Samodzielne planowanie bloku i głowic z dokładnością do jednej setki

preview_player
Показать описание

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

świetny poradnik jak tego nie robić. Po pierwsze liniał, a nie suwmiarka, po drugie przede wszystkim pomiary wzdłuż bloku/głowicy, bo to w taki sposób się krzywi. Jeśli chcesz planować ręcznie to cała głowica powinna leżeć na papierze ściernym na idealnie prostej powierzchni, a nie zapierdalać kawałkiem deski po niej.

RKprojecttv
Автор

już drugi film widzę jak planuje się tak głowicę
i właśnie to jest stara zajebista szkoła która umiera
dzięki za film i więcej takich filmów ze starej szkoły
pozdro

endil
Автор

Dobra robota ja się uczyłem głowice robić na równym stole i na szybie jak najgrubszej 6-8mm i papier przypięty do stołu zszywaczem. Tak mnie uczył znajomy co robił 40 lat w PKS mechanikę i każda głowica była igła tylko przesuwał głowice po szybie z papierem i sama robiła ciężar

konradkubicki
Автор

Ten czlowiek nie do konca rozumie, co robi z tym planowaniem glowicy.Pierwsze to przyrzad do mietzenia ma za krotki, a drugie, to nie sprawdzil plaskosci od rogu do rogu po przekatnej, ani po calosci wzdluz glowicy.Podsumowujac, robota niedokladna.

jerzyprzeslakiewicz
Автор

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pozytywne komenty. Nie sądziłem że zrobię taki huk😊 czasem jest przypadek że trzeba oddać na tulejowanie czy przeszlif zaworów. Ale w moim przypadku było ok. A żeby co kolwiek zrobić musiał bym wysyłać głowice do pl. A bawię się tym i wiem że jest to na 200% dobre i będzie śmigać. Kolejna rzecz. Znajdę jeszcze patent na poprawę gniazd i szlif zaworów ale to troszkę potrwa by uzyskać idealną domowa technikę 😁

skgarageiceland
Автор

uczyłem się u mechanika w latach 90 i miał do tego duży kamień szlifierski, nie można było na nim nawet scyzoryka naostrzyć żeby był gładki, nie pamiętam reklamacji po robieniu silnika

Slaweknarloch
Автор

Dziękówa. Tego mi brakowało. Jutro czuje, że rozp... system z tym patentem :)

Kamil___Konopka
Автор

Właśnie składam swój silnik. Też robię na piechotę bo nie wierzę już tym wyspecjalizowanym zakładom. Pozdrawiam.

sawomirlewinski
Автор

No to się uśmiałem...coś tam wie, nawet stara się to bardzo poważnie przekazać :)
Tak to sobie Panie możesz planować parkiet w domu, no może głowicę od syrenki....a nie obecne silniki produkowane na obrabiarkach cyfrowych. Jeszcze V6 diesla....Deskę z wióra lepiej przeznacz na półkę, a setkę a nawet dwie to w szklankę się leje :) Głowicę lub blok oddaje się do człowieka który ma maszynę do takich rzeczy i wiedzę.

majsterusnt
Автор

Dziękuję jeśli się podobało. Udostępniajcie niech się niesie. Może komuś się przyda. Daja zaoszczędzic sporo kasy. I uczy dokładnej roboty. Nie partactwa. Pozdrawiam wszystkich

skgarageiceland
Автор

Witam. Jestem mechanikiem z rocznika 67. Przez cale moje zycie myślałem że w Europie II wojna światowa zakończyla się w 05.1945. Nic bardziej mylnego. Jest gdzies zakatek gdzie działania wojenne jeszcze trwają. Ale nawet Niemcy w warunkach bojowych mieli duzo bardziej zaawansowane technologie naprawy silnikow. Zwykli ludzie to oglądają i póżniej opowiadają jak można tanio papierkiem naprawić V6 lub inny silnik. A ja tu wołam 15 tys.za naprawę. Jak tu żyć, jak tu żyć... pozdrawiam wszystkich

ArturOkret
Автор

No asy może ktoś wie ! Touareg remont silnika nowy wal nowe panewki cylindry fonowane fonownica nowe pierścienie nominalne głowica praktycznie nowa wtryski dobre robi warsztat samochodowy i silnik kręci i z plakiem i z samostartem nieodpala 3 dni różne sztuczki i niezapali co robić?

ryszardsiwak
Автор

Ja planowalem glowice malucha tak sie uczyłem. Bez problemu uzyskiwalo sie dokladnosc taka że migdy uszczepka nie pusciła. Silnik chlodzony poeietrzem nagrxewał sie roznie. A bywało tak ze skrecało sie na starą uszczelke podczas testow i wszystko bylo ok.
Wiadomo ze z ciecza musi byc naprawde dokladnie. Ale wtedy mialem tylko duże pilniki i troche papieru. Tylko myślalem co robie i jak to ma być.

