Dlaczego Polska nie miała kolonii?

preview_player
Показать описание
Kto pierwszy odkrył Amerykę i czy mógł być to Jan z Kolna? Kim była ta legendarna postać? Czy Polska brała udział w odkryciach geograficznych? Kto dzisiaj pamięta o Krzysztofie Arciszewskim, Michale Bojmie, a także innych odkrywcach? Co możemy powiedzieć o kolonialnych ambicjach II Rzeczpospolitej? Czy to prawda, że Angola, Liberia czy też Madagaskar mogły stać się polskimi terenami zamorskimi?

W najnowszym odcinku podkastu popłyniemy tropem polskich odkrywców. Pomówimy o polskich ambicjach kolonialnych oraz o tym, co z nich wyszło. Gościem Cezarego Koryckiego jest profesor Andrzej Karpiński z Uniwersytetu Warszawskiego

Rozdziały:
00:00 Rzeczpospolita w wyścigu o podział świata. Polska za burtą
00:51 Legenda polskiego odkrywcy
25:10 Przegrana szansa
41:11 Kolonialne ambicje sanacji

Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na:
● YouTube • Podcasty Muzeum H...
● a także na innych platformach podcastowych.

Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nie mieliśmy i tego nie żałuję. Polscy piłkarze nie mają za co klękać.

dominikkurek
Автор

Każdy naród, w świetle współczesnych pojęć dot. praw człowieka, ma prawo do samostanowienia, nawet jeśli muszą żyć w państwie o dużej tolerancji, (jak to było w wielonarodowej przed wiekami Polsce), gwarantującym im dużą autonomię. Czy wszystkie nacje, począwszy od Jagiellonów, w tym od wybitnego króla Kazimierza Jagiellończyka (Polska od morza do morza), czuły się dobrze pod polskim panowaniem komfortowo? Antagonizmy na tle, nie tylko narodowym, są nieobce od tysiącleci, żyjącym na wspólnej dla nas wszystkich Jej mieszkańców, Matce Ziemi. W dzieciństwie też to czułem, będąc wyzywany, także przez dorosłych "od ZaBugowców", pomimo tego, że urodziłem sie po wojnie w Dąbiu (na Prawobrzeżu Szczecina), a Mama w gminie Młodzawy, pow. Pinczów, Tato natomiast w Żabnicy pow. Żywiec.
A co do kolonizacji w różnych okresach i jej charakteru.
Miejsce moich urodzin (Pomorze Zachodnie), zaczęło być intensywnie kolonizowane przez przybyszów z Zachodu począwszy od słynnej krucjaty duchowieństwa i rycerstwa niemieckiego przeciwko Słowianom Połabskim w 1147 r. Inicjatorem tej krucjaty był zakonnik Bernard z Clairvaux i władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, tzw. I Rzeszy (2.02. 962 r. - 1806 r. po kapitulacji Austro-Węgier pod Austerlitz) i król Henryk III. Kolonizacja, a raczej jej zasieg, jak twierdzi wielu historyków, została zatrzymana rzekomo, przez Aleksandra Newskiego po słynnej zwycieskiej "Bitwie na Lodzie" koło obecnego St.
Petersburga w kwietniu 1243 r.
Każda kolonizacja, czy ta niemiecka, czy ta po wielkich odkryciach geograficznych, czy nasza na kresach, miały różny charakter, toteż podejmując się ich oceny, trzeba brać pod uwagę uwarunkowania geopolityczne, społeczno-polityczne, a nie tylko emocje targające nami, jakie wskutek zmian na przestrzeni wieków zachodziły w Środkowej Europie i na świecie. Jest to bardzo złożony temat i każdy w swoim mniemaniu ma swoją najtrafniejszą racje, ja powiem z pokorą także. Warto jednak pamiętać, że niby jesteśmy "dziećmi jednego Boga", a my i nasi przodkowie mają wspólne korzenie wywodzące się ze Środkowej Afryki, o czym zbyt zapominamy. Przy tym zmuszeni jesteśmy współżyć na tej jedynej dla nas Matce Ziemi, anie wyłącznie wojować...

ryszardkotla
Автор

Wow! Dzięki za kolejny ciekawy odcinek. Kawał dobrej roboty. ❤

moniczkaijuz
Автор

Z koloniami, to nieprawda . Polska miala kolonie! Ja bylem na koloniach, raz w Falenicy, a drugi raz w Szczawienku.

