. Czekam na następny film.

ravx
Автор

Z tym ogrzewaniem ogródka to może się akurat zgadzać :-) Przy ogrzewaniu ściennym różnica temperatur na powierzchniach ściany będzie najwyższa możliwa, więc ucieczka ciepła może być największa (zakładając porównanie identycznych budynków poza tym). Ale zapłaci się pewnie za komfort cieplny.
Ogólnie plus za film :-)

PaweRudner
Автор

Cześć tak się teraz zastanawiam. Porównanie uciekającego ciepla do wody. Chciałbym tu się chwile zatrzymać. Powiedziałeś coś takiego im większa różnica między temperatura zewnętrzna a wewnętrzna tym więcej będziemy potrzebować energi do utrzymania temperatury wewnątrz domu. Teraz się zastanawiam gdy ocieplisz ścianę ogrzewaniem ściennym to nie było by to porównywane z tym że przez otwór w gdzie ucieka woda dajesz wąż z wodą o wyższym ciśnieniu przez co poprostu marnujesz więcej wody niż miałbyś dolewać. Rozumiem że ocieplenie może mieć jakiś tam opór ale każdy opór ma inne właściwości przy większej bądź mniejszej energi. Głównie chodzi mi o to że wydaje mi się ze ogrzewanie podłogowe lepiej się sprawdzi. Wiadome ze mamy zimne ściany, ale wydaje mi się ze wtedy mniej energi ucieka przez ściany. Nie mówię że ogrzewanie ścienne jest źłe bo słyszałem tez o plusach np. Że osoby uczulone na kurz lepiej żyją w takim domu gdyż kuz się nie tak bardzo wzbija. Ogólnie świetne filmiki poparte obliczeniami i godzinami spędzonymi na analizie tematu. Pozdrawiam

mariuszyszczarz
Автор

Z tymi kaloryferami pod oknami to tak naprawdę nie grzeją one ściany ( po części tak ale nie o to w nich chodziło). Kaloryfer mial grzać zimne powietrze które przenika przez dziurawa stolarkę okienna. A była dziurawa bo musi być wentylacja.
Teraz robi się termos z domu i trzeba montować rekuperację, dzięki temu olewamy kaloryfery i możemy łatwo i niskim kosztem utrzymać.komfort cieplny w domu. Niestety większość ludzi doszczelnia dom żeby mieć ciepło a wentylację robi grawitacyjna bo " tata ma taką w domu i działa już 40lat"

ukaszsierzpowski
Автор

Bardzo dobry wstęp do następnych filmików.

wm