Jak działają silniki hipersoniczne? - AstroSzort

preview_player
Показать описание
Kojarzycie może silniki fuzyjne z Mass Effecta? Potężne silniki wykorzystujące plazmę, dające niewyobrażalne przyspieszenie, lecz kosztem trudnego zarządzania ciepłem. Jak wyglądałby nasz świat gdyby ludzkość dysponowała podobną technologią? Cóż, firma Ursa Major w ostatnim czasie przetestowała silnik hipersoniczny na paliwo ciekłe. Nie jest on co prawda silnikiem ze wspomnianej gry, ale zdecydowanie przyczynia się on do postawienia nowego kroku dla ludzkości w dziedzinie nauki. Czym on jest i jak działa?

👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️

Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na YouTube pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:

❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
Więcej szczegółów na profilu w linku.

❤️ Dołącz do Wspierających na YouTube. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!

❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału

🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾

✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie

✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.

✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!

✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi

⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:

DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽

🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek
- zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
- opracowanie: Angelika Szwarczyńska

🎵 MUZYKA 🎵

Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wyścig zbrojeń daje kolejną technologię, która ułatwi nam życie albo szybciej nam je zabierze. Warte ryzyka

pawel
Автор

Super... kolejna metoda na odbieranie ludzkiego zycia. To przykre ze pierwsza rzecz o ktorej mysli ludzkosc przy tworzeniu nowej technologii jest to jak wzajemnie sobie do....bac.

GemPassionpl
Автор

Z tego co pamietam to nie ma takiej predkosci jak "4 machow" tylko mach 4, nie podawajcie ciągu w funtach tylko w kiloNiutonometrach jak już, a najlepiej porownajcie jeszcze z jakims znanym silnikiem dla punktu odniesienia. Może być raptor 3.

kjungst
Автор

Dziękuję za ten kanał, za podkład muzyczny itp. Dziękuję za tą wiedzę.

ukaszkondracki
Автор

Zamiast ciągu w funtach (czy innych jednostkach masy), czy możemy prosić następnym razem o podanie w Newtonach?

gravisrs
Автор

Był amerykański program zastosowania rakiety międzykontynentalnej SLBM Trident D5 do przenoszenia głowic niejądrowych, w ogóle pozbawionych jakiegokolwiek ładunku wybuchowego. Głowica rakiety międzykontynentalnej wchodzi w atmosferę z prędkościami rzędu 20 Ma, więc silnik hipersoniczny może się schować. Atmosfera ją wyhamowuje, ale nadal uderzając w cel ma prędkości rzędu 5-6 Ma. Nie ma do dziś skutecznej obrony przed tak szybkim obiektem. Program nosił nazwę Prompt Global Strike. Pocisk odpalony z okrętu podwodnego mógł osiągnąć dowolny cel na Ziemi w czasie około 30 minut lub krócej i raziłby go energią kinetyczną.

Program zlikwidowano, gdy zauważono proste sprawy.
1. Wystrzelenie takiej rakiety ujawniało pozycję SSBN, który miał na pokładzie rakiety z ładunkiem termojądrowym. Taki SSBN ma pozostawać niewykryty, aż do użycia go w wojnie jądrowej, więc odpalanie rakiet konwencjonalnych nieco psuło ich główną rolę.
2. Rakieta SLBM lecąc do celu nie mogła nawet w przybliżeniu zbliżać swojej trajektorii w stronę terytorium Rosji czy Chin. Zostałaby wykryta, ale nikt by nie wiedział, czy niesie głowice konwencjonalne czy termojądrowe. Potencjalne niebezpieczeństwo odczytania przez którzyś z tych krajów takiego odpalenia jako atak jądrowy na ich terytorium groził wywołaniem wojny jądrowej. Dlatego uznano, że system ma zbyt duże wady i ograniczenia i jest zbyt ryzykowny.

Każda rakieta balistyczna klasy ICBM, SLBM albo MRBM rozpędza swoje głowice do prędkości mocno hipersonicznych. Lecą one po trajektorii balistycznej, ale obrona przeciwko nim jest bardzo trudna. Owszem, są głowice typu MARV czy lecące po spłaszczonej trajektorii. Problemem jest zbudowanie rakiety hipersonicznej lecącej na niedużej wysokości. Nawet stara rosyjska Ch-22 jest w stanie w czasie nurkowania na cel osiągać 5 Ma. Jednak na dolocie leci nieco wolniej i to na sporej wysokości. Niżej problemem jest już tarcie o atmosferę i spalanie powierzchni sterowych. Ten problem miały np. rakiety z systemów S-300.