MrPietras
Автор

Temat ciekawy i fajny, ale fascynacja kolonalizmem to mierzenie się również z bolesną prawdą na temat jej skutków i problemów jakie wywołał. Najlepszym przykładem są Belgowie, Francuzi, Portugalczycy czy Anglicy oraz jeszcze drugie tyle państw, których nie wymieniłem. Myślę, że z perspektywy czasu lepiej się stało, że nie jesteśmy w tym gronie.
Temat poszukiwań koloni w czasach II RP pojawił się również w książce o podróży Kazimierza Nowaka pt. Rowerem i pieszo przez czarny ląd, którą gorąco polecam.

ro-nxjk
Автор

Wszystko za późno z tymi aspirycjami kolonialnymi po 2św kolonie odzyskiwały niepodległość okres tzw złotej Polski był właściwy tyle że my niestety nawet w eksporcie własnego zboża mieliśmy pośredników szkoda bylibyśmy może tak bogaci obecnie jak angole holendrzy belgowie itp no cóż zrobili kolonie ale z nas po rozbiorach!👎

chrischristoferson
Автор

Bardzo ciekawe, można jednak popracować nad jakością dźwięku

Porcelanix
Автор

Bardzo ciekawa gawęda historyczna 👍👌🇵🇱

oskarszafarowicz
Автор

Leci minuta jedenasta. Dawno nie słyszałem tak fascynującego materiałku.

HarryUrazman
Автор

51:15 😅 to Komor jako prezes tej Ligi pewnie by zdobył dla nas jakiś szogunat jako kolonię 😅

rusin_ale_polak
Автор

Jak mogła mieć skoro nigdy nie byľo polityki morskiej ?

siedem
Автор

Polska-Korona nie miała nigdy żadnych kolonii - co było wielkim błedem o czym przekonała sie Polska w roku 1939, kiedy nasz rząd musiał dziadować najpierw we Francji a później w Anglii. Natomiast RON - a konkretnie jej lenno - Kurlandia i Semigalia posiadała przez pewien czas kolonie - Tobago i Gambia.

hanskloss
Автор

Wieczna kolonia slug i probkow =miec kolonie ?

miromanorzechowski
Автор

Ciekawy podkast. Tym niemniej należałoby sprecyzować, że nie mieliśmy kolonii zamorskich, bo czy tzw. kresy wschodnie nie odgrywały w pewnym zakresie funkcji kolonii, to bym sobie ręki uciąć nie dała. W każdym razie tak je postrzegano już w połowie xix wieku, bo pamiętam że w jednej z powieści Józefa Korzeniowskiego zetknęłam się z porównaniem, że czym Indie dla korony brytyjskiej, tym kresy dla Polaków.

gryzeldawrr
Автор

Nie mieliśmy kolonii bo Polska nie miała silnej władzy centralnej a o wszystkim decydowało 8-10 % narodu w postaci często prymitywnej szlachty.Była to klasa mało rozgarnięta, przywiązania do uprawy roli i gnojenia chłopów pańszczyżnianych.Mieszczaństwo, żródlo postępu w innych krajach, u nas było słabe i w większości obcego pochodzenia.Tępa szlachta przez 2 wieki nie potrafiła zmobilizować się i wcielić do Polski Gdańska i Prus Książęcych.W efekcie powstało po Potopie państwo pruskie które było głównym sprawcą rozbiorów Polski.

Tacyt
Автор

Kto pamięta patriotyczne manifestacje uliczne z okazji "Dni Morza" w II RP, kiedy uczestnicy nosili na transparentach hasło:
"ŻĄDAMY KOLONII DLA POLSKI"...

ryszardkotla
Автор

A Ukraina, te latyfundia, to nie były kolonie. A zajmowaliśmy i tereny do morza Czarnego. A do podbojów w odległych miejscach, to potrzeba dużej rozwiniętej i zorganizowanej floty i rozwiniętego handlu. A że w okresie międzywojennym niektórzy mieli mrzonki, to i dziś są tacy inteligenci.

jani
Автор

Litości, Zaruski nie był marynarzem, tylko żeglarzem.

wiktorwiktorowicz
Автор

Jedna z noblistek uważa, że kolonią Polski była "Ukraina"...☺

antylemingable
Автор

Polska była rolnicza nie handlowa .Ziemi do uprawy u nas wystarczało. Poza surowcami nic nie mieliśmy do sprzedazy to nie było potrzeby tym bardziej iż tradycji żeglarskiej nie nie było jakiejkolwiek .

piotr