Fotoškola - jak nastavit foťák pro focení krajiny

preview_player
Показать описание
Fotografování krajiny je další z nejoblíbenějších fotografických disciplín. Vždyť zachytit nádherné scenérie na dovolené a fotografických výletech chce snad každý. Luděk s Michalem vám ukážou, jak nastavit váš fotoaparát na focení krajiny, aby fotky dopadly co možná nejlépe.

Sledujte nás

#FotoSkoda
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Osobně sice mám RF 15-35mm F2.8 ale když je pěkná krajina a mám čas že mi nikam neuteče obloha tak raději použiju jinej objektiv a udělám panoráma. Za mě panoráma je to nejlepší a krásně ostrý z více detaily než jedna fotka

Автор

Pěkně, polopaticky vysvětleno. A doplněno krásnými fotkami.
Jen bych ale zmínil, že pokud máme bezzrcadlovku, je ideální mít zapnuté zvýraznění přepalů a pokud máme v hledáčku zapnutý náhled simulace expozice, tak bych se nebál plného manuálu, tzn. jak ISO a clonu, tak i čas plně manuální. Hyperfokální vzdálenost je podle mne v dnešní době bohužel už dost zapomenutá a nedoceněná vychytávka, která by se měla učit jako základ. Osobně jsem si udělal tabulku, abych nemusel nic přepočítávát (ano jsou na to aplikace, ale takto kouknu do tabulky a vím). Fujiny mají navíc tu krásnou vlastnost, že se v menu dá při přepnutí do MF v hledáčku zobrazit stupnice ostření včetně simulace hloubky ostrosti (podobně, jak to je na MF objektivech). Hrozná škoda, že to nemá víc foťáků. A taky si už několik let říkám, proč nikdo nepřišel s přepínačem AF-C, AF-S, HF, MF, kde HF by automaticky nastavovalo podle ohniskové vzdálenosti a clony právě zaostření na hyperfokální vzdálenost a tuto fixovalo.
PS: Ten formát MFT mě docela pobavil. "Je potřeba víc zaclonit, ale ne moc, kvůli difrakcím. Na MFT proto nastavit clonu 5, 6." Bohužel většina setových objektivů na 5, 6 začíná, pravda na tom delším konci, na tom širším je to zpravidla 3, 5, ale když si někdo koupí MFTčko se seťákem jako svůj první foťák, tak je smutné když má možnost přiclonit jen o 1, 5 EV. Určitě namítnete, že krajina se nefotí seťákem, ale seťákem jsme si prošli předpokládám všichni a každý si musí vyzkoušet, jaká ohniska mu budou sedět, a na to je seťák ideální. Nikdo s prvním foťákem si nekoupí hned 4 - 5 skel aby zjistil, že 80 % krajinných fotek nafotí např. s 28 mm a ekvivalentním podle formátu.

PPS: Na Fujince používám právě ten seťák (sice ten lepší) ale 18mm f/2 mě opticky nějak nenadchla, byť papírově je ideální (mohla by přijít Mark II). 16mm f/2, 8 mně nepřije atraktivní vzhledem k vlastnictví 18-55mm f/2, 8-4 a 16mm f/1, 4 už je určitě super, ale už je přece jen větší a těžší (sice zhruba velikosti toho seťáku, ale přece jen bych si představoval jako pevný širokáč něco menšího).

ibarinka
Автор

Zdravím, rád bych se zeptal ohledně ISO, když foťák má v základu nejnižší ISO 100, ale v nastavení se dá snížit na 50, je to správný krok nebo lepší nechat ISO 100?

KernnyCZ
Автор

Super video! Chybí mi tu celkem zásadní věc. Což jsou filtry.

Benes.ondras
Автор

... někdy i v krajině hraje čas roli, když je tam nějaký pohyb, např. u tekoucí vody, vodopádu, rychlý mraky na obloze, vítr který pohybuje listy, trávou atp. ... ale pravda, spíš vyjímečně a fotit ten pohyb je spíš záměr 🙂

bubag
Автор

Hezky v kostce, díky!👍 Ještě bych zmínil vhodné oblečení, obuv a nějaké ty rukavice. (do zimy, větru, deště, atd.)

TheFillippos
Автор

o nicem vysvetlovat ze studia neumite to ukazat v praxi ?

Hanys