Harwester. Zły czy dobry? | Oblicza lasów #67

preview_player
Показать описание

Czy da się driftować harwesterem? Jaką największą prędkość potrafi osiągnąć? Ile drzew jest w stanie ściąć w ciągu jednego dnia? O tym opowiada Zdobysław Czarnowski w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów".

#Zdobek #ObliczaLasów #harwester

Prowadzący: Zdobysław Czarnowski
Reżyseria: Tomasz Zielonka
Zdjęcia: Adrian Frankowski
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jak ja lubię oglądać odcinki z tym Panem. Wie co mówi, mówi to w sposób ciekawy i ma poczucie humoru, bo te serduszka były nawet śmieszne. Pozdrawiam.

RedKadilak
Автор

Pozdrawiam serdecznie Adama 🌞🏕 Ślady po tej maszynie to masakra 🏕 Ściółka zniszczona pod ciężarem maszyny . Pilarze to jest to . Nic i nikt nie zastąpi dobrego , drwala , pilarza . Dzięki za kolejny super film i poczucie humoru . Życzymy zdrowia i wytrwałości oraz sukcesów . Pozdrawiamy serdecznie z Chicago 🏕🌞🇵🇱

jerzykryszczynski
Автор

Wspomnieć należy iż harvester zapewnia dużo więcej bezpieczeństwa pracownikowi na pozycji poklęskowej i suszkach pokornikowych. Głowica na długim ramieniu i kabina ROPS/FOPS skutecznie chronią operatora przed oberwaniem w głowę.
Zdobku jak zawsze świetny odcinek.

Krzysztof_Kornet_
Автор

Polecam las do obejrzenia po takiej akcji w sudetach .... część szlaku tak zdewastowana ze się przejść nie da. Kamienie po 300 kg powyrywane. Może na plantację sosnny to i dobre .

RP-ciqe
Автор

Czyli szczyt precyzji operatora harwestera jak potrafi takim potworem znaleźć, wyciąć
i pociąć borowika? :)

greenbike
Автор

Chodzę po lasach na spacery z dziećmi I niestety u nas zremby wyglądają nieco gorzej A ślady po tej maszynie są ogromne

rafakrajnik
Автор

Pali 100 na 100 ( w normalnych warunkach) hałas duży, nie ustany dźwięk min 8h więc zwierzyna jednak bardziej cierpi, pilarze czy drwale na bezrobocie, a pozysk musi się zwiększać aby firmy które dysponują tym sprzętem mogły funkcjonować efekt las staje się mechaniczny i zacznie w nim brakować miejsca na naturalne życie, ok rozumiem że harwester daje duże efekty i większe bezpieczeństwo ale dla ludzi i fabryk nie natury. Pozdrawiam serdecznie Dawid.

nietrefek
Автор

Wasze filmy oglądam z dziećmi (5 i 7 lat), siedzą jak zaczarowane :)

paweadamik
Автор

To jest maszyna! Nie powiem, też byłem dość sceptycznie nastawiony do aż tak potężnej mechanizacji w lesie dopóki... nie zobaczyłem tego "potwora" w akcji na żywo. Jest respekt! To co potrafi wyczyniać dobry operator to istne cuda! Szybkość, dokładność i bezpieczeństwo. Co prawda na naszych, dość górzystych terenach maszyna nie ma takich możliwości jak choćby na Pomorzu, ale i tak z pewnością jest to duży krok do przodu.
Ciekawi mnie natomiast jak wygląda sytuacja z uprzemysłowieniem z drugiej strony, tj. przy nasadzeniach? Jest to możliwe? Słyszałem o sadzonkach spuszczanych z samolotów, bodajże gdzieś w Azji, o ciekawych - ręcznych maszynkach w Skandynawii ale to rozwiązania chyba raczej nie na nasze możliwości i gleby? Samą nowością dla mnie - leśnego laika, była podpatrzona niedawno w okolicy metoda z wykorzystaniem konia i bron, bo ja to zatrzymałem się jeszcze z czasie tradycyjnych rozwiązań, czyli motyka-talerz-sadzonka. ;) Planujecie może nagrać coś na ten temat?

Serdecznie pozdrawiam z Dolnego Śląska!
PS.: Materiały są świetne!

trofida
Автор

Fajnie przygotowany odcinek. W podziękowaniu dla twórców dałem 👍
Zalety maszyny wielooperacyjnej zaprezentowali Państwo świetnie. Teraz grzebię po sieci i szukam odpowiedzi na temat: jak szybko zamortyzuje się zakup takiego (drogiego - nie było o tym w filmie) sprzętu? Jak duet harvester + forwarder "radzi sobie" w terenie podmokłym albo górskim o dużym nachyleniu? Czy głowica nie "psuje" pozyskiwanego surowca drzewnego?

fredpl
Автор

Odcinek jak zwykle ciekawy. O harwesterze czytałem w papierowym wydaniu "Echa leśnego" z 2017 r. Plusy i minusy, ale jak powiedziano nieunikniony jest w naszych lasach. Pozdrawiam wszystkich z EL, tych przed kamerą, tych za kamerą i tych piszących do bardzo ciekawego wydania papierowego. Wesołych świąt życzę Wam.
PS. jak można dostać kamizelką odblaskową LP?

jedrzejjedrzejewski
Автор

Przydało by się Więcej informacji technicznych, jakie są rodzaje oraz historie powstania tych wspaniałych maszyn

marekn
Автор

Zobek nie wiem czy zauważyłeś ale drewno obronione głowicą harwestera szybko sinieje i traci na jakości leżąc w stosie. Innymi słowy jeżeli drewno po głowicy nie trafi od razu do zakładu to się zmarnuje. A drewno pozyskane metodą tradycyjną jest odporne na przechowywanie w stosie.

Norber
Автор

Świetny odcinek, bajeczne efekty specjalne :D

krzysztofszafranski
Автор

Świetne te wasze filmy. Można sie wiele nauczyć o lasach i wgl. Pozdrawiam cieplutko ^^

askalwg
Автор

dodatkową zaletą harwestera jest to że nie zostawia po sobie puszek po piwie ;), w ubiegłym roku będąc w lesie na grzybach prawie przy każdym stanowisku pilarzy mozna było uzbierać po 3-4 puszki

zbigniewbochniak
Автор

Bardzo podobają mi się wasze filmy, oglądam je jeden po drugim. Nasunęło mi się przemyślenie - właściwie czemu Lasy Państwowe muszą być traktowane jako przedsiębiorstwo, skoro są dobrem narodowym? Czy nie lepiej byłoby część drzewostanu, powiedzmy połowę każdego nadleśnictwa, pozostawić rzeczywiście naturalnie bez zbędnej ingerencji człowieka, niech sobie rosną z sękami, będą poskręcane, byleby natura sama się rządziła?

maciejzawistowski
Автор

Zdobek a może zrobicie odcinek o tym jak mądrze dokarmiać dziką zwierzynę zimą? Ja np w zeszłym roku wycinałem 10 sosen w swoim lesie, obaliłem i zostawiłem na 2 dni dla jeleni, one miały pokarm a ja okorowane drewno 😊

BoyLHS
Автор

niezłe filmy kręcicie. Ja leśniczych miałem za gamoni. dobra robota, musze odszczekać

juri
Автор

Witaj . Super . A zrobisz odcinek o crossach czy quadach w lesie . Czemu nie mozna przejechac przez lesny odcine wyjezdzona droga badz wylozona plytami . Nie mowie tu o zjezdzaniu z trasy badz ryciu sciolki .
Pozdrawiam

mateuszslubecki