Zaprzestanie uprawy orkowej poprawia jakość gleby

preview_player
Показать описание
Dr Marcin Świtoniak z Wydziału Nauk o Ziemi UMK opowiedział nam o skutkach jakie spowodowała kilkusetletnia uprawa gleby w systemie orkowym. W odkrywce glebowej mogliśmy również zobaczyć pozytywne skutki decyzji o zaprzestaniu orki sprzed kilkudziesięciu lat. Jak mówi dr Świtoniak zaprzestanie uprawy orkowej i wprowadzenie uproszczeń w uprawie skutkuje polepszeniem jakości gleby.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Kurde zamiast się kłócić to może niech ktoś zrobi jakiś rzetelny eksperyment i na tej samej klasie ziemi 1ha uprawia bezorkowo i 1ha konwencjonalnie z dokumentacją całego procesu przez kilka lat i będzie jakieś porównanie. Tak to jeden mówi tak, drugi tak i guzik z tego można wyciągnąć w sumie.

nilmergomino
Автор

najważniejsze w uprawie bezorkowej głebokiej jest zmianowanie żeby poradzić sobie z chwastai i samosiewami

dawidp
Автор

A czasem wierzchnia warstwa nie wygląda tak ponieważ wcześniej gleba była uprawiana w systemie orkowym, dzięki czemu poprzez coraz głębszą orkę i nawożenie organiczne pięknie się wymieszała i przerobiła na przestrzeni lat? I teraz można uprawiać bezorkowo w tej warstwie którą przygotował pług

barczu
Автор

Świetny film. Bardzo pożyteczny. Łapka i sub oczywiście :)

marekrolnik
Автор

Jak wygląda sprawa z zachwaszczeniem przy uprawie bezorkowej?

piotr
Автор

Co nauka robi z mózgiem człowieka. Facet staraj się o odszkodowanie od uczelni. Powiedz kto Ci to zrobił a pomszczę Cię!

arturskrzypczak
Автор

Fajnie wyjaśnione...
Ale znam takich rolników, którzy skomentują to tak.... Dziadziuś orał, tatuś orał to ja też będę orać! 🙂

jarosawgrabowski
Автор

Co z tego jak nie pokazali porównania z uprawą orkową, przekrój gleby byl by taki sam, albo nawet lepszy, uprawa bezorkowa ma swoje zalety, ale ten film w ogóle do mnie nie trafia.

adamchwalik
Автор

0:16 "... widzisz wnusiu, jeden pracuje, a reszta sie gapi..."
XD

bogna
Автор

A jak to jest przy uprawie uproszczonej? Też niszczy strukturę tak jak pług? Czy w mniejszym stopniu.

przemysawadniak
Автор

Jakie kilkaset lat pługi są w użyciu?Dr. nie myl pługa ze sochą.

heniupiuto
Автор

Oczywiście ze poprawia struktura po uprawie bezorkowej jest znacznie lepsza

nigreos
Автор

Ten profesor niech zostanie rolnikiem polecam🤣😆

mindel
Автор

Uprawa bezorkowa ma rację bytu na lżejszych i zasobnych glebach, ale niech ktoś spróbuje bezorkowo uprawiać korzeniowe np. buraki na glebie ciężkiej gliniastej...życzę powodzenia, sukcesów nie wróżę, przerabiane praktycznie.

ack
Автор

Napewno poprawia grubosc portfeli producentow maszyn i dealerow. Ludzie plugi juz nakupywali teraz dochodzi nowa gama maszyn do uprawy bezorkowych i delarzy az zacieraja rece na sama mysl o $.

szalonydzony
Автор

Gadanie głupot, orka to podstawa w szczególność na jesień po oborniku czy poplonie . Problem tkwi w tym, ze uprawiacie ziemie słabej klasy zapewne łąkowa lub pastwisko a co do nr ciezko określić, u mnie sa klasy 2/3 orne i glina pojawia sie dopiero 80/100 cm pod warstwą wstepna . Każdy robi na tym co ma, ale podstawowy problem tkwi w tym, że na najlepszych klasach ziemi tworzy sie zabudowa a rolnik pracuje na jałowisku . Wiele było incjatyw odnośnie zakazu budowania na dobrych klasach ale oczywiście pieniadze sa ważniejsze . Pozdrawiam

DariuszTV
Автор

A CO Z SYSTEMEM TRÓJNYM KIEDY JEDEN KAWAŁEK ZIEMI RODZI PRODUKTY A DWA " ODPOCZYWAJĄ "

romanstaniszewski
Автор

Proponuję zastosować chociażby uprawę bezorkowa chociaż 1ha a potem wypowiadać się I krytykować. Mentalność Polaka krytyka nowości I wieczne narzekanie

robertorzechowski
Автор

ciekawe ile tam bylo dzdzownic na 1 metrze

CzaryMaryWiecejWiary
Автор

Obecna przemysłowa produkcja rolnicza działa wyłącznie dzięki ogromnym dotacjom. Nikt nie musi myśleć, reszta społeczeństwa ma wysokie ceny żywności ukryte w płaconych podatkach. Na wyżywienie 1 rodziny potrzebne jest ok. 5 ha upraw. Gdyby uprawiać glebę zgodnie z zasadami biologii to na luzie z 1 ha da się wyżywić rodzinę. Nieudolność i brak elementarnej wiedzy biologicznej rolników jest porażająca. Metodami z orką jest jak jest wyłącznie dzięki dotacjom. Eksperyment przeprowadzony we Francji pokazał, że z nieużytku po 3 latach pracy "wyciągnięto" 30k EUR z ha a po pięciu latach ok. 90k EUR z ha. Ciekawe kiedy nasi rolnicy zrozumieją, że prawie bez nawożenia, bez podlewania, tarasując pola aby nie tracić humusu itd. można zarobić kasę i mniej się narobić (oczywiście po paru latach inwestowanie głównie większej ilości pracy. Śmieszne jest gdy posiadacz iluś tam ha dorabia jako cieć.

bogdanr