Dlaczego Słowianie mieszkali pod ziemią? Tak wyglądały słowiańskie domy sprzed ponad 1000 lat

preview_player
Показать описание
Wcześni Słowianie nie budowali takich samych domów, co ich sąsiedzi z zachodu i południa. Mieli swój własny, bardzo charakterystyczny rodzaj budownictwa. Jak wyglądały ich chaty? Jak mieszkali? I dlaczego żyli pod ziemią?

Autor materiału: KAMIL JANICKI

#historia
#słowianie
#średniowiecze
#historiapolski
#archeologia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Uczono nas tak, jakby ludzie kiedyś byli głupsi, mieszkali w drewnianych chatach w dymnikami i było im zimno - tyle pamiętam ze szkoły, a tu proszę - przemyślana konstrukcja, zagłębiona, więc ciepło w zimie. Budowali racjonalnie i rozumowo, na miarę wiedzy i narzędzi swoich czasów, ale mądrze. Dziękuję za wideo :)

annapiosik
Автор

Ustne przekazy dawnych czasów często były bardziej autentyczne niż to,
co przekazują nam dziś podręczniki historii. Nie można ślepo wierzyć oficjalnej wersji,
bo często jest ona jedynie interpretacją zdarzeń, ukierunkowaną na budowanie określonego światopoglądu.
Prawdziwa historia to suma wielu perspektyw, a nie jedna, narzucana przez dominującą grupę.

Pozdrowienia z Republiki Suwerenów❣

grzegorzwitarianin
Автор

Jak niewiele słyszy się o Słowianach 😢. Dzięki za to!

pawel.PRAKTYCZNIE_O_AUTACH
Автор

Zdarzyło mi się odwiedzić galijski skansen w Belgii i tam też budowano podobne chaty. Warto dodać do wzmianki o "dymnikach", że chaty były głównie orientowane z najczęstszym kierunkiem wiatru (np wzdłuż linii wschód - zachód), tak aby wiatr wpadał jednym dymnikiem i wypadał drugim, pomagając dymowi się wydostać.

Ruoja
Автор

Kupiłem 3 książki na raz, w zasadzie jedynie ze względu na jakoś yt. Dla mnie - bardzo ciekawe. Pozdrawiam
I dziękuję.

stk
Автор

Szybko, ekologicznie i w zgodzie z naturą :) Dzisiaj bardziej już świadomi, po wiekach doświadczeń znowu wracamy do źródeł ;) Świetnie przygotowany filmik, doskonale obrązujący ówczesne budownictwo. Wszystkie najważniejse informacje w pigułce.Zapowiada się kolejna ciekawa lektura. Z przyjemnością przeczytam więcej :))

paulina
Автор

Budowa ziemianki sprzed 1000 lat trwała 3-4 tygodnie, w 21 wieku ziemiankę albo kurnik dla ludzi trzeba spłacać przez 30 lat. Jak widać mamy niezły postęp technologiczny i cywilizacyjny :D

figefago
Автор

To bardzo logiczne. Odtworzenie pierwotnych warunków bytowania człowieka - jama/jaskinia. Niższa temperatura do spania/regeneracji, właściwa wilgotność od gruntu, do tego odpowiednia wentylacja. Pomaga w regulacji cyklu dobowego. Człowiek ewoluował w takich warunkach, więc są to warunki jak najbardziej sprzyjające. Super materiał :) Muszę koniecznie wygospodarować czas na twoją książkę. Pozdrawiam serdecznie!

neuromancer_
Автор

Ja juz dawno myślałam, ze w razie czego przeniose się do ziemianki, ciepło, sucho, nie należy placic żadnych świadczeń, bez elektryczności słuchać polityków i strachów .

Alicja
Автор

Właśnie jestem w trakcie czytania Pana książki 😊 Gorąco polecam wszystkim miłośnikom historii i nie tylko👍😉

adamak
Автор

Bardzo ciekawy program i promowanie książki. W dalszym ciągu nie wiele wiemy o naszych przodkach. Dziękuję Panu w imieniu swoim i sprawnością innych.

pawelbobbe
Автор

Proste ściany to raczej z powodu materiału, z którego "szalowano" ściany drewniane bale, są proste. Wybór kwadratu, spowodowany najprawdopodobniej uproszczeniem organizacji pracy. W kwadracie jak wiemy wszystkie ściany są sobie równe, więc potrzebujemy 4*X belek tej samej długości, łatwiej zmierzyć, łatwiej pozyskać, łatwiej budować bo bierzesz pierwszą lepszą belkę ze stosu i będzie Ci pasować.

prasaite
Автор

Swietny program. Mysle, ze mamy duzo z ty dawnych Slowian, naszych przodkow. Jak widac z historii NIE DAJEMY SIE 💪 Pozdrowienia dla kotka 😺

mikaalokaa
Автор

Moi Dziadkowie w początku XX wieku kupili ok. 20ha ugoru u dziedzica Głogowskiego z Gardzienic.
Pole to było na całkowitym pustkowiu oddalonym od wszelkiej cywilizacji.
Zbudowali w wąwozie podobną lepiankę-ziemiankę. Tył jej był całkowicie wkopany w zbocze.
Jedynie z przodu było nieduże okno i wejście.
Ale w lepiance tej, ziemiance, były razem z nimi zwierzęta gospodarcze, które zapewniały im także ogrzewanie.

karolmatraszek
Автор

To takie proste. 2m pod ziemią mróz nie dociera. Wiem to z doświadczenia i to dosłownie. W praktyce spędziłem prawie 3 lata w takiej budowli. I były to najlepsze lata mojego życia. Pozdrawiam

adamuspolonius
Автор

Bardzo przyjemny materiał, dziękuję za niego 😊

zudzin.wisniewski
Автор

Moi dziadkowie w woj podlaskim mieli dom drewniany a dach byl kryty sloma, podlogi tez mieli drewniane.Zyli dlugo i szczesliwie w gospodarstwie 15h.Mieli ziemianke na przechowywanie miesa zasolonego z braku lodowki.

KasiuniaGierlachowska
Автор

Zaciekawiony kulturą i wierzeniami Słowian, parę miesięcy temu postanowiłem kupić książkę pt. "Kuchnia Słowian" autorstwa państwa Hanny i Pawła Lisów i cóż, teraz jestem jeszcze bardziej wciągnięty w tę tematykę. Na pewno dołączę Pana książkę do swojej kolekcji. Pozdrawiam.

UkitakethDivision
Автор

Niezwykle przydatne informacje . Dziękuję za odcinek

mijjac
Автор

Wreszcie solidny materiał a nie wynurzenia amatorów samouków.

msobiechowski