LHITS
Автор

Witam napisz jaki płyn stosujesz do głowicy ? Bo nie rozumiem ?

krzysztofkarolkiewicz
Автор

Pamiętam jak ze 20 lat temu chłopaki na wioskach tak składali auta, długo to nie jeździło. W starych autach były trochę inne normy i takie rzecz przechodziły, a tu auto chyba na sprzedaż robione. Oszczędzać na planowaniu to się trochę z celem mija, po to są wymiary grubości uszczelek pod głowicą aby wiadomo było ile zebrać materiału z głowicy i żadnych zaworów skracać nie trzeba .

spawaczsam
Автор

Majster ukazuje nam zupełnie inne oblicze mechaniki niż to co jest pokazywane w PL. Bardziej bym ufał ponieważ widać dokładność i staranność A tym bardziej jakąś podstawową wiedzę. Są to przypadki gdy naprawdę nie ma możliwości oddać bloku do planowania czy głowic. Czasami człowiek zaufa że sam zrobi to lepiej niż jakiś zakład szlifierski który nie raz potrafi spieprzyc robotę i to na maszynie. Ja w ten sposób robiłem polerowanie płaszczyzn na lustro. Druga sprawa u majstra jest coś chyba takiego że wgl nie wydawał by stwarzać osobę będącą mechanikiem bardziej jakimś sportowcem😁 A tu proszę mechanik widać że chłop miał zainteresowanie od młodego w tym kierunku . Ktoś jak by miał oddać auto w twoje ręce to jeszcze pewnie bał by się że dostanie wpierdziel za niewłaściwą eksploatację i katowanie sprzętu. Super odcinki czasami z humorem żartem mięsem podejście na luzie. Pozdrawiam 😀

auto-tronicchrisskrzysiek
Автор

Szukam filmu gdzie pokazujesz jak doprowadzasz do porzadku zawory ktore ziomeczek na koncu filmu bierze w dlonie i nie moge znaleźć. Dograles to w koncu ? ;)

DonMikson
Автор

Jest jeszcze inna metoda, także ręczna. Nazywa się skrobanie. Potrzebny jest skrobak, tusz i przydała by się też, liniał i płyta traserska, czujnik zegarowy do kontroli. Tak trochę upraszczając: Płytę traserską pokrywamy cienką warstwą tuszu, przykładamy głowicę robimy kilka ruchów w różne strony, odwracamy do góry i mamy plamkami tuszu oznaczone miejsca styku, czyli górki. Te górki wraz z tuszem zeskrobuje się skrobakiem. Potem czynność powtarza, powtarza, powtarza... I tak aż do uzyskania jednolitej "łaciatej" powierzchni. Wg polskiej norny co najmniej 12 punktów styku w kwadracie 25x25mm. I jest to sposób dokładniejszy od szlifowania. Serio ;-) Dokładność bez problemu poniżej setki. Taką metodą wykańcza się np suporty najwyższej klasy tokarek, ślizgi frezarek, czy płaszczyzny narzędzi pomiarowych.

adams
Автор

a po co wyciagać zawory z głowicy do planowania?

yesusiq
Автор

Witaj. Film bardzo przydatny. Mam Golfa 2 i Passata B3 (1.6 TD JR oraz 1.9 TD AAZ) niestety żadnej porządnej szlifierni w moim mieście - a wysyłkowo np firma TOPMAR bardzo polecana ale ciągle pozostaje ryzyko firm kurierskich czy taką głowicą nie pieprzną i jej nie skrzywią więc chyba podejmę próbę planowania samemu. Mam natomiast dwa główne pytania pytania :

1. Czy masz jakiś sposób na sprawdzenie szczelności takiej głowicy we własnym zakresie na obecność ewentualnych mikro pęknięć?

2. Jak sprawdzić jaką zamówić uszczelkę? Ogólnie szlifiernie robią taki pomiar a robiąc samemu? Jak zmierzyć taką głowice by ustalić czy uszczelka ma być na 1, 2, 3 itd szlif?

LukiSzczecin