Gęstość elektrolitu - czy wzrośnie przy napięciu 14,4V - część 1

preview_player
Показать описание
Czy ładowanie akumulatora do napięcia 14,4V spowoduje wzrost gęstości elektrolitu ? Jak długo trzeba ładować akumulator aby osiągnąć odpowiednią gęstość ?

Na powyższe pytania starałem się odpowiedzieć w tym doświadczeniu, które w chwili publikowania nadal trwa. Zobaczcie czy i w jakim tempie wzrasta gęstość elektrolitu oraz jakim prądem jest ładowany akumulator.

Nie spodziewając się takiego obrotu zdarzeń, byłem zmuszony film podzielić na dwie części, ze względu na poświęcony czas i ilość materiału.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ja ładuje zasilaczem 15V 4A od laptopa. Kosztował 30zł więc podpoiłem go do auta do akumulatora na stałe przez diode i bezpiecznik. W garażu podnoszę maskę, podpinam tylko kabel zasilający i zostawiam na noc, czasem na wekend.
Podpinam tak dwa, trzy razy w miesiącu. Rzeczywiście po paru godzinach prąd maleje prawie do zera ale napięcie robi swoje i w akumulatorze mam 1, 28 g/cm3. Zasilacz bez obciążenia daje 15, 3v a po diodzie na akumulatorze jest 14, 9v.
Chodziło mi o to żeby nie musieć za każdym razem wyjmować albo odłączać akumulatora i mieć pewność że rano odpalę :)

MrTN_
Автор

Klasyka wyrównywania gęstości elektrolitu w celach poprzez niskie prądy ładowania :) Dużo o tym na forach u kolegów zza wschodu...

szczepob
Автор

Świetny kanał można się wiele dowiedzieć ;)

shakal
Автор

I to można nazwać rzetelnym badaniem. Nie musi być skomplikowane - musi jasno pokazywać co i jak.

Adam_Adamsky
Автор

Jak w garażu mam teraz 3 stopnie to jakim prądem i napięciem powinienem ładować akumulator 85 ah mam mikropocesorową ładowarkę 15A 12v Eltraf manualnie ustawianą

rtm
Автор

Witam wszystkich. Stawiam publicznie pytanie dotyczące problemu przyprawiającego co najmniej o depresję:
- Po co mamy tracić życie (i nerwy) prowadząc spory w poszukiwaniu złotego środka do rozwiązania problemu wysycania akumulatora kwasowego napięciem do 16, 2 V?
Przecież niektóre egzemplarze akumulatorów zamontowanych w samochodach nikt nie ingerował z zewnątrz przez cały okres ich życia i pracują aż do naturalnej śmierci (ich śmierci, nie śmierci właściciela :) przy ładowaniu buforowym z alternatora napięciem od 13, 8 do 14, 4V?
- Nie sięgam ambicją po nagrodę Nobla, ale: Od dziś produkujemy wszystkie ładowarki, które naśladują pracę alternatora i dają (prawdopodobnie w zależności od temperatury
otoczenia) od 13, 8 do 14, 4V i zabieramy chleb fachowcom od wysycania kwasu w akumulatorze...
Zalety takiego rozwiązania:
a) Nie przeładujemy akumulatora zmęczeni zasypiając;
b) Spokojnie podłączymy ładowarkę do akumulatora zamontowanego w samochodzie bez obawy o uszkodzenie czułych odbiorników przyłączonych do instalacji samochodowej;
c) Wspomniani wyżej fachowcy od wysycania akumulatora mogą znaleźć źródło dochodu przy wyposażaniu aktualnie użytkowanych ładowarek w układy stabilizujące napięcie
ładowania (podobnie jak to ma miejsce w alternatorach samochodowych).
Nie to, żebym się mądrzył, ja tylko tak z troski o nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne...
NIECH MNIE KTOŚ OŚWIECI, JEŚLI BŁĄDZĘ W CIEMNOŚCIACH, ale wciąż upieram się, że jeśli całe swoje życie akumulator zamontowany w aucie zadowala się
napięciem od 13, 8 do 14, 4V, to po co na siłę uszczęśliwiać go wysycaniem przy 16, 2V a siebie (i innych) zamartwiać) powyższym problemem?...
- Pozdrowienia od białych niedźwiedzi :) (z pięknej Polski wschodniej)!

marianczarnocki
Автор

a jakim maksymalnym prądem można ładować ten akumulator (44Ah) przy napięciu 16, 0V i tem. 22 stopnie w otoczeniu, czy może to być prąd 2, 2A jak elektrolit nie przekroczy 50 stopni celciusza, czy jednak to będzie za dużo?

maxell
Автор

Świetny filimik.Robiłeś test na stole, a jakby takimi parametrami ładować akumulator w aucie bez odpinania klem .Wiadomo pobór prądu w aucie na postoju waha się różnie np.od 0, 1A do np.0, 2A.To byłaby taka Syzyfowa praca ładowarki.

Tadek-ng
Автор

Ja go ładowałem przez tydzień w temp 23 st, 16, 2-16.5V i prądem ok 04A bo więcej nie chciał brać. Dopiero po takim czasie zrobił gęstość 1.28g/cm3.

tomaszt
Автор

Czas jednak nie do zaakceptowania, gdyby to było 24H i by wyskoczyło na "zielone" to jest jakiś sens. Nie mniej za samo sprawdzenie łapka w górę.

Jakie jest twoje zdanie na temat teorii że trzymanie wysokiego napięcia powoduje korozję płyt?

mm-
Автор

Dopiero dzisiaj oglądam film, ale nie wiem dlaczego Twoja opinia jest tak krytyczna?
Praktycznie większość ładowarek działa na niskim napięciu i oficjalnie nie odbudowują gęstości.
Niektóre odbudowują w 2 przebiegu z napięciem 16, 2V tryb recon itp. One są polecane itd.
A tu wychodzi na to, że nawet te oficjalnie nie odbudowujące, są w stanie odbudować gęstość tylko bardzo wolno. Jeżeli dana ładowarka jest w stanie odbudować gęstość w tydzień, to spełnia swoje zadanie, tylko kosztem czasu.
Jak dla mnie ok. Mam cteka, który niby ma nieodbudowywać bo nie ma trybu recon, ale z tego co widzę odbudowuje tylko wolno w trybie care.

grzegorzfortuna
Автор

5:30 zdajesz sobie sprawę ile waży jeden centymetr sześcienny elektrolitu, w naładowanym akumulatorze, że takie głupoty pleciesz? To cie oświecę - waży około 1, 3g, więc jakim cudem ma wzrosnąć z poziomu wody 1g na co najmniej 2g? Teoretycznie powinieneś natychmiast przerwać ładowanie bo na 100% nie osiągnie takiej gęstości nawet gdyby tam wlać czysty kwas siarkowy.

xtxx
Автор

Ladowanie bardzo malym pradem przy napieciu ok 13.8v w temperature pokojowwj jest jedynym sposoben na naladowanie akumulstora bez powodowania przyspieszonej korozji plyt ostatnich I wypadania masy czynnej. Takie ladowanie potrafi znac miesiac.

szlachcic
Автор

Gęstość nie rośnie od ładowania. Ostatnio ładowałem akumulator i po ładowaniu miał 1, 16 a po tygodniu (samochód stał) gęstość była 1, 28

KrzysztofKiedos