Głóg- naturalny środek wspierający pracę serca i układu krążenia. #zioła #głóg

preview_player
Показать описание
Dziś opowiem Wam o niezwykłej roślinie, jaką jest głóg. Dowiecie się, jakie ma właściwości, jak go stosować i dlaczego warto włączyć go do swojej domowej apteczki.
Głóg to krzew lub małe drzewo z rodziny różowatych. Występuje na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce rośnie dziko, ale jest również uprawiany w ogrodach. Bo Jego owoce i kwiaty były wykorzystywane w medycynie ludowej już od wieków.
Głóg jest znany głównie jako naturalny środek wspierający pracę serca i układu krążenia. Zawiera cenne flawonoidy i procyjanidyny, które mają działanie przeciwutleniające. Dzięki temu pomaga obniżać ciśnienie krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi. Ponadto, głóg działa uspokajająco, pomaga walczyć ze stresem i bezsennością.
Jak stosować głóg? Przepisy i zastosowania:

• Herbatka z głogu: “Z kwiatów i owoców można przygotować pyszną i zdrową herbatkę. Wystarczy zalać jedną łyżeczkę suszu szklanką wrzątku i zaparzać przez dziesięć minut.”
• Nalewka z głogu: “Nalewka z głogu to doskonały sposób na wsparcie układu krążenia. Przygotowuje się ją, zalewając owoce głogu alkoholem i pozostawiając na kilka tygodni.”
• Odwar z głogu: 1 łyżkę rozdrobnionego głogu zalej jedną szklanką wody, gotuj przez 5 minut pozostaw na 30 minut i pij 1-2 szklanek dziennie.
Chociaż głóg jest bezpieczny dla większości osób, nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby przyjmujące leki na serce bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Warto wiedzieć, że głóg był symbolem miłości i wierności w wielu kulturach. W starożytnej Grecji uważano go za święte drzewo i zdobił ołtarze podczas ceremonii ślubnych.
Film pełni rolę informacyjną edukacyjną. Nie jest to Porada Medyczna. Wszelkie działania robisz na swoją odpowiedzialność.

Źródło:
Kulczyński B., Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu, [w:] Probl Hig Epidemiol 2016, 97(1): 24-28
Król D., Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.)) – cenną rośliną leczniczą, [w:] Postępy Fitoterapii 2/2011, s. 122-126

#zioła #ziołalecznicze #ziołolecznictwo #głóg #ziołolecznictwo
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

❤ja piję głóg z dziką różą i dodaję sok z czarnego bzu, to tak na odporność. Dziękuję za duuużo wiadomości o tej roślinie❤❤❤

wiesawaprzybya
Автор

Dziękuję, zrobiłam sobie z owoców głogu, sok.😊

oladzidowska
Автор

Chodząc na spacer mijam krzew glogu i podjadam na surowo kilkanaście owocow..Jest bardzo smaczny ..Kiedyś wysuszylam te owoce ale miąższu zostało bardzo mało, więc zjadam na surowo

rozalka
Автор

Dzień dobry jak zrobić syrop z glogu oraz wino?

KM-jtrn
Автор

Specjalnie kilka lat temu kupiłam drzewko i pierwszy raz są na nim owoce głogu.

sylwia
Автор

Witam mam nadzieję że będzie też coś na temat octu z glogu 🐞🌷🌼

bozena
Автор

Dziękuję za bardzo cenne informacje. Pani Kasiu, czy można zrobić nalewkę z suszonych owoców głogu? Pozdrawiam 🌺🌺🌺

lucynakos
Автор

Moja wnuczka ma 2, 5 roku na basenie nabawił się grzybica , lekarstw skutecznych w tym wieku dla niej nie ma , a inne nie skutkują może pani coś zna

barbarahomolla
Автор

Jak przechowywać zerwane owoce glogu aby tak najdłużej nam służyły na herbatki?❤

rozalka