Porodica Cocek | Graditelji Novog Sada (10)

preview_player
Показать описание
Alojz, Jozef, Nandor, Pavle...toliko različitih imena, a jedno isto prezime – Cocek.
Glavni junaci današnje epizode, gotovo ceo jedan vek su gradili, projektovali i dizali Novi Sad bukvalno iz pepela, koji je lebdeo nad ostacima grada posle bombardovanja sa Petrovaradinske tvrđave 1849. godine.

Rodonačelink graditeljske porodice Cocek bio je Alojz, koji ubrzo nakon dolaska u Novi Sad projektuje 1852. godine kuću, koja se, iako malo izmenjena, i danas nalazi u Ulici Svetozara Miletića 31. Nažalost, malo je sačuvano arhitektonskih dela koje je Alojz uradio, a jedno od njih i svakako vredno pomena jeste Pravoslavna crkva na Čenejskom groblju. Njegovom sinu Jozefu, takođe nije bilo strano ako se za graditeljski zadatak dobije verski objekat, te je 1885. projektovao Evangelističku crkvu, na uglu ulica Masarikove i Jovana Subotića. Jozef Cocek je čak bio uključen i u veliki posao tokom projektovanja nekih od verzija današnje novosadske Gradske kuće i svakako je jedna i od njegovih zasluga zašto ona danas ovako izgleda. Literatura je zabeležila da je on bio jedan od najzaposlenijih graditelja u Novom Sadu na prelazu vekova, ne samo zbog toga što je bio talentovani arhitekta, nego je imao i svoje građevinsko preduzeće u kom su bile zaposlene gotovo sve zanatlije potrebne da bi se podigla i najzahtevnija zdanja.

Poslednji u nizu ostavljanja neizbrisivih istorijskih tragova graditeljske porodice Cocek bio je Pavle, rođen 1904. godine. Tridesetak godina kasnije u Novom Sadu osniva građevinsko preduzeće „Cocek i Rajnam“ koje je, ispostaviće se veoma brzo, bilo zaslužno za podizanja velikog broja objekata na teritoriji grada. Pavle Cocek je arhitektonski između ostalih osmislio zgrade u ulicama Ignjata Pavlasa 8, Jovana Đorđevića 7. One i danas krase jezgro dela centra grada koje je uglavnom u duhu modernizma projektovano i zidano između dva svetska rata. Kao i prethodnici iz njegove familije, i on je bio angažovan na projektovanju javnih objekata, a zgrada nekadašnjeg Mađarskog pevačkog društva u Teslinoj ulici, danas je objekat sportske namene „Partizan 2“.
Posle 1944. Pavle Cocek je uhapšen. Nova vlast, optuživši ga za saradnju s neprijateljskim snagama za vreme rata u Novom Sadu, poslala ga je u Rusiju, gde je veoma brzo i preminuo u zarobljeništvu.

Bez obzira na sve istorijske događaje, kroz koje je Novi Sad prolazio nepunih stotinu godina, koliko su pripadnici ove graditeljske porodice bili aktivni, činjenica je da bi bez arhitektonskih i građevinskih delovanja Cocekovih, grad izgledao drugačije. Na sreću, ipak je, sačuvano dosta njihovih dela.

UREDNIK I SCENARISTA
VLADIMIR BAJIĆ

STRUČNI SARADNIK NA SCENARIJU
ISTORIČAR UMETNOSTI VLADIMIR MITROVIĆ

DIREKTOR FOTOGRAFIJE
Miloš Janjatović

MONTAŽER SLIKE I ZVUKA
Jaroslav Kolar

SNIMATELJ ZVUKA
Nikola Lončar

DIZAJNER SVETLA
Vedran Šantić

PRODUCENT
Mirko Bojić

Kompozitor: Vladimir Bajić
PESME IZVODI: HIRURGIJA

DIZAJN I ANIMACIJA
ALEKSANDAR ŠEĆEROV

REDITELJKA
OLIVERA ŠEŠLIJA

Odgovorna urednica Dokumentarno-obrazovnog programa
Jelena Bugarski

Proizvodnja RTV
maj 2022.

---

Рекомендации по теме
join shbcf.ru