Bardzo ciekawe były silniki SR-71, który co prawda nie rozpędzał się do więcej niż 3, 5 Ma. Do pewnych prędkości działał jako silnik odrzutowy, a potem zmieniano geometrię wlotu i zmieniał się w silnik strumieniowy. Za to już X-15 z silnikiem rakietowym, w latach 60-tych zeszłego wieku rozpędzał się do 7 Ma i pilotowali go ludzie :)

maciejluczkiewicz
Автор

Jakie "funty"? Ile to jest na złotówki?

sator
Автор

W temacie silników tego typu, ludzkość jakoś dziwnie spowolniła, ponad 50 lat temu latału już Concorde a do dziś brak jego następcy :) coś tu się chyba rozwój przyhamował

Bemxk
Автор

Świetny materiał! Bardzo ciekawy, już wiem jak te pociski hipersoniczne potrafią osiągną nawet 40 Mach.

Nikitija
Автор

Czy ty oszalałeś? CO TO JEST FUNT. GDZIE JEST SYSTEM METRYCZNY

michaserafin
Автор

Smalcem kadłub wysmarować i nie będzie tarcia XD

HOTAIR
Автор

Co do pytania z końcówki - pytanie czy nie da się spowolnić przyspieszania do tak dużej prędkości. Sam lot z taką prędkością byłby dla nas pewnie do zniesienia. Problemem może być natomiast chłodzenie wnętrza takiego samolotu, bo jeżeli zewnętrzne warstwy się grzeją, to w środku również będzie dosyć ciepło 😅

ukaszmusia
Автор

Chodzi o temperaturę na powierzchni pojazdu hipersonicznego. Czy nie jest to aby czasem efekt sprężania na fali uderzeniowej?

boguslawploszajczak
Автор

2:33 Za tą siłe 5 000 funtów to cie powinni do łagru wysłać. Co dalej, moc samochodu będziesz podawał w złotych polskich?

orislaw
Автор

smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)

najdzel
Автор

Z prędkością mach 4, a nie 4 machów;) (mach nie jest jednostką) super filmik 👍

Busheeee
Автор

Wszystko zaczęło się od produkcji piwa na Podkarpaciu, a tu proszę... już zajmują się silnikami do rakiet :D

rowerarz
Автор

Pod koniec pada pytanie, czy silniki hipersoniczne pozwolą na podróżowanie (w domyśle ludzi) z zawrotnymi prędkościami?
Rzucę kontr-pytanie: po co?
Przykład Concorde'a dobitnie pokazał, że jest to skrajnie nieopłacalne, czyli z rynkowego punktu widzenia zupełnie niepotrzebne. O wiele efektywniej jest zaprojektować i zbudować flotę pojemnych i wydajnych samolotów poddźwiękowych, niż za te same pieniądze postawić kilka sztuk (tak, kilka sztuk) superszybkich, ultradrogich (pod każdym względem) i megaskomplikowanych naddźwiękowców, które potrzebne są zaledwie garstce ludzi.

stefanczarniecki
Автор

Mo że to nie jest oczywiste, ale słowa pojazd, jazda, jeździec, przejazd, przyjazd czy odjazd, mają wspólne pochodzenie. Odnoszą się do poruszania się w kontakcie z gruntem. Samoloty czy statki nie odjeżdżają, nie przyjeżdżają i nie przejeżdżają przez morze, a rowery nie latają.🙄

banytube
Автор

Dodam jeszcze że problematyczne przy takich prędkościach tak jak nadmieniłeś temperatórach wynikających z tarcia są również wszelkie połaczenia w konstrukcji...a to w związku z rozszeżalnąścią cieplną materiałów. SR-71 Bleckbird przed startem cały przeciekał bo wszystkie połączenia byly luźne. Uszczelnial się dopiero w wysokich temperaturach roboczych w trakcie lotu.
Pozdrawiam Astrofaze.

BartlomiejK-gurk