„O PSYCHOLOGII UZALEŻNIEŃ” - dr EWA WOYDYŁŁO-OSIATYŃSKA

preview_player
Показать описание
Czym jest uzależnienie i skąd się pojawia w naszym życiu? Dlaczego tracimy kontrolę nad wykonywaniem niektórych czynności? Na te i wiele innych pytań odpowiada psycholożka dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska podczas spotkania pt. „O psychologii uzależnień”. Wykład odbył się w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”, którego hasło brzmi „Wyzwania cywilizacyjne”.
Dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska podczas swojego wykładu porusza tematy związane z psychologią uzależnień. „Uzależnienia są udręką życiową dla wielu ludzi i trzeba lepiej rozumieć, skąd w ogóle pojawią się w naszym życiu, pojawiają się najczęściej z powodu braku umiejętności poradzenia sobie z uczuciami. I to takimi uczuciami, które bardzo często nas dotyczą – strach, gniew, smutek, żal, poczucie winy czy poczucie wstydu” – mówi dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
--------------------------------------
Kilka słów o Prelegentce
Dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska jest doktorem psychologii, od lat zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików. Autorka książek m. in: „Zaproszenie do życia”, „Podnieś głowę”, „W zgodzie ze sobą”, „Początek drogi”, „Aby wybaczyć”, „Wyzdrowieć z uzależnienia”, „Sekrety kobiet”. Za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień otrzymała Medal św. Jerzego, za pracę z uzależnionymi w więzieniach – odznaczenie Ministra Sprawiedliwości.

Rozdziały 👇
00:00:00 - Początek
00:03:44 - Uzależnienie jest problemem wieloprzyczynowym
00:12:27 - Podatność na frustracje
00:15:24 – Rola czynników psychologicznych
00:20:08 – Nieśmiałość
00:28:40 – Zjawisko równi pochyłej w dół
00:37:02 - Mechanizmy obronne – wbrew logice
00:43:30 – Przemiana jako czynnik terapeutyczny
00:49:38 – Profilaktyka
00:52:30 – Pytania od internautów
01:13:14 - Koniec
--------------------------------------
O cyklu „Przybij piątkę nauce”
--------
Wykłady realizowane w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę Nauce” dofinansowane są ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki
--------

#EwaWoydyłło-Osiatyńska
#uzależnienie
#uzależnienia
#terapiauzależnień
#psychologia



* * *
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pani Ewo kilkanaście lat temu, trafiłam z uzależnionym mężem do ośrodka na Solcu i tam Pani stanęła nam na drodze ❤, skierowała Pani mojego męża do szpitala na Sobieskiego do centrum psychiatrii i neurologii, tam odbył detoks a potem w ośrodku leczenia uzależnień był na terapii przez 6 tygodni. W sierpniu minęło 18 lat jak mój mąż jest trzeźwym człowiekiem, nie tknął nawet kropli alkoholu przez te lata 😊. Dziś trafiłam przez przypadek na ten kanał i chciałabym tu złożyć ogromne wyrazy wdzięczności za tą tak istotną pomoc na starcie. Dziękuję bardzo ❤ Przyczyniła się Pani do tego że uratowałyśmy człowieka! Dziękuję ❤ Bardzo chciałabym uścisnąć Pani dłoń i podziękować osobiście ❤ Serdecznie pozdrawiam Ania żona alkoholika niepijącego od ponad 18 lat.

annasowa
Автор

Jestem pod wrażeniem w jaki Pani profesor płynnie i ze spokojem mówi o mechanizmach uzależnień i jeszcze bardziej miękko i delikatnie daje nadzieję na wyjście z tego paskudztwa bez uszczerbku na swym człowieczeństwie. I te niby proste rady, dotyczące dawania dobrych wzorców dzieciom, prawdziwa troska o te dzieci i ich przyszłość, poparta wiedzą i doświadczeniem. Mile zakończony mój dzień. Dziękuję.❤

Katarzyna-Maria
Автор

Genialny wykład, słucha się wspaniale jak z resztą wszystkich Pani filmów, wykładów i książek ❤

alicjastasiak
Автор

Wspaniały wykład, z wielką przyjemnością wysłuchałam. W nim zawarta była prawda, którą należy przekazać dzieciom i młodzieży.

