🤯 You Won't Believe How Much an iPhone Really Costs

preview_player
Показать описание
The man who met the head of the company that makes iPhones in China exposes the real production cost of one iPhone.

Don't forget to follow us on Instagram - @financian_

Don't forget to follow us on TikTok - @financian_

#short #shorts
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

If you can’t convince them, confuse them

bakpaokecil
Автор

He confused everyone for sure. He meant labor cost but used the word total cost

sagarnandi
Автор

Source of information “I swear to god”

biszaal
Автор

CEO of Foxxcon is smart. He could make this guy believe that iPhone is costing $10.😂

ubcbnhs
Автор

“trust me bro, it’s actually 2 dollars”

menglongzzz
Автор

It is a lie. He should say assemble not make. It is manipulation.

RoadMonkey
Автор

They are just assembled in China. All the components that go into it cost more than $10 to manufacture

quinnkrug
Автор

Production of each iphone cost 10 dollars not parts inside

ErenJaegerT
Автор

Even Apple was like: Bro we wish it cost 10$, iPhone Pro cost like 450$ plus all the import tax... paying workers, running stores, research and development and so on..

ArthArmani
Автор

Temu be pumping them out real quick for $50 with a 🍋 logo 😂😂😂

YaNeK
Автор

Bro gets his finances done by a burger king employee.

samrins
Автор

$10 is the manufacturing cost, parts are not included, research and development cost also not included, marketing cost not included.

luarbiasawaras
Автор

There's a mountain of greed and corruption between what something is worth and what it costs .

OlderthanIlookyoungerthanIfeel
Автор

Y'all should know...
Remember when $19.99 CD's cost 3¢ it's the same metric nothing has changed.

p_campbell
Автор

My first phone was two empty soup cans and a string. Cost: 10 cents.

rustyking
Автор

He didn't word it properly. It costs 10 dollars for the labor. The computer chip in there is more than 200 dollars by itself.

limitgoesoff
Автор

He really said “nah, I’m more of an Android guy” 💀

Blimpee
Автор

"$10"
"Huuuuhhh!"
"I swear to god"😂

mssnipes
Автор

When someone says "I swear to God" you better believe them.

timstapleman
Автор

That's only labor cost... The whole product requires materials, operating, sales, marketing, shipping and packaging costs 😅

amoechan