krystynakuzdro
Автор

Cudowne. Przypomniałem sobie dużo dzięki Pani. Wspaniała pigułka wiedzy. Niech Pani Bóg błogosławi!🙏🏻

axelef
Автор

Wspaniały wykład ! Wysłałam ważnym członkom rodziny 🥰

KatieEm-rrto
Автор

Dziękuję za ten projekt. Wspaniała inicjatywa a wiedza Pani Ewy nieoceniona👏

Melliferaapis
Автор

Dziękuję pani Profesor za wykład. Pozdrawia psycholog na emeryturze

Jozefa-ge
Автор

Dziękuję Pani Ewo za te mądre rady. Szczególnie na końcu świetnie Pani podsumowała. " Zimne prysznice, bieganie boso po śniegu i robił to do znudzenia. Nie ma takiej choroby, której by ruch zaszkodził. NIE MA TAKIEGO LEKARSTWA, KTÓRY BY RUCH ZASTĄPIŁ. CZERPAĆ RADOŚĆ Z NASZEGO CIAŁA. SZYBKI MARSZ, WSPINACZKA- MOŻNA SPOKOJNIE PATRZEĆ W PRZYSZŁOŚĆ." Mój kolega tak robi i jest zdrowy, chociaż przeszedł raka, brał chemię. Ja też czuję się lepiej, jak wyjeżdżam do sanatorium, chodzę po górach, kąpię się w morzu.

danutakubik
Автор

Bardzo wartościowy wykład Pani Ewo..serdecznie pozdrawiam ❤

agnieszkajordan
Автор

Dopóki do szkół nie wprowadzi się psychologii jako stały przedmiot od najmłodszych lat, niewiele się zmieni, bo żeby rodzic mógł wychować zdrowe psychicznie dziecko musi wiedzieć jak, a liczyć na to że wszyscy sami zechcą się nauczyć to mrzonki, szczególnie w naszym kraju, gdzie metody wychowywania oparte były na wpajaniu dzieciom że są istotami grzesznymi i każde zachowanie sprzeczne z oczekiwaniami rodziców czy szkoły są dowodem że są złe, a więc edukacja i jeszcze raz edukacja na szeroką skalę i to przez takie cudowne i mądre osoby jak pani Ewa

annakepinska
Автор

Jest Pani niesamowita. Bardzo, bardzo dziekuje

katarzynafascia
Автор

Piekny wykład, cudnie byłoby gdyby cokolwiek dotarło do tych, o ktorych mowa

ewalaskowska
Автор

Genialny wykład, świetnie się tego słuchało, pozdraiwam serdecznie
Ps. Nie czekam jednak na windę, wchodzę po schodach 😊😊

krzysztofpawowski
Автор

Dzień dobry Pani doktor.Cudowny wykład. 👏 .Jestem uzależniona od alkoholu i bardzo zależy mi na indywidualnej terapii u Pani profesor. Proszę powiedzieć jak mogę się z Pani skontaktować?

agatamodrzejewska
Автор

Czy istnieje strona internetowa na której można znaleźć wykłady na żywo pani doktor ?

beautifulworld
Автор

. Nie ma narkotykow lekkich i ciężkich bo niby na jakiej zasadzie podział? Śmiertelności? Każdy nałóg zabija. Nie ma lepszych i gorszych nałogów. Z lżjeszym i cięzszym przebiegiem ale taki podział daje nałogowcom, ktore lubią się okłamywać i usprawiedlielwiać wymówkę. Obżarstwo-cukrzyca. Gry-izolacja. Sex-weneryki. Różnica jest taka, ze nie można przedawkować od razu ale alkohol chyba można. Leki sedacyjne można. Można przekroczyć dawkę jakiegoś leku czy zioła, toksyny w pracy i też umrzeć. Ja się dziwię, ze nie boją się ayuouasci czy psychodelików? Czy jest dawka śmiertelna? Poza tym z uszkodzaoną watrobą czy trzustką sporo rzeczy będzie śmiertelnych-a więc zależnienod stanu i niedoborów elektrolitów i witamin- i to ważne, bo zmienia podejście w leczeniu. Na odwyku powinni dostawać kroplówki uzupełniające niedobory witamin, glutationu, min i dobre posiłki płynne a nie leki psycho...tropowe, gdyż objawy psychiczne i arytmie biorą sie z niedoborów. Pijak czy ćpun nie jje i nie śpi.

Sporty ekstremalne- tu wysoka śmiertelność a nie są rozpatrywane w kwestii nałogów. Potas-także może zabić a suplementy nie są nałogiem lekomanii a właśnie lekoman łyka byle co ale w duzych dawkach, gdyz jest hipohondrykiem i podobne podejście ma bałogowiec bo on zalecza swoje złe stany emocjonalne, dyskomfort gdyz mamy hedonistyczną kulturę, ktora krzyczy chcesz to bierz albo kup mnie. Pracuj duzo po to zeby wydawac więcej. To tu się tworzy mechanizm nałogowy. Filmy jako wzorce np lody na stres w filmach to daje wzorzec zachowania, zę na stres trzeba coś zjeść, wziąć.

Droga podania? A jak się kują kolczykami, tatuaże, tną się zyletkami albo dozylnie biorą witaminy dla zdrowia czy ozon albo się kują dla przyjecia sterydów to wtedy jest to ok, o nie maja euforii? Skąd wiemy czy nie mają skoro sado-maso mają? Skoro biznesmani czerpią przyjemność gdy są bici przez dominę? Kobieta, ktora się cieła wygrała festiwal filmowy, bo była więźniarką-przypadek kliniczny ale zmiana kontekstu i takie żonglowanie kontekstem jest niebezpieczne i wspierające nałogi, bo tracimy normy.

I uwaza się za sztukę podwieszanie czy wiązanie, za leczenie wlewy dla osób zdrowych lub suple, ktore nie musza się leczyć czyli poprawiać zdrowia albo sportowcy maja przymus poprawiania wyników czy naukowcy lub uczniowie albo przymus kariery.

Jak nałogowcy piją benzynę lub rozpuszczalnik czy klej albo nasączaja tampony alkoholem i wkladaja do odbytu lub pochwy co może ich zabić zdecydowanie bardziej niż wiele narkotyków ale wciąż ci od hery o opiatów najgorsi? Ludzie chyba nie mają swiadomości mocy wchłaniania się przez błony czy skórę. I tu powinno chodzić o dawkę i moc dzialania, a nie drogę podania. LSD do oka lub coś pod język? Nos i naczynka nosowe pękające to tak samo jakby wziął dożylnie, bo dostaje się do krwioobiegu. Podjęzykowo chyba podobnie-szybkość zadziałania NTG. Podobnie doodbytniczo- jak wlewki np na padaczkę. Ktoś powinien ich uświadomić.

Mam wrazenie ze droga podania nie ma większego znaczenia dla niektórych-probują dozylnie wiele substancji lub probuja roznych dróg podania i badają efektywność a potem opisują na forum jak lepiej. I stwierdzają, ze np dozylnie nie działa ale lepiej nosem. Wspólczesnie ten podział traci na znaczeniu. Ale mamy za mało wiedzy o dopalaczach i ich użytkownikach.

Podzielono te najcięższe dożylnie ze względu na dawkę? Tylko, ze to zalezy od stężenia roztworu i np Adrenalina w ampułce ma dużo mniejszą dawkę niz np hera, którą biorą na centymetry. Trzeba uswiadomić ludziom, że dawka jest zależna od mocy a dealer każdy zrobic specyfik o różnej mocy i stąd się biorą przedawkowania i nawet z tabletkami ecstazy-dealer oszukiwał ludzi i dawał im trefny towar to jedli po 3-4 tabletki i nagle wchodzi na rynek nowy z siłą dzialania i są ciężkie zatrucia lub mocne odurzenie. Nie edukuje się o dawce-zacznij od pół i to robi tylko SIN. Igły to jest strach ludzi przed igłami, bólem i szpitalem oraz chorobą-skojarzenie z lękiem dlatego jako najcięzszy uwazaja ale chyba picie benzyny jest bardziej toksyczne? Rozpuch, klej? Tak naprawdę nie da się tego określić, bo zalzy to płci, masy ciała, tolerancji, stężenia i osobniczych cech, ze na 1 osobę coś zadziała a na 2 nie. Na 1 w małej dawce a na inna w dużej. A więc skoeo nie da się ustalić toksyczności substancji i ich stężenia na rynku czy w ziołach to podział na twarde i miękkie jest sztuczny. Aczkolwiek moze jaranie trawy nie zabije Cię od razu chyba ze bedzie nasączona trutką na szczury. Herę tez jarali czy opium i gdy terapeuta powie takiemu, że hera dozylnie i najgorszy ćpun on mu powie nie znasz się i wyjdzie z terapii-bo pracuje, funkcjonuje i nie utożsamia się z tymi co dozylnie.

Powod drugi: widzialam narkomanów funkcjonujacych normalnie-poza nałogiem- w zyciu, pracujacych i to na dobrych stanowiskach, a biorących nawet dozylnie i.v. czy weekendowo czy co jakis czas a potem przerwy i w tym heroinę nawet i.v. z przerwami czyli mit totalny, ze ma objawy odstawienne fizyczne. Normalnie ubrani, normalnie chodzą, aptekarz, informatyk itd

Dalej, ze dana substancja zadziala tak a tak na kogos. Nie, kazda dziala inaczej nawet leki hipotensyine mogą zadziałać paradoksalnie. Ludzie wybierają sobie ulubioną substancje . Ktos nie lubi kok..ainy ale lubi cos innego. Dobiera sobie do profilu i moze spokojny dopiera przyspieszacze i odwrotnie. Nie wiem. Tak samo moc substancji.
1 dawka jednego zabije a drugi będzie się dobrze bawił-i tak samo zdarza się nawet z lekami, ktore mają precyzyjnie obliczoną dawkę czy np po maryśce jeden sie śmieje a drugi ma koszmary.

Objawy fizyczne uzalenienia ? Nie ma zadnych. Przestancie powtarzać bzdury i wciskac ludziom kity, ze będa mieli koszmarne objawy fizyczne odstawienia i beda strasznie cierpieć i nie poradza sobie sami dlatego musza brać leki do konca zycia. I ze tylko wtedy jest ten nakgorszy nałóg. Nie bo jest uzaleznienie psychiczne i ono powoduje, co ciekawe, ze na dzwięk słowa określającego substancję osoba odczuwa przyjemność podobną jak gdyby wzięła np ma ciarki-pamięć wrażenia. I moze ta pamięć doświadczenia stanowić o sile nałogu a okoliczności np atmosfera, znajomi mogą się dokładać i to cenna wiedza przy odwracaniu skoro można naturalnie wywołać taki stan np wszyska Esperalu i skojarzenie z nieprzyjemnymi doznaniami sprawia, że odstawiają.
Może to nasza reakcja hormonalna robi 50% roboty? Nawet po heo..inie ani opia..tach nie ma objawów odstawiennych fizycznych po krotkim uzytkowaniu. Lata izytkowania jak z alkoholem. Oszukiwanie ludzi, że są te fizyczne u ciężko uzależnionych daje im falszywe złudzenie kontroli nałogu lub lżejszego nałogu. A te objawy tkzw. odstawienne to są objawy uszkodzenia mózgu czy przykre doznania w czasie użytkowania. I to brzmi gorzej i skłania do odstawienia niż, ze tłumaczac to objawami fizycznymi uzaleznienia. W wiekszości przypadkow są grypowe od 3 dni do 7 dni. Jak przeziebienie lub wcale przy niskich dawkach i sporadycznie. Trzeba lat aby się pojawiły, ale wtedy już jest mocne zniszczenie. Z odpowidenim podejsciem mozna przestac bez leków nawet będąc mocno uzaleznionym przez lata i nie ma przykrych objawów. One są wynikiem niedoborów i szoku jak szok termiczny, panika, zatrucie. Gdy organizm ma wysoką tolerancję i normą jest stan intoksykacji musi schodzic 3 dni powoli, nawadniac się, jesc, uzpelnisc elektrolity i nie byc samemu aby nie doznać szoku, gdyż substancja maskuje przykre objawy, znieczula. Tak odtrułam wiele ciezko uzależnionych osob.

SuperElwira
Автор

Jeszcze nie oglądałam, ale mam pytanie, czy pani prof. porusza w uzależnieniach kwestie technologiczne ? Bo to najgroźniejszy czynnik, bo niewidoczny. Chodzi mi konkretnie o zmodulowane impulsy elektromagnetyczne, o czym informujemy od lat ….

elektronicznetorturystopze
Автор

TA PANI MOWI MADRZE..WARTO POSŁUCHAC.

piotrwitkowski
Автор

Dlaczego te wszystkie terapie okazuja sie malo suteczne i jednak wiekszosc pacjentow wraca do uzaleznien ?Pozdrawiam serdecznie z Dublina 🍀🍀🍀🍀🍀

